Sada je: 28 ožu 2024, 13:26.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
mislim da gentoo kućnom korisniku kojeg zanima browsanje i audio/video baš nema nekog smisla osim ako komp koji koristi spada u dosta starije, a love se nema pa se onda kompilacijom to kompenzira. Barem sam ja tako prije kompilirao mpeg i xine da bi mogao gledati filmove, radio egzibicije u kernelu (tako recimo znam za ono sa DMA) i slično. To je sved bilo na debianu, i u biti se može i na debianu sve kompilirati i to drito putem apt sustava, pa tko ima slabiji sustav može skinuti source, staviti flagove koji mu pašu i imati skompajilrane programe baš za arhitekturu koja mu odgovara.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
jurastublic je napisao/la:
Dakle, pod pojmom "kućnog korisnika" podrazumijevam vjerojatno 99% dnevnih potreba barem 80% korisnika ovog foruma

Mislim da Gentoo nije namijenjen takvoj vrsti korisnika već ima svoju nišu.
Otprilike kao da pitaš:"Automobil Formule 1 - prednosti i mane za kućne korisnike".
Tako i Formula 1 i Gentoo imaju svoje prednosti određenoj vrsti korisnika, dok su ostalima u svakodnevnom životu u praksi neupotrebljivi.

gagiD je napisao/la:@jurastublic
Bas tako :)
Ta vecina("kucni korisnici") nema potrebe da se zeza s tim.
GCC je nekako standard, pa bi svako ko hoce da optimizuje trebo procitati i razumjeti ovo, sto je nerealno.

Ok, napisali ste ono što je na tragu i mog razmišljanja (dobro, nisam baš razmišljao da je F1, ali da bi mogao proći pod kakav kvalitetno tunirani Subaru, jesam :-D ) no i dalje me zanima koja je to onda ciljana skupina korisnika kojima Gentoo ubrzava rad, odnosno što oni na Gentoou svakodnevno rade da im je nužna optimizacija do zadnjeg šarafa jer očigledno nije bitno da li se FF ili LO otvori za 0,8 ili 5 sekundi.

EDIT: Malo sam doradio naslov (da ne ispadne da i ja kršim pravila foruma :) )
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
@ Bertone

Ne bih tražio koja je ciljana skupina korisnika kojima Gentoo više odgovara ili treba, nego bih se pitao koja je konkretna prednost za računalo (za računalo, kažem, ne za korisnika) ako je na njemu Gentoo, a ne neka druga GNU/Linux distra.

Konkretno, da li se baterija manje troši, da li je odziv pojedinih aplikacija bolji, da li je temperatura niža, čak može li slika biti bolja (tu pretjerujem). Želim reći: da li je s Gentoom općenito bolja iskoristivost hardverskih komponenti (i zašto) te da li su softverski elementi bolje izbalansirani, nego s nekom drugom distrom (spominjali smo dosad Debian i derivate, a možemo i Arch i derivate, Open Suse, Red Hat itd).

Od dobijenih odgovora dosad mi se najviše svidjelo Shrikeovo razmišljanje, pitajući se što optimizacija zapravo znači. Ako se dobije, recimo, na sigurnosti, pritom se izgubi na performansama. Može li se ova misao razraditi?

P.s. Evo jednog dodatka s moje strane: usporedba između Win 98 SE, pa i Win XP Service Pack 2 i 3, kojima sam se nekoć koristio, i GNU/Linuxa, ide jako u prilog GNU/Linuxu. Win se rušio u pravilu svakih 4-5 godina, računala su se nerijetko smrzavala i znalo je katkad biti nevolja s virusima, a imao sam kudikamo manji izbor programa i radnih okruženja. Slično vrijedi i za novije inačice, Win 7 i 8, gdje korisniku nije ostavljen veliki izbor da uredi neke stvari po vlastitoj želji, a samo računalo opet može lako zapeti.

Bio ja mali kućni korisnik ili astronaut na putu za svemirsku stanicu, Debian je dokazano bolje rješenje. Računalo mi s njim (pa i s derivatima) naprosto bolje radi, a i sam dobijam više. Ostat ću uz Debian dok se ne raspadne, no eto, znatiželjan sam, i zato sam pitao za ove finese s Gentoom.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
rudar je napisao/la:Konkretno, da li se baterija manje troši, da li je odziv pojedinih aplikacija bolji, da li je temperatura niža, čak može li slika biti bolja (tu pretjerujem).


Pa kaj to nisu stvari koje se rješavaju upravljačkim programima ? Onaj tko bi u kucnoj radinosti mogao postići da se zahtjevna igrica vrti na linuxu sa jednakim brojem slicica u sekundi kao na nvidijinom drajveru na windowsima bi preko noći postao milijarder i birao bi poso u najjacim it soft tvrtkama....


A to kaj navodis probleme sa win 98 i xp , ako si zaboravio mogu te ja podsjetiti kako je linux izgledao u to doba i koja gomila problema je tada pratila svakodnevno koristenje linuxa....
Max Bunker
Max Bunker
Isprobao sam jako puno distribucija, pa tako i ovu. Zakljucio sam da je korisnije proucavati one za servere i programiranje.

Sto se tice sutnje, mislim da je i ona bolja nego laprdanje o glupostima kao sto rade neki koji bi trebali pisati korisne tekstove. A i nemam vise slobodnog vremena kao nekad prije. Mislio sam prije nekoliko tjedana napisati svoje misljenje u temi "Šta smatram da bi se moglo poboljšati u Linux svijetu", pa odustao nakon citanja komentara.

