Sada je: 27 sij 2021, 21:25.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
4ndY je napisao/la:Slažem se da je Arch zgodna distra i lagano ju je posložit, ali nakon par tjedana korištenja sam skužio da postoji velika razlika između tzv. KIS (koju fura Arch) i punokrvnih distri (kao Fedora, openSUSE ili Debian). KIS u jednom trenu postane nakupina workarounda i sve zajedno postaje jedan veliki nered... ne zna se više tko pije tko plaća, što je pogotovo vidljivo kod kompliciranih "paketa" kao NetworkManager, KDE4, Gnome, PulseAudio, PackageKit, PolicyKit, HAL/DeviceKit...

Kod punokrvnih distri ipak radi ekipa profića koja vidi širu sliku i može bolje integrirat i posložit stvari nego ti sam, kroz 4-5 txt fajlova...
IMHO naravno kava

Sada, kada sam posložio sistem (valjda :D ), vidjet ću kako će se ponašati rolling release upgrade i da li ću morati prolaziti workarounde i ostale gluposti koje sam već jednom davno iskusio na Archu. Zato sam prešao na KDEmod 4, jer je to dodatno pokrpan vanilla KDE, ali i on može donijeti sa sobom nove probleme. Sa Fedorom sam uvijek imao sitnih problema, ali mi se dopao yum. A openSUSE, čekam 12-icu pa da vidim. Debian, nažalost prespor razvoj za moj ukus. :D U/K/Xubuntu, pre trom. Slackware je u svojem filmu. Frugalware, bugovit. Sabayon, pre Gentoo. Pardus, premalo paketa. Sidux, natrpan nepotrebnim shortcutima, ali nije loš.
Možda ću ponovo Fedori dati šansu, ipak ju Linus koristi, valjda zna što valja. :D
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
pingu je napisao/la:Možda ću ponovo Fedori dati šansu, ipak ju Linus koristi, valjda zna što valja. :D

Čovjek voli živjet na rubu :mrgreen: 8-)

Fedora je ok distra za one koji zbilja prate FLOSS svijet i jedva čekaju nove tehnologije, a osim toga ekipa je vrlo profesionalna (većinom RedHat inženjeri) i uglavnom dobro obavljaju svoj posao... No za one koji žele konstantno stabilno "iskustvo", bez većih iznenađenja savjetujem da izbjegavaju Fedoru.

Nije sam rad u Fedori toliko nestabilan koliko ti prijelazi: na nove X-e, na novu instalaciju, na nove drivere za grafičke (KMS/plymouth), ext4, DeviceKit, PackageKit, SELinux... Sve te tehnologije se stabiliziraju kroz 2-3 verzije, ali kad izađu znaju donijeti dosta "grbavo" iskustvo.

Primjeri:
* u Fedori 9 PackageKit je bio sranje (bloksao, spor, jednostavno zalocko yum i umro itd.)
* u Fedori 10 plymouth je radio samo na rijetkim (Intelovim) grafičkim karticama i često je trebao biti ručno uključen
* SELinux se isključuje iz verzije u verziju kod većine korisnika
* Fedora 11 je došla s potpunim rewriteom instalacijske procedure (Anaconda) što je izazivalo rušenja prilikom instalacije, particioniranja na neobičnim postavkama (RAID, LVM, ....)
* ext4 je u startu izazivao velike probleme s KDE-om i sl.
* ne moram reći da Radeon ekipa pri svakom izlasku nove Fedore ispuši 3D efekte jer ATI/AMD ne izdaje drivere za bleeding edge X-e
* Fedora 9 je došla s KDE 4.0 - što je za KDE-ovce bilo katastrofalno iskustvo (zato je i Linus popizdio)
* itd. (za starije verzije sam već zaboravio što je bilo "zabavno")
kava

Sve u svemu... nije Fedora za svakoga :oops:
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
pingu je napisao/la:[
Kanotix se več dugo ne razvija, Kano-a je napustila ekipa, i otišli su raditi Sidux.

radi Kano punom parom samo što ne izbacuje official izdanje dok instaler ne bude "zadovoljavajući".
Samo odeš na IRC i on ti da linkove za najnoviji iso. Radi i KDE 3.5 i KDE4 verzija....
Koistinen je napisao/la:
pingu je napisao/la:[
Kanotix se več dugo ne razvija, Kano-a je napustila ekipa, i otišli su raditi Sidux.

radi Kano punom parom samo što ne izbacuje official izdanje dok instaler ne bude "zadovoljavajući".
Samo odeš na IRC i on ti da linkove za najnoviji iso. Radi i KDE 3.5 i KDE4 verzija....

Drago mi je to čuti, mislim da sam negdje naletio na tu informaciju, samo je na Distrowatchu, Status: Dormant
pingu je napisao/la:Drago mi je to čuti, mislim da sam negdje naletio na tu informaciju, samo je na Distrowatchu, Status: Dormant

to je, nažalost, istina i na kanotix forumu dosta ljudi upozorava na tu činjenicu pa se nadam da će Kano u budućnosti okupiti više ekipe i umanjiti štetu odlaskom više od polovice ljudi razvijanju siduxa.
skinio Fedorin DVD pa ćemo nju instalirat...Mepis mi pari jak, ali sad ćemo malo Fedoru vidit 8-)
Podijelio/la zahvalu: 204 puta
Primio/la zahvalu: 242 puta
trenutno - http://www.sabayonlinux.org/

odličan mi je, moja preporuka svakome tko ga nije probao.
Dropbox reg. se i dobivaš 2GB odmah, a +250MB dobivamo i ti i ja ako se regaš preko ovog linka
How to

LastFM grupa LINUXZASVE join us
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
evo se sabayon skida...
Podijelio/la zahvalu: 204 puta
Primio/la zahvalu: 242 puta
kvaju je napisao/la:trenutno - http://www.sabayonlinux.org/

odličan mi je, moja preporuka svakome tko ga nije probao.

Ajde daj dvije recenice sto te privuklo kod njega... ja sam ga isprobao ali na kratko (par sati) i nije me nesto posebno privuko...
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 71 puta
puno brže i glađe radi nego recimo Mint, internet, flash, izgled, ali mi recimo fali syne.. pacage menager, ma nisam ja neki korisnik sad da mi treba ovo ono, nego volim isprobavat ih često.
a zašto se tebi ne sviđa :D
Dropbox reg. se i dobivaš 2GB odmah, a +250MB dobivamo i ti i ja ako se regaš preko ovog linka
How to

LastFM grupa LINUXZASVE join us
Podijelio/la zahvalu: 3 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.