Sada je: 05 pro 2020, 10:35.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
dalibor.klobucaric je napisao/la:my poanta egzaktno...

trebalo bi napraviti neki univezalni tutorial "kako zapravo odabrati distru?"
sa svim aspektima uključujući i ovu diskusiju...

evo ti bas to: http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php?firsttime=true
Be the change you want to see in the world! Dalai Lama.
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
divota...
to se traži...
evo još pokoje iskustvo o GNOME, KDE i Xfce grafičkom okružju...

Ovo je material za nove korisnike...
Real tested iskustva...

L.P.
Have a nice weekend (pivo)
Because Open Source Matters
--
Sites - Under construction
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Markec je napisao/la:Ovo zvuci kao da su Kde i Gnome Frakcije, suparnici.
Bas me zanima kako je uopce do toga doslo, umjesto da gnome i Kde rade sami mogli su spojiti ta dva suncelja.
uzmimo naprimjer Compiz i beryl, oni su prije bili suparnici a sada su jedno Compiz Fusion i puno bolje rade nego sami.

Ja kada sam prvi put poceo koristiti linux mislio sam da su gnome i kde samo izgled one alatne trake, ali ispalo je da to nije tako.
recimo gnome ima vlastiti programe (pidgin, gnome office, gnome network manager itd), a kde vlastite programe, (kopete, Konqueror, Kde network manager) ima ih jos ali mi se neda nabrajati. Umjesto da kodove iznova svako za sebe rade, mogli bi zajednicki koristiti kodove i postojece pobolsati, da dodaju u pidgin videopozive, a i pobolsati kompatibilnost hardwera s linuxom).

Neka me netko ispravi ako sam nest krivo napisao ili komentira.

Gle, situacija s KDE i GNOME ti je takva da je malo vjerojatno da će se u bližoj budućnosti spojiti. To su jednostavno, dva od više različitih pristupa istoj stvari, grafičkom sučelju. Oni su od početka dva neovisna projekta, jedan baziran na Qt grafičkim bibliotekama, KDE, (to ti je ista ona biblioteka na kojoj je bazirana Opera), a drugi na Gtk bibliotekama (na njima je baziran Firefox npr., a sve je počelo od GIMP-a, mislim još '95.). Manja razlika u funkcionalnosti, a veća u izgledu.

Ta dva sučelja u GNU/Linuxu su ti isto ono što je Windows 98 bio MS-DOS-u. Dakle, grafička nadogradnja. Samo što ovdje imaš daleko veći izbor ... :) Prema prije spomenutom može se zaključiti; Windows 98 nije operativni sustav nego samo program!
Primio/la zahvalu: 3 puta
Pa, nove verzije xfce-a nemaju thunar više. Meni se zapravo Xfce jako svidio, čak i više od gnome i kde. Malo troši, brz je, a da budme iskren, sviđa mi se i kako izgleda.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 169 puta
Primio/la zahvalu: 281 puta
Spol: Y
I meni, da budem iskren!

Mada me u početku odbio jer nisam mogao grafički naštimat hrvatska slova ...

Sada su, vidim, taj feler otklonili ...
kako mjerite koji je GS bolji?
tj brži?
ono od oka ili postoji alat koji
mjeri?
Because Open Source Matters
--
Sites - Under construction
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Koliko ja znam - nema.
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Ja mjerim tako da otvorim konzolu, neku laganu tipa xterm i upišem
Kod: Označi sve
free -ms 3
i onda promatram zauzeće memorije, tj., koliko brzo će mi pojesti ram. Tako primjetiš da KDE i KDE aplikaciej to urade jako brzo, a XFCE sustavu treba dostatno dulje.

Kod free alata, opcija -m daje veličinu u megabajtima, a -s broj daje kontinuirano informacije u razmaku od sekundi čija je vrijednost
broj
, dakle, u mojem slučaju svake tri sekunde. Možeš koristiti i
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Ja sam to "mjerio" grafički System Monitorom. Pratiš zauzeće memorije i koliko papa neka aplikacija dok se otvara, koliko dugo se otvara i tako to ... Dovoljno je detaljno.
Naravno moraš napraviti korekciju zbog System Monitora, i on nešto troši (meni poprilično, P4 2,0 GHz oko 30%). Ako na istoj mašini imaš i jedno i drugo, a i treće (i KDE i GNOME, a i XFCE), onda se lako usporedi. Mada je sve to više-manje od oka ...
Meni je KDE uvijek imao malo slabiji odziv, i vidi se da troši više RAM-a od GNOME-a dok je XFCE u svakom pogledu brži i ekonomičniji!

Moja iskustva ...
Ja sam baš zato izbjegavao koristiti system monitor jer previše troši. Živio nam Heisenberg!
Moderator
Moderator

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.