Sada je: 29 ožu 2024, 05:56.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Pozdrav braćo linuxaši,

Ovako već dugo koristim linuxe i većinom sam bio na Mintu s Cinnamon desktopom (koji imam i na stolnom i na prijenosnom računalu). Počeo sam s Ubuntuom i Opensuse, ali mi Gnome i Unity nisu sjeli do kraja. KDE desktop sam isto probao, ali ostao sam privrženiji Cinnamonu. Razmišljam sad da probam nešto novo na prijenosnom računalu. Većinom trebam za klasične stvari tipa surfanje i filmovi. Imam i steam pa ponekad i nešto zaigram.

Uglavnom za oko su mi zapele distribucije ubuntu-a Bugdie i Mate Ubuntu (koje nisu bile tu kad sa prvo isprobavao). Zatim Solus koji sam tek saznao da postoji, a možda bi se odvažio i za neku varijantu Archa za smrtnike tipa Manjaro ili Antergos (koje sam tada zaobišao jer navodno nisu za početnike u linuxu).. Zanimaju me iskustva s njima pogotovo pri prelasku s klasičnih linuxa. Koje su razlike tih rolling update distribucija u odnosu na ove klasične srodne? Nemam baš vremena previše prčkati po kompu treba mi nešto što šljaka na dulje staze kad se jednom podesi i jednostavno je, a opet malo da osvježim iskustvo. Koliki je learning curve pri prelasku s ubuntu na te arch bazirane distre? Jedina stvarna zamjerka sada na laptopu mi je što Realtekov chipset za wifi zna zezati i nisam našao potpuno rješenje za problem, ali mislim da je to neovisno o distri.

Hvala unaprijed
The electric things have their life too. Paltry as those lives are.
Avatar
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 01 vel 2014, 00:39
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 Cinnamon
OK. Tebi nisu sjeli DE... Probaj instalirati na Ubuntu ili Mintu, što već koristiš neki drugi DE. Imaš ih barem preko nekoliko. Recimo meni je Mate odličan.

https://www.lifewire.com/best-linux-des ... ts-4120912
Avatar
Postovi: 179
Postovi: 179
Pridružen/a: 15 stu 2011, 09:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
OS: Debian 11
? Promašio si ceo fudbal rekli bi na istoku. Isprobao sam sve DE unutar minta... Prvenstveno me zanimaju razlike Ubuntoida od Arch distribucija koje sam naveo za prosječnog korisnika. I ovaj solus naravno ako ga je tko koristio nedavno.

p.s. Budgie i Mate Ubuntu se vode kao zasebne distribucije na distrowatchu, ako te to zbunjuje. Mene isto jer nije uvijek jasna granica na prvu što je nova distribucija, a što samo drugi DE. Recimo npr. Ubuntu ima samo 2 službena DE Gnome i Unity, ostalo su sve nove distribucije pa tako i Ubuntu Mate. Dok kod Minta je Mate jedan od službeno podržanih DE. :ne zna:
The electric things have their life too. Paltry as those lives are.
Avatar
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 01 vel 2014, 00:39
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 Cinnamon
Napisao si:

Kod: Označi sve
ali mi Gnome i Unity nisu sjeli do kraja. KDE desktop sam isto probao, ali ostao sam privrženiji Cinnamonu.


Dakle nije problem u distri onda nego u DE. Tako sam shvatio čitajući tvoj post.

Jel ovo su sve DE a ne distribucije. Sad onda ne vidim u čemu je problem.

Možda ti ovo pomogne:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... meline.svg
Avatar
Postovi: 179
Postovi: 179
Pridružen/a: 15 stu 2011, 09:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
OS: Debian 11
Spider je napisao/la:Napisao si:

Kod: Označi sve
ali mi Gnome i Unity nisu sjeli do kraja. KDE desktop sam isto probao, ali ostao sam privrženiji Cinnamonu.


Dakle nije problem u distri onda nego u DE. Tako sam shvatio čitajući tvoj post.

Jel ovo su sve DE a ne distribucije. Sad onda ne vidim u čemu je problem.

Možda ti ovo pomogne:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... meline.svg


Joj znam. Govorio sam i o jednima i o drugima, teško je odvajati tematiku kad nemaš na svima sve DE kao opciju (pa recimo one s gnome 2 ili xfce jedino možemo odmah isključiti). Ma sve ok htio bi probati novu distru, nije mi nikakav problem u Mintu (a pogotovo ne u Cinnamonu) samo sam se malo zasitio i htio bi probati nešto drugo pa me zanima kakva su iskustva s drugima. Pa razmatram druge distribucije prvenstveno me zanima koliko je zahtjevna prilagodba za recimo nešto na Archu (dosta ljudi ga hvali) kao što sam gore već rekao.. a da nije prezahtjevno za održavanje i da se lako ne kvari jer trebam računalo za rad. Ovo sam naveo toliko orijentativno da znate otprilike kaj tražim što sam prošao ... ajmo natrag na temu. Jesi probao koje od gore spomenutih? Kakva su iskustva?
Zadnja izmjena: Daždevnjak; 28 tra 2018, 22:31; ukupno mijenjano 1 put/a.
The electric things have their life too. Paltry as those lives are.
Avatar
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 01 vel 2014, 00:39
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 Cinnamon
Ubuntu, mint, manjaro, opensuse, .... nema ti tu nekih spektakularnih razlika, i ako si savladao rad na jednom od njih, prilagodba na drugi se svodi na nijanse koje ćes pohvatati u par dana rada.

