Switch to full style
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Pravila foruma

U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Odgovori

Umjesto "koju distru odabrati" ?

04 tra 2008, 08:39

Pozdrav
Evo ja predlažem sljedeću diskusiju...
Koje grafičko sučelje odabrati?
Počnimo od "počeetnika" pa do "vrhunskog" Administratora.

Re: Umjesto "koju distru odabrati" ?

04 tra 2008, 08:54

dalibor.klobucaric je napisao/la:Pozdrav
Evo ja predlažem sljedeću diskusiju...
Koje grafičko sučelje odabrati?

Jaooo, ovo bi se moglo pretvoriti u ono ko ima bolji auto, ženu i sl... :D

Da, diskusija bi mogla biti vrlo aktivna.....

Znači imamo uglavnom tri atraktivne mogućnosti koje se koriste u današnjim distrama (dobro i CLI, ali tu je grafika malo - oskudna :) ) KDE, GNOME i Xfce...
Ja sam recimo koristio KDE 3.5.x jer mi je bio lijepi, i imao je pun opcija u windows manageru. No, počele su me iritirati neke stvari, te pomalo spor odaziv sučelja. Kada sam vidio kako izgleda KDE4, onda sam se tek razočarao (no to je subjektivno).
Uglavnom, prvi razlozi koji su me odmakli od KDE-a su bili ovi:
Htio sam maknuti šifre prilikom dizanja kante iz suspenda i priliko user switchinga (moja draga i ja imamo svaki svoj account) i šifre mi doma ne trebaju... Pod KDE-om je nemoguće maknuti unlock šifru.
Onda sam probao GNOME. Brz, pouzdan, ništa ne rikava (da, pomalo spartanski, ali s mjerom). Sve šifre na unlocku i prilikom dizanja iz suspenda i priliko fast user switcha je moguće lagano maknuti. A onda, onako iznenada još jedan plus: GNOME-ov power manager prepoznaje moj UPS! I vodi svu moguću evidenciju o potrošnji energije. KDEov kpowermanager ne prepoznaje moj UPS ni pod razno. I tako sam ja ostao na GNOME-u i ne mičem se više od njega.

Xfce je namjenjen starijim strojevima i nije me baš zanimao....

04 tra 2008, 09:01

ima tko kakvo iskustvo sa Xfce-om?
pošto je g. "Grof" tako dobro objasnio svoje viđenje KDE i GNOME grafičkog okruženja?

04 tra 2008, 09:09

dalibor.klobucaric je napisao/la:ima tko kakvo iskustvo sa Xfce-om?
pošto je g. "Grof" tako dobro objasnio svoje viđenje KDE i GNOME grafičkog okruženja?

:D

Koliko sam upoznat Xfce je stabilan koliko i GNOME... ima ga u xubuntu distri...

04 tra 2008, 09:54

Ovo zvuci kao da su Kde i Gnome Frakcije, suparnici.
Bas me zanima kako je uopce do toga doslo, umjesto da gnome i Kde rade sami mogli su spojiti ta dva suncelja.
uzmimo naprimjer Compiz i beryl, oni su prije bili suparnici a sada su jedno Compiz Fusion i puno bolje rade nego sami.

Ja kada sam prvi put poceo koristiti linux mislio sam da su gnome i kde samo izgled one alatne trake, ali ispalo je da to nije tako.
recimo gnome ima vlastiti programe (pidgin, gnome office, gnome network manager itd), a kde vlastite programe, (kopete, Konqueror, Kde network manager) ima ih jos ali mi se neda nabrajati. Umjesto da kodove iznova svako za sebe rade, mogli bi zajednicki koristiti kodove i postojece pobolsati, da dodaju u pidgin videopozive, a i pobolsati kompatibilnost hardwera s linuxom).

Neka me netko ispravi ako sam nest krivo napisao ili komentira.

04 tra 2008, 09:57

Markec je napisao/la: a i pobolsati kompatibilnost hardwera s linuxom).

Neka me netko ispravi ako sam nest krivo napisao ili komentira.

Eto, ovo - kompatibilnost sa hardwareom ovisi isključivo do kernela, ne do grafičkih sučelja.

Skoro sve pod KDE-om radi i pod GNOME-om i obrnuto...

Po meni nije loše da postoji mogućnost odabira. Baš takve stvari i fale windozama...

04 tra 2008, 10:48

Čuj nebi rado govorio loše o Winowsima ali
ako pogledaš windowze tamo je sve drugačije

ja ipak tvrdim da za početnike odnosno ljude koji su "čuli" da je Linux dobar
i žele isprobati tu stvar treba prezentirati linux na najbolji mogući naćin...

primjer distrowatch-a
desna strana nove distre...

iz tog sam razloga otvorio diskusiju.
Da ljudi vide što se sve nudi...
koji god linux forum da otvorite uvijek piše "koju distru.."

ljudima treba dati sve perspektive...

:)
ajmo traži se neko sa Xfce iskustvom...

04 tra 2008, 10:53

Da, ali na pitanje koju distru - odgovora zapravo nema! Sva distra nosi "nešto" svoje

To je onaj teži dio kojeg svaki iole ozbiljniji Linux korisnik mora odraditi!
Ako ne probaš par distri, jednostavno nećeš znati koja ti najbolje "legne", a sa grafičkim sučeljima je slična stvar...

04 tra 2008, 11:14

my poanta egzaktno...

trebalo bi napraviti neki univezalni tutorial "kako zapravo odabrati distru?"
sa svim aspektima uključujući i ovu diskusiju...

04 tra 2008, 15:27

Evo ja sam koristio Xcfe i mogu reci da je jako dobar sto se tice resursa, znaci malo trosi i vrlo je osjetna razlika u odnosu na gnome, a za KDE necu ni govorit :)
X je kompletan, ima zbilja sve potrebno. E sada, ima i nekoliko mana. Meni sa aplikacijama je vise slican KDE nego gnome, sto se meni ne svidja jer mi se cini neuredno i zbrkano. Druga mana je rad na dekstopu. Nije mi dao da sa dekstopa nesto kopiram u neki folder, nego sam morao otvorit Desktop iz Thunara pa kopirat. I sta god sam radio moro sam radit unutar tog Thunara. Drugo, ikone na dekstopu zauzimaju dosta praznog prostora oko sebe, znaci oko ikone dobijete prazan okvir unutar kojeg ne mozete nista. Ali sve to je zanemarivo naspram brzine koja se dobije.

Sve u svemu... Xfce bi radije od KDE koristio, ali nije bolji od Gnoma, osim na slabom kompu
Odgovori