Sada je: 28 ožu 2024, 09:36.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
tokom instalacije nije prepoznao, iako je trebao. nema smisla da tokom instalacije moram ručno učitavati ethernet drivere ako je instalacija koa takva bazirana na mreži. Općenito sam ekstremno razočaran bsd-ima. i ovo uopće niej stvar desktopa, već doslovno nećega što sam očekivao da bi trebalo raditi jer je nešto na emu serveri, famozno nešto u čemu je Bsd superioran, također ne radi out of the box. Komp služi tome da radi za mene, a ne obratno. ako se moram mučiti na svkaom koraku sa apsolutno svkaom sitnicom, onda je to smeće od OS-a, koje pretpostavljam ,radi sammo na starijem ili vrlo specifičnom hardveru.

također, fun fact: UNIX je zapravo licenca, i što se toga tiče, BSD i linux nisu UNIX. ali macosx zato jest :)
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Istina, ali BSD više ide po onom "zašto jednostavno, ako možemo zakomplicirati" :hihi
Neznam za UNIX, al znam da postoji BSD licenca.
One OS to rule them all, one OS to find them.
One OS to call them all, and in salvation bind them.

In the bright land of Linux, where the hackers play.
Avatar
Postovi: 48
Postovi: 48
Pridružen/a: 08 tra 2014, 09:20
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 5 puta
Spol: M
OS: Archlinux KDE
Probao sam PCBSD 9.2 i GhostBSD 3.5 - oba na bazi FreeBSD-a 9.2 i opet iste na bazi FreeBSD-a 10 (PC 10 i Ghost 4), kao i sam FreeBSD 10.

Riječ je o laptopu, a hardver je Intel+nVidia+atherosWLAN i realtek LAN kartice, komplet godište 2011. Zvučna kartica je ponešto egzotična pa nije bilo zvuka ni na jednom od navedenih, ali me nije začudilo s obzirom da samo Ubuntu 14.04 i ini mogu vrtiti tu karticu bez problema. Uglavnom, sav ostali hardver je radio oob i bez problema. Na bazi FBSD 10 se također osjetilo pojačavanje snage signala wirelessa.

Loša strana - skaliranje cpu frekvencije i brzine ventilatora nije radilo kako bi trebalo, što je uzelo danak na bateriju. Još jedna stvar je to što pkg još nije spreman za produkciju. Binarnih paketa ima jako malo i u biti se i dalje treba oslanjati na portove(što nije loša stvar, već uzima vremena, puno je brže složiti binarnu instalaciju neke linux distre). Još jedna mala zamjerka je renderiranje fontova nakon prvog paljenja, ali to se riješi regeneriranjem keša. Na oba derivata linux compat layer radi ok. Naravno, flash jede malo više resursa nego na linuxu, ali to je očekivano.

Bootanje je dugotrajan proces ako ti je acpi radi probleme, što na kraju ispadne 1 sat guglanja+2 minute uređivanja config fajlova (zahvaljujući opskurnim error kodovima). Isto tako, instalacija s usb-a je pomalo čudna; FreeBSD 9.2 i 10 i derivati mi nisu prepoznali niti jedan USB stick osim mushkinovog kao bootabilnog medija. Kingston i slični nisu radili :hmm

Enivej, začudio me GhostBSD, gdje su obadvije verzije vrtile Matu ispod 90 mB rama, i radio je sasvim glatko, čak nije bilo problema s odzivom aplikacija ili opskurnim izbornicima. Mate je fino ispoliran i radi sasvim ok. Ghost je bio iznimno stabilan, imao sam ga tjedan dana, apdejto ga, pukla konekcija pri t-comu pface i kasnije je nastavio apdejt bez problema. PCBSD, s druge strane, je pomalo spor. Ne samo spor u odzivu apliacija, već se kompletan sustav čini bloatanim - Ghost radi puno brže.

Nakon toga je ostao upaljen cca 5 dana u komadu za surfanje i sl bez ikakvih problema. Da sam tada imao čisti intel hardveraj, vjerojatno bi ostao na BSDu, jer je više, manje optimalan za njega. Po meni, za stolnu kantu, nekakav BSD je super izbor, što se ne može reći za laptope zbog grijanja i baterije.

Preporuka je GhostBSD jer si u biti cijelo vrijeme na čistom FreeBSD-u koji je unaprijed složen i sve radi kako bi trebalo. PCBSD je više zvjerka za sebe, Ubuntu u svijetu BSD-a.

OpenIndianu i druge Ilumos OS-ove nisam stigao dugotrajno isprobati. Mac, naravno, ne bih pipnuo štapom :thmbs-up

Zane je napisao/la:Neznam za UNIX, al znam da postoji BSD licenca.

O ovome ti shrike govori http://www.opengroup.org/openbrand/register/
Znači, Mac ti nije Unix-like, on je true Unix, certificiran.
Emotion 98.3 je napisao/la:Some people call the radio station and say "Fernando, are you bilingual?" I said I try anything once.
Avatar
Postovi: 308
Postovi: 308
Pridružen/a: 12 lip 2011, 21:52
Lokacija: Slavonski Brod
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: Debian Xfce
dinosb, puno ti hvala na ovom izvještaju. jako je lijepo znat da netko cijeni BSD sustave. Za PCBSD sam čuo da lagano umire (u mome sjećaaanju :D ) od jednog kontributora, ali lijepo je znat da barem GhostBSD radi dobro!
da je imat čisti intel desktop, instalirat BSD i stavit prst u uvo i pivaaj :)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
.. i dobar novi avatar :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
@shicy Upravo to :) Nadam da ćeš imati sreće s upogonjavanjem nekog BSD-a. Jesi probao koji od njih van virtualke?

@bertone Thanks! Prešlo s potpisa na avatar :-D
Emotion 98.3 je napisao/la:Some people call the radio station and say "Fernando, are you bilingual?" I said I try anything once.
Avatar
Postovi: 308
Postovi: 308
Pridružen/a: 12 lip 2011, 21:52
Lokacija: Slavonski Brod
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: Debian Xfce
probao sam nešto sitno freebsd, ali baš sitno. doć će na red kad jednog dana budem imao normalan komp :)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
shicy je napisao/la:probao sam nešto sitno freebsd, ali baš sitno. doć će na red kad jednog dana budem imao normalan komp :)

FreeBSD 10 baza ti je donijela znamenit broj noviteta u kernel. Možda se nađe nešto i za tvoju konfu. Btw, nisam te pitao koji ti komad hardvera stvara probleme kod BSD-a?
Emotion 98.3 je napisao/la:Some people call the radio station and say "Fernando, are you bilingual?" I said I try anything once.
Avatar
Postovi: 308
Postovi: 308
Pridružen/a: 12 lip 2011, 21:52
Lokacija: Slavonski Brod
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: Debian Xfce
nisam previše istraživao, ali radi se o laptopu starije generacije. nijedan bsd se nije htio niti bootati
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
shicy je napisao/la:nisam previše istraživao, ali radi se o laptopu starije generacije. nijedan bsd se nije htio niti bootati

Heh, da, poznati su po tome :-D
Pa, ako kreneš u malo u to, samo javi. Znaš kako kaže Aragorn: "You have my keyboard" :)

Fino se prebacimo na BSD i osnujemo bsdzasve :bravo
Emotion 98.3 je napisao/la:Some people call the radio station and say "Fernando, are you bilingual?" I said I try anything once.
Avatar
Postovi: 308
Postovi: 308
Pridružen/a: 12 lip 2011, 21:52
Lokacija: Slavonski Brod
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: Debian Xfce

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.