Sada je: 18 tra 2024, 19:25.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Upravo probao ugasiti, fast boot, ista stvar...
Idem probati sa EasyBCD2
Postovi: 112
Postovi: 112
Pridružen/a: 01 kol 2008, 18:25
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win8.1
henri_007 je napisao/la:.....
Meni se čini da je problem ona "novina" što ima od win 7 pa na dalje, da se windowsi ne gase "do kraja" nego da ostanu u nekom kvazi sleep modu, što omogućava puno brže dizanje sustava.... Ne znam kako se to stručno zove ali sam ja tako shvatio :D
I onda on ni ne dođe do točke gdje bi ponudio bootloader....



Pa bar je to lako ugasiti :

slika

S time da naravno moraš i u uefi-u onemogućiti fast boot i secure boot. Već nekih godinu dve neke linux distre imaju uefi podršku pa gašenje secure boota i nije baš potrebno.
Max Bunker
Max Bunker
Kada pokrećem EasyBCD kaže mi ovo:
http://i.imgur.com/cSbbb5v.png

i onda kaže ovako:

http://i.imgur.com/48XAP7u.png

Sad pretpostavljam da komp koristi ovaj windows bootloader gdje je samo win 10? Kako da u taj loader dodam još i ubuntu? Ili da ga natjeram da koristi grub?
Postovi: 112
Postovi: 112
Pridružen/a: 01 kol 2008, 18:25
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win8.1
Pa samo ugasi fastboot u windowsima i u uefi-u , te prilikom instalacije linuxa kreiraj i zasebnu boot/efi particijicu . Za ubuntu ( i derivate ) i opensuse nemoram nikaj više mjenjati i sve proradi od prve. Fedora je malo gnjavila jer nisam znao da moram i boot zastavice dodavati.
Max Bunker
Max Bunker
Pa samo ugasi fastboot u windowsima


Ovo jesam

i u uefi-u


Gdje ovo gasim? Isto u win ili u biosu?

te prilikom instalacije linuxa kreiraj i zasebnu boot/efi particijicu


Da li ovo moram ručno ili će instalacija sama ako joj samo kažem koji prazan prostor da koristi?
Postovi: 112
Postovi: 112
Pridružen/a: 01 kol 2008, 18:25
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win8.1
henri_007 je napisao/la:...




Ovak : za gašenje fastboota u windowsima sam ti par postova gore postavio i slike,

Uefi je naziv za novije biose , znači fastboot imaš i u uefiju i isto ga možeš ( trebaš ) onemogućiti ,

Pa ti probaj prvo prepustiti automatici da sama kreira potrebne particije , i ako tada vidiš da nije kreirana ta particija onda prebaciš na edit ( manual ) i sam ju kreiraš.
Max Bunker
Max Bunker
Evo me. U EasyBCD ideš na ADD new entry i upišeš linux koji imaš te nakon toga potvrdiš to u dnu okvira, mislim da je save setings, te nakon toga edit menu i tamo postaviš za startni Linux i potvrdiš. nakon toga izađeš i resetiraš komp. Meni je to uvijek radilo jer se nisam koristio terminalom. Bios opcije možeš podesiti kako ti je Max rekao.
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.