***********
Obrisan dio posta!
EDIT by bertone
Postovi: 458
Postovi: 458
Pridružen/a: 19 stu 2012, 19:21
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
rudar je napisao/la:Od dobijenih odgovora dosad mi se najviše svidjelo Shrikeovo razmišljanje, pitajući se što optimizacija zapravo znači. Ako se dobije, recimo, na sigurnosti, pritom se izgubi na performansama. Može li se ova misao razraditi?


Evo ti par primjera:

- da dobiješ na performansama možeš mountati disk sa async što čini da je sustav nazigled brži, no integritet podataka je upitan. Naime, u slučaju iznenadnog gašenja imat ćeš gubitak zbog toga što su podatci još uvijek u ramu (cache) a ne zapisani a to zato jer ti je fs lagao (filesystemu će kasnije o zapisu lagati kontroler diska). Ako mountaš sync, onda možeš uočit masivnu degradaciju performansi, ali su ti bitno sigurniji podatci tokom zapisa (slično sa barrier/nobarrier). Ovo se može vidjeti tako da u konzoli samo upišete mount i dobijete ispis tipa: /dev/mapper/sda2_crypt on / type ext4 (rw,relatime,errors=remount-ro,data=ordered). recimo da želite to prebaciti u sync:
mount -o remount,sync /dev/mapper/sda2_crypt

Kod vas će to biti tipa najvjerojatnije: mount -o remount,sync /dev/sda1

Sync je zgodno imati po defaultu na usb stickovima. Također je moguće imati fs pod async, a specifične fajlove pod sync koristeći chattr alat.

- kod prijenosa preko neta korištenje TCP-a je daleko sigurnije jer će ponovno odaslati sve što nije primljeno. Kada bi na drugu strnau slao neki fajl preko UDP (tipa iso), boga pitaj kako bi to došlo. Zatose recimo udp koristi di integritet podataka nije bitan (tipa video, jer ni nema smisla prikazati artefakt od prije 30 sekundi).

- generalno svaki put ako dobiješ neke čarobne metode koje ubrzaju sustav mora se paziti nauštrb čega idu. Zgodan primjer di stvar nije loša je redukcija swappiness postotka na nižu vrijednost, jer često kernel čak i kada ima rama koristi swap. sysctl -a | grep swappiness kod mene da: vm.swappiness = 5
podesite sa : sysctl vm.swappiness=6
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Koje su to distribucije za programiranje? :)
kk
Postovi: 60
Postovi: 60
Pridružen/a: 30 stu 2014, 16:38
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 5 puta
Spol: M
OS: Gentoo
@ Max

Spomenuo sam također da MS Win 7 i Win 8 imaju slične probleme, kao i stare verzije MS Win. Ljude naprosto mrzi napustiti ih i probati nešto novo, najviše zato jer je to 'novo' (kao da je Linux nov, MS Win i GNU/Linux su vršnjaci) besplatno i uz to se ne reklamira. Time pak odmah budi sumnju kod tradicionalnih korisnika. Sam si opisao probleme koje imaš zbog nastavnika u školi i drugdje. No, na stranu sad MS Win, koji sam izabrao da bih lakše objasnio što me zanima kod razlika u radu.

@ Shrike

Hvala, konkretno i dobro s tvoje strane. Načelno sam saznao što me zanimalo kad sam postavio ono pitanje, koje je Bertone pretvorio u cijelu ovu temu. Gentoo se više prilagođava, manje podliježe nekim čvrstim okvirima, ali prilagodba u jednom pravcu potencijalno nanosi štetu u nekom drugom pravcu ('dobiješ na mostu, izgubiš na ćupriji'). Da sa svoje strane rezimiram: neka svatko bira što mu odgovara i istražuje koliko ga volja.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
shrike je napisao/la:
- generalno svaki put ako dobiješ neke čarobne metode koje ubrzaju sustav mora se paziti nauštrb čega idu. Zgodan primjer di stvar nije loša je redukcija swappiness postotka na nižu vrijednost, jer često kernel čak i kada ima rama koristi swap. sysctl -a | grep swappiness kod mene da: vm.swappiness = 5
podesite sa : sysctl vm.swappiness=6


Cesto idu naostrub gluposti koje ni jednom korisniku ne trebaju. kernel mozes ubrzati sigurno 50% ako tim carobnim metodama pocistis stvari koje ne trebaju ni jednom normalnom korisniku. Dodatnim carobnim metodama gdje vec moras paziti sta ti treba mozes ga ubrzati jos 50%.

Sta korisnik tim dobiva.
Gubi vrijeme ali uci, ne uci programirati ili nesto, uci linux i upoznaje rad operativnog sustava, dobije bolje performanse, aplikacije brze respondaju, manje je hardver opterecen pa se trosi i manje baterija.
Inace vec dosta razmisljam da si iskompiliram cijeli android za mobitel, ustedit cu vrijeme baterije za 30% sigurno al mi se ne da bas. Vrijeme, ono je problem gentoo bilo za kucnog ili naprednog korisnika.
Sto se tice kompiliranja na debianu, a joj, to je tek pravi gubitak vremena.
Avatar
Postovi: 45
Postovi: 45
Pridružen/a: 15 vel 2015, 20:36
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: sve po malo
WTF!??

50%?? Ti si meni uzor! Ja ti se odsad klanjam svaki dan.
30% ustede baterije? I za to svaka cast.
I na Debianu je glupost komajlirat kernel?

Ne vjerujem da sam sve ovo procito u jednom postu pface

P.S. Da se i ova tema stavi pod kljuc? Dostigli smo vrhunac :D
Avatar
Postovi: 408
Postovi: 408
Pridružen/a: 15 lis 2013, 01:42
Lokacija: BiH, Kakanj
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 30 puta
Spol: M
OS: Arch / Manjaro / #!

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.