Sada je: 04 svi 2024, 04:34.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Pozdrav svima, koristim vec neko vreme Mint i on mi je primaran na kompjuteru. Razmisljao sam ovih dana i odlucio da promenim malo, samim tim i da naucim vise o linuksu. Da li se distre poput gore navedenih (Slackware, Arch, Manjaro) dobar korak ka usavrsavanju? I kakvi su vam utisci o tim distrama? Ako nisu,koje biste mi preporucili. Cisto da napomenem da nisam ni neki napredan korisnik, a ni pocetnik, tu sam negde u sredini. Zato i gledam da predjem na neke distribucije gde ce me naterati da bolje upoznam "ispod haube" . Izvinjavam se ako ovakva tema postoji,trazio sam i nisam mogao da nadjem. Hvala Vam unapred :-D
Avatar
Postovi: 39
Postovi: 39
Pridružen/a: 07 pro 2016, 14:22
Podijelio/la zahvalu: 10 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Arch,xfce...
Manjaro, baziran na Archu ti je kao i Mint (instaliraj i vozi). Arch i Slackware su podjednako dobri za malo dublje istraživanje/učenje/igranje... Slackware ne poznajem dovoljno dobro, ali Arch bi svakako preporučio.
Ima ovdje dosta ljubitelja Archa, imamo i svoj fan klub, pa samo "pucaj" tamo, ako zapneš negdje.
Jedan član foruma je čak napravio i skriptu kojom lako možeš instalirati Arch, ali pravi je gušt "ručno" to sam napraviti.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6159
Moderator
Postovi: 6159
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 228 puta
Primio/la zahvalu: 338 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Vl@do je napisao/la:Manjaro, baziran na Archu ti je kao i Mint (instaliraj i vozi). Arch i Slackware su podjednako dobri za malo dublje istraživanje/učenje/igranje... Slackware ne poznajem dovoljno dobro, ali Arch bi svakako preporučio.
Ima ovdje dosta ljubitelja Archa, imamo i svoj fan klub, pa samo "pucaj" tamo, ako zapneš negdje.


Upravo skidam sada Manjaro,pa cu ga probati na kompu.Javljam veceras u fan klubu kakvi su utisci, ovako na prvi pogled mi se bas svideo. Svakako cu u najskorije vreme da se oprobam u instalaciji cistog Arch-a, necu nauciti ako ne pokusam :-D E hvala jos jednom na ovako brzom odgovoru! :thumbs
Avatar
Postovi: 39
Postovi: 39
Pridružen/a: 07 pro 2016, 14:22
Podijelio/la zahvalu: 10 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Arch,xfce...
Eto. Reče čovik sve. Dobrodošao!
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6767
Moderator
Postovi: 6767
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 355 puta
Primio/la zahvalu: 417 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech je napisao/la:Eto. Reče čovik sve. Dobrodošao!


Nema vise sta da se doda haha, hvala vam na brzim odgovorima! :-D :-D
Avatar
Postovi: 39
Postovi: 39
Pridružen/a: 07 pro 2016, 14:22
Podijelio/la zahvalu: 10 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Arch,xfce...
Antergos, za razliku od Manjara on je "čisti" Arch Linux i koristi njegove repositoryje, jednako je jednostavan za korištenje kao Ubuntu, Mint ili Manjaro. Probao sam oba sa različitim desktopima i Antergos mi je ostavio bolji dojam. Na svakoj rolling distribuciji očekuj povremene manje probleme, kada dolazi do većih upgradeova ponekad se nešto i polomi pa trebaš potražiti rješenje, obično je brzo dostupno na Arch Linux ili drugim forumima, ali korisnici koji dolaze sa non rolling distribucija koje nemaju takvih problema moraju biti spremni na takve stvari. Imaš sve najnovije, ali imaš i povremene probleme, to je za sada kompromis na Linuxu, ili stabilno ali starije ili ponekad nestabilno ali najnovije, kada flatpak i snapovi zažive moći će korisnici eat the cake and have the cake. Za flatpak nisam siguran, ali znam da će se cijeli desktop environmenti moći u budućnosti instalirati kao snapovi. Na neki način će cijeli sustav biti modularan, kernel, desktop, aplikacije sve u snapovima i sve se može upgradeati i downgradeati.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
svi su ti tu nahvalili jednu distribuciju, i neka su jer očito valja. ja ću ti samo reć da je Slackware najstarija živuća distribucija ;)
kao njezinu verziju "manjara/antegrosa" postoji Salix ;)
eto, guštaj što god da odabrao
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Hvala još jednom svima na odgovorima! :) . Odlučio sam da se oprobam u instalaciji Arch-a, čitao sam juče dosta oko instalacije i čini mi se da nije preterano teško. Pokušaću za prvi put bez ikakvih skripti, ipak ću tako bolje naučiti. A posle Arch-a ono što je sigurno je da ću probati slackware. Po mom mišljenju, te dve distre te i najviše teraju da gledaš "ispod haube" .
Avatar
Postovi: 39
Postovi: 39
Pridružen/a: 07 pro 2016, 14:22
Podijelio/la zahvalu: 10 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Arch,xfce...
Micko je napisao/la: A posle Arch-a ono što je sigurno je da ću probati slackware. Po mom mišljenju, te dve distre te i najviše teraju da gledaš "ispod haube" .


Distra ko distra. na kraju ćeš otkriti da je sve to isto ispod haube, samo je razlika u par dijelova (uglavnom malo drugačije komponente, upravljanje paketima, neke konfiguracijske datoteke).
Kad shvatiš taj zajednički nazivnik, ostalo su sve varijacije na temu.

Tako da, i na Mintu možeš naučiti sve što i na Archu (jer Arch te "tjera" samo na početku - dalje radi k'o sat), samo je pitanje možeš li sam sebe "tjerati" u istraživanje linuxa. BTW za to je dobro imati baš komad diska (test distru) koji ti služi za te stvari.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:
Distra ko distra. na kraju ćeš otkriti da je sve to isto ispod haube, samo je razlika u par dijelova (uglavnom malo drugačije komponente, upravljanje paketima, neke konfiguracijske datoteke).
Kad shvatiš taj zajednički nazivnik, ostalo su sve varijacije na temu.

Tako da, i na Mintu možeš naučiti sve što i na Archu (jer Arch te "tjera" samo na početku - dalje radi k'o sat), samo je pitanje možeš li sam sebe "tjerati" u istraživanje linuxa. BTW za to je dobro imati baš komad diska (test distru) koji ti služi za te stvari.


Točno to, sve su distribucije iznutra iste i može se iz njih naučiti isto, instaliranje Gentooa tri dana može biti zabavno i da netko nauči nešto iz toga, ali sve ovisi koliko netko ima vremena za nešto, Linus Torvalds je napisao da on kada sjebe distribuciju jednostavno je reinstalira jer je popravljanje gubitak vremena :hihi
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.