Operativni sistem je nužan, no važnije su aplikacije koje su ti nuzne iz tebi bitnog razloga. A browseri, plejeri, kodeci i sl rade na vecini distribucija bez problema...

Cak niti roling release nije nikaj kaj bi trebalo donositi prevagu, jer sa rolingom bus u sest mjeseci omao npr sest manjih nadogradnji cca 700 mb, a bez roling bus imao svakih 6 mj upgrade od par gb, tako da.... Glede stabilnosti i kvalitete ti tak i tak nitko nikaj ne garantira, pa kako koji puta prodjes sa tim nadogradnjama...

Imas live mod, pa ih poskidaj sve, i vidi kako ti se koja ponasa na tvom hardveru odmah iz kutije...
I u live modu ti mozes raditi skoro pa sve, od testova do instalacije apk....

Ja sam se namjenjao distri, sto sebi sto drugima, sto privatno sto poslovno, i doma sam se za sada skrasio na kde manjaru zadnjih par godina. I opensuse mi je ok. Mint i ubuntu su klasika.

Neznam sad koliko ima smisla da ti ovdje iznosim manjaro iskustva kad za svaku distru imas tu na forumu gomilu tema...
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Znači i kaj se tiče hardvera ne bi trebalo biti posebnih problema s Arch distrama? Koliko ja pročitao i one su dosta user-friendly pogotovo Manjaro i Antergos i održavane su redovito, nisam pratio baš pa pitam... da izbjegnem ako imaju neke veće nedostatke i specifične probleme da ne gubim vrijeme.

Da, očito ću morati sprobavati jednu po jednu pa odlučiti. Jel ima kaj posebno kod Solusa da se vrijedi probati? ima tema znam, ali je dosta stara..
The electric things have their life too. Paltry as those lives are.
Avatar
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 01 vel 2014, 00:39
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 Cinnamon
Neznam koliko ti je bitan faktor broj korisnika i aktivnost oko neke distre, no nemoj podcijeniti taj dio.

Naime, za distre nemas sluzbenu podrsku, pa brojnost i aktivnost na sluzbenim forumima znace da se mozda i netko prije tebe susreo sa nekim tvojim problemom i da je uz malo srece rjesenje vec opisano...

Manjaro je drugi na distrowatchu...
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Daždevnjak je napisao/la:Joj znam. Govorio sam i o jednima i o drugima, teško je odvajati tematiku kad nemaš na svima sve DE kao opciju (pa recimo one s gnome 2 ili xfce jedino možemo odmah isključiti). Ma sve ok htio bi probati novu distru, nije mi nikakav problem u Mintu (a pogotovo ne u Cinnamonu) samo sam se malo zasitio i htio bi probati nešto drugo pa me zanima kakva su iskustva s drugima. Pa razmatram druge distribucije prvenstveno me zanima koliko je zahtjevna prilagodba za recimo nešto na Archu (dosta ljudi ga hvali) kao što sam gore već rekao.. a da nije prezahtjevno za održavanje i da se lako ne kvari jer trebam računalo za rad. Ovo sam naveo toliko orijentativno da znate otprilike kaj tražim što sam prošao ... ajmo natrag na temu. Jesi probao koje od gore spomenutih? Kakva su iskustva?


Onda stvarno nisi trebao spominjati DE.

Koristim Debian na kompovima a CentOS na VPS bez GUI-a (igram se s VPS-om jer mi nije gušt imati lokalno pa uzeo za par dolara VPS).

Prije koristio Ubuntu ali eto odlučio da ću uzeti Debian.

Sve što me zanima isprobavam u Virtualboxu. Trenutno me oduševila jedna mala distra Q4OS.

Što se DE-a tiče tu sam bio dugo na Gnome 2 dok nije izašao Gnome 3 koji mi se nije svidio pa prešao na Mate. Bio jedno vrijeme i na XFCE, a LXDE samo probao u virtualci... Mate je zakon.

A distribucije su više manje slične.
Avatar
Postovi: 179
Postovi: 179
Pridružen/a: 15 stu 2011, 09:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
OS: Debian 11
Ako želiš Arch-based instaliraj Manjaro. Usprkos tome što je rolling release trebao bi biti stabilan. Naime, ja nisam koristio Manjaro nego Arch, ali nikad me nije iznevjerio usprkos tome što su nadogradnje česte. Što se tiče Solusa, vrlo dobra distra. Par postova prije govorilo se o poziciji na Distrowatch-u. Iako to nije baš do kraja mjerodavno, Solus je peti ili šesti. Probaj, što možeš izgubiti osim vremena ( i svih podataka ako ne napraviš backup). :-D
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 18 gostiju.