Sada je: 29 ožu 2024, 06:45.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
exithus lethalis je napisao/la:jasno samo ja iskreno se ulijenim i nekako mislim, znam da na primjer ti voliš manjaro i ja nažalost sad na ovom laptopu imam uvijek nakon updatea neki kernel panic..ali neovisno o njegovim repozitorijima ili AUR zajednice imaš one-click rješenje za usb-format/usb-iso i nekak si mislim da neovisno o distri, OS-u to danas ne bi trebal biti luksuz..?

Ako je kernel panika posljedica ovoga:
Kod: Označi sve
# Arch i Manjaro koji imaju instaliran intelov cpu mikrokod, učitavaju mikrokod
# na nestandardni način, tj. putem initrd linije u grubu
# te imaju modificirani grub u tu svrhu. U slučaju dual/multiboota kada je
# glavni grub bootloader instaliran i ažuriran od neke druge distre (Ubuntu, Mint, Suse),
# dolazi do pogrešnog setupa jer umjesto dva imagea (mikrokod i initramfs), postavljaju samo mikrokod.img,
# tako da Arch i Manjaro bootaju u kernel panic jer nemaju initramfs.

Onda imaš zaobilazak ovdje: viewtopic.php?f=42&t=11809&p=260837&hilit=grub.cfg#p260824

Što se tiče one gore linije sa "dd i prst u uho", pazi ako imaš dva diska, stik neće biti na sdb nego vjerojatno sdc, pa možeš pokvariti drugi disk u sekundi nepažnje. Zato s dd uvijek oprez!
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Ovo u kodu što si napisao je way beyond mojeg razumijevanja ali shvaćam da su u sokubu stvari a sa sudo dd uvijek dvaput provjerim da li je sda/sdb/sdc ali svejedno ovo je meni bug iritantan da na primjer robolinux u virtualki mogu dovest do live gruba makar je dalje fail ko i sa ostalim stvarima, nešto vezano uz bios ali nemam opciju virtualisation-enable..

on topic da li je neko uspio možda probati robolinux..tu su manje više slike oko 2.0gb neovisno o DE

Ako neko shvati zakaj ja ne mogu bio bih zahvalan
linux mint 21.1 (Vera) xfce
Postovi: 232
Postovi: 232
Pridružen/a: 25 kol 2017, 15:13
Lokacija: Dragalić
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: LM 21.2 xfce
jurastublic je napisao/la:
exithus lethalis je napisao/la:jasno samo ja iskreno se ulijenim i nekako mislim, znam da na primjer ti voliš manjaro i ja nažalost sad na ovom laptopu imam uvijek nakon updatea neki kernel panic..ali neovisno o njegovim repozitorijima ili AUR zajednice imaš one-click rješenje za usb-format/usb-iso i nekak si mislim da neovisno o distri, OS-u to danas ne bi trebal biti luksuz..?

Ako je kernel panika posljedica ovoga:
Kod: Označi sve
# Arch i Manjaro koji imaju instaliran intelov cpu mikrokod, učitavaju mikrokod
# na nestandardni način, tj. putem initrd linije u grubu
# te imaju modificirani grub u tu svrhu. U slučaju dual/multiboota kada je
# glavni grub bootloader instaliran i ažuriran od neke druge distre (Ubuntu, Mint, Suse),
# dolazi do pogrešnog setupa jer umjesto dva imagea (mikrokod i initramfs), postavljaju samo mikrokod.img,
# tako da Arch i Manjaro bootaju u kernel panic jer nemaju initramfs.

Onda imaš zaobilazak ovdje: https://www.linuxzasve.com/forum/viewto ... fg#p260824

Što se tiče one gore linije sa "dd i prst u uho", pazi ako imaš dva diska, stik neće biti na sdb nego vjerojatno sdc, pa možeš pokvariti drugi disk u sekundi nepažnje. Zato s dd uvijek oprez!


da ne prčkam jer zasad nemam ništ osim LInux lite 3.6 i LM 18.3xfce je lakši easy workaround da zapravo zadnjeg instaliram manjara..? da bude njegov grub "glavni"..?
linux mint 21.1 (Vera) xfce
Postovi: 232
Postovi: 232
Pridružen/a: 25 kol 2017, 15:13
Lokacija: Dragalić
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: LM 21.2 xfce
exithus lethalis je napisao/la:da ne prčkam jer zasad nemam ništ osim LInux lite 3.6 i LM 18.3xfce je lakši easy workaround da zapravo zadnjeg instaliram manjara..? da bude njegov grub "glavni"..?

Tako je! Ako je manjaro glavni na grubu onda nema problema u ovom slučaju. Što se tiče Robolinuxa, oni navode da je glavni način prženja preko Unetbootina a neki kažu i da sa dd ne radi. Možda da skineš najnoviju inačicu Unetbootina s interneta? Uglavnom, probaj sve po redu, ništa te ne košta.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
exithus lethalis je napisao/la:............on topic da li je neko uspio možda probati robolinux..tu su manje više slike oko 2.0gb neovisno o DE

Ako neko shvati zakaj ja ne mogu bio bih zahvalan


Normalni live nisam uspio pokrenuti, jedino što sam uspio je pokrenuti Persistent live s programom mkusb. Ovo je način da nakon restarta na usb-u ostanu pohranjeni podaci koje uneseš ali nema opciju instalacije na HDD, ali makar vidiš kako radi :-D . Ako ništa drugo možeš ISO datoteku snimiti na DVD, to uvijek radi. Meni unetbootin na 18.04 trenutno ne radi pa ne znam dali se s njime može nešto napraviti.
Ja sam malo "vrtio" XFCE verziju. Fino to radi.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
NoMaam je napisao/la:
exithus lethalis je napisao/la:............on topic da li je neko uspio možda probati robolinux..tu su manje više slike oko 2.0gb neovisno o DE

Ako neko shvati zakaj ja ne mogu bio bih zahvalan


Normalni live nisam uspio pokrenuti, jedino što sam uspio je pokrenuti Persistent live s programom mkusb. Ovo je način da nakon restarta na usb-u ostanu pohranjeni podaci koje uneseš ali nema opciju instalacije na HDD, ali makar vidiš kako radi :-D . Ako ništa drugo možeš ISO datoteku snimiti na DVD, to uvijek radi. Meni unetbootin na 18.04 trenutno ne radi pa ne znam dali se s njime može nešto napraviti.
Ja sam malo "vrtio" XFCE verziju. Fino to radi.

Pozz


eto da javim uspješnu instalaciju old school=externa pržilica+dvd-rw+xfburn na najmanju brzinu i debian installer i voila..

hvala svima

Stavio na popis riješenih tema Vl@do
linux mint 21.1 (Vera) xfce
Postovi: 232
Postovi: 232
Pridružen/a: 25 kol 2017, 15:13
Lokacija: Dragalić
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: LM 21.2 xfce

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.