Switch to full style
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Pravila foruma

U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Odgovori

grub rescue unknown file system error

22 srp 2016, 18:38

Znači stvar je ovakva.... Laptop, u njemu dva harda. SSD na kojemu su windowsi 10 i "obični" hard na kojemu je kali 2,0. Do prije koji dan je sve savršeno šljakalo. Kroz windowse sam sa onom recovery opcijom odabiro da kod restarta podiže kali i sve divno i krasno ali danas, (ničim izazvan!!!) kali je počeo dojavljivati

error: unknown filesystem.
grub rescue>

Sad bih volio nekog od iskusnijih kolega da mi pojasne šta se ovdje dogodilo i kako to riješio? Gledao sam tutorijale na internetu ali se bojim išta tu dirati da ne smrdam windowse pošto ni na jednom tutorijalu nisam našao ovakvu situaciju sa hardovima....

Re: grub rescue unknown file system error

22 srp 2016, 19:23

Ovako kako si opisao problem... nemam pojma što bi mogao biti problem jer:
  • ne znam što je to windows recovery opcija pomoću koje se odabire koji će se OS podignuti/pokrenuti szbunjen
  • zašto kao i svi drugi odabir OS-a nisi radio kroz GRUB??

***
Kako kažeš da imaš dva diska, izvadi SSD s Windowsima i na taj način ćeš spriječiti bilo kakvo oštećenje Windowsa, pa nakon toga probaj normalno upaliti laptop i vidi da li će se Kali podignuti kad bude jedini OS na laptopu.

1)
Ako sve prođe OK, vrati SSD i u BIOS-u postavi da je prvi disk za boot, bude onaj na kojem je instaliran Kali... potom restartaj laptop, pusti da se Kali digne i potom napravi update GRUB-a kako bi ti GRUB našao SSD s Windowsima.


2)
Ako sve ne prođe OK, i Kali se i dalje ne želi podignuti, onda ćeš morati ponovno instalirati GRUB i potom vidi da li se sad Kali podiže normalno... ako da, nastavi kao pod 1) ... vrati SSD i u BIOS-u postavi da je prvi disk za boot, bude onaj na kojem je instaliran Kali... potom restartaj laptop, pusti da se Kali digne i potom napravi update GRUB-a kako bi ti GRUB našao SSD s Windowsima.

Nakon toga, u GRUB-u ćeš birati koji će se OS pokrenuti.

Ako nije pomoglo ni jedno, ni drugo... napiši što se događa pa idemo dalje...
Odgovori