Sada je: 04 svi 2024, 02:19.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
slika
Ne mogu. Ima 35 paketa koji su zavisni tj. povezani.
Det hindrar inte att vi säkrar framtiden!
Avatar
Postovi: 393
Postovi: 393
Pridružen/a: 18 lip 2010, 19:37
Lokacija: Priboj
Podijelio/la zahvalu: 15 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Win 7 ,Ubuntu 10.04,OpenS
pribon je napisao/la:Probo sam, ali ne ide.
slika


Kako neide? Šta bude kada se pinga google.com?
kk
Postovi: 60
Postovi: 60
Pridružen/a: 30 stu 2014, 16:38
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 5 puta
Spol: M
OS: Gentoo
Probacu da ukratko ukazem na stvari na koje sam grijesio.
Xorg sam radio prema zvanicnom uputstvu https://wiki.gentoo.org/wiki/Xorg/Guide
slika
Ubacio sam za VIDEO_CARDS="virutalbox" i INPUT_DEVICES="evdev virtualbox" i proces instaliranja je tekao jednom odredjenom dinamikom. Kasnoije sam imao problema kod postupka instaliranja tak da mi je u jednom momentu taj proces dugo trajao nesto vise od 12 h. Potom sam ubacio FEATURES="paralell fetch" koji je trabao da ubrza taj proces tj. da skida pakete i da ih odma kompilira. Taj proces je trajao nesto preko 24 h. Medjutim, proces instaliranja xorg-a sam po meni nekako zavrsio. Poslije sam presao na instaliranje desktopa i to prvi puta na xfce. Javljali su se odredjeni problemi .. kasnije sam se odlucio za gnome i na kraju sam dobio ovaj rezultat
Instaliranje desktopa xfce sam radio prema uputstvu https://wiki.gentoo.org/wiki/Xfce/Guide
slika
Det hindrar inte att vi säkrar framtiden!
Avatar
Postovi: 393
Postovi: 393
Pridružen/a: 18 lip 2010, 19:37
Lokacija: Priboj
Podijelio/la zahvalu: 15 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Win 7 ,Ubuntu 10.04,OpenS
Taj zadnji SS, dali je X startan preko XDM/GDM ili preko "startx"; ako je startx onda xorg-server mora biti compiliran sa "suid" USE flagom. Prije svega probaj udariti "emerge -DNu --with-bdeps=y gnome-base/gnome" za svaki slučaj da nešto nije promaklo; nešto sa gnome-sessionom nije u redu ili fali fajl ili fale premisije. Provjeri i "eselect profile list" dali je označen gnome/systemd profil.
kk
Postovi: 60
Postovi: 60
Pridružen/a: 30 stu 2014, 16:38
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 5 puta
Spol: M
OS: Gentoo
Evo sta sam jos radio
slika
slika
Probacu da odradim sto si mi preporucio. Pa da vidim sta je u pitanju.
Det hindrar inte att vi säkrar framtiden!
Avatar
Postovi: 393
Postovi: 393
Pridružen/a: 18 lip 2010, 19:37
Lokacija: Priboj
Podijelio/la zahvalu: 15 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Win 7 ,Ubuntu 10.04,OpenS
Evo sta sam dobio nakon unosenja naredbe koju si mi preporucio.
slika
i kad sam unio --autounmask-write
slika
Kad sam birao profil, odabrao sam desktop, nisam se odlucivao ni za gnome nu kde. Kasnije sam pokusao da instaliram xfce i kad to nije dalo rezultat, pokusao sam da instaliram gnome.
Det hindrar inte att vi säkrar framtiden!
Avatar
Postovi: 393
Postovi: 393
Pridružen/a: 18 lip 2010, 19:37
Lokacija: Priboj
Podijelio/la zahvalu: 15 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Win 7 ,Ubuntu 10.04,OpenS
Prvi SS u /etc/portage/make.conf pod ACCEPT_LICENSE najbolje je staviti "*", da se sve prihvaća. Znači:
Kod: Označi sve
ACCEPT_LICENSE ="*"


Drugi SS, sada nemože startati "startxfce4", ili Xfce4 nije dobro instaliran ili fale premisije, povjeri dali je user dodan u video grupu, ako ne onda.
Kod: Označi sve
gpasswd -a uluda video


Pokušaj uraditi "startx" pod rootom, ako starta onda fali "suid" USE flag kod običnog usera, umjesto suid use flaga može se koristiti KDM/XDM/GDM ili bilo koji drugi desktop manager. One time install sa "suid" flagom je:
Kod: Označi sve
USE="suid udev xorg" emerge xorg-server

Ako proradi sa time onda dodati sve te flagove za stalno u make.conf ili /etc/portage/package.use.

Treći i četvrti SS, "--autounmask-write" se koristi prilikom instaliranja nečega, to nešta može biti recimo chromium, pa se udari "emerge chromium", onda on kaže da fale neki USE flagovi ili nešta treba da se unmaskira, sljedeća komanda mora da bude "emerge chromium --autounmask-write". Znači "--autounmask-write" se koristi zajedno sa "imenom" paketa (inače se u portageu zove ATOM), kada se ukuca "emerge --autounmask-write" onda emerge nezna za koji paket/atom da napravi izmjenute USE flagove ili unmaskove.
Onda kada emerge s --autounmask-write napravi nove confige, treba udariti komandu "dispatch-conf" ili "etc-update" da se stari confizi zamjene novima. Ako je to bio gnome paket onda:
Kod: Označi sve
emerge gnome --autounmask-write

pa kad kaže da je uspješno zapisao promjene
Kod: Označi sve
dispatch-conf

kada se dispatch-conf upali, izlistat će promjene, sa tipkom "U" se prihvaćaju promjene.

Što se tiče profila oni samo olakšavaju instaliranje gnome/kde/systemd, s običnim default/desktop profilom se može sve to instalirati (osim x32, hardened i zamjena za glibc; to su svejedno specijalni slučajevi), samo se mora sve ručno namjestiti (USE flagovi i maskanje).
kk
Postovi: 60
Postovi: 60
Pridružen/a: 30 stu 2014, 16:38
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 5 puta
Spol: M
OS: Gentoo
Pokusao sam sto si mi predlozio, ali ne ide. Negdje sam ranio pogresio.
slika
Det hindrar inte att vi säkrar framtiden!
Avatar
Postovi: 393
Postovi: 393
Pridružen/a: 18 lip 2010, 19:37
Lokacija: Priboj
Podijelio/la zahvalu: 15 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Win 7 ,Ubuntu 10.04,OpenS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.