Sada je: 22 stu 2019, 11:16.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Ja sam krenuo s Ubuntu 11.04, odnosno postala mi je primarna distra, do tada sam vecinom koristio windowse i pomalo eksperimentirao s ponekom linux distribucijom. Do sada isprobao jos (minimum tri mjeseca koristenja) Debian 6, linux Mint, openSuse, Debian 7, crunchbang .

Od okruženja isprobao gotovo sve, najvise mi odgovara unity i clasic gnome, mada mi se i openbox pokazao super :thmb-up

Odavno mi želja da isprobam Arch ali eto nikako da ga stavim na komp. Lijenost.

Trenutno na dual boot već duze vrijeme imam debian 7 i ubuntu 12.04, meni se pokazale najoptimalnije za korištenje.
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
Eh da eto ...
prva distra je bio knopix sa bug-mreža cd.a
onda sam htio da probam pa mi jedan frend dao Mandrake 7.2 kojeg sam instalirao na win98
-DA i to je radilo bez problema ...
Eh onda ajde de pa instlirah mandrivu 2006 na jedan komp ali je nisam nešto koristio ali sam je držao jer
mi je sinček inzistirao da oće igrat FrozzenBubble...
u međuvremenu sam koristio samo winXP - za koji tvrdim da je i dan danas najbolji OS ikad
proizvedan - ma tko šta mislio o tome... :hmm
eh da spomenem probao sam gobo,nimblX,Kubuntu 8,slax,itd..itd...
vector sam imao instaliran ali neznam ..nešto sam puno očekivao od njeg valljda ...
Ubuntu..heh ...nikad ...ne volim to brown-jahta tux i točka ...
eee onda se pojavio Slitaz 1...nisam nešto odmah obraćao pažnju ali eto došao je i Slitaz 2
koji imam stalno instaliran na jednom starom kompu i koji radi super...
ne znam šta bih nešto instalirao zato što mise ništa baš ne sviđa da kažem eh to je za mene.
Te neke forkane nove (gloooomazne ) distre mi idu na živce...
I am the one and only....
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Poceo sam sa NavynOS nakon sto sam gledao kako neki lik sa yt radi brute force na telnet server. :D
Snasao sam se nekako, tad nisam puno spavao, ali je Navyn bio sve drugo osim sistema za svekodenvnu upotrebu. Kasnije skinem neki Ubuntu, nije mi se svidio pa instaliram Mint posle par dana gdje sam se i zadrzao jednu godinu. Posle eksperimenti sa {Debian,Slackware,Gentoo,FreeBSD,OpenBSD} gdje je jedino FreeBSD ostao nekoliko mjeseci a instalirajuci OpenBSD sam cak uspio i zafrkat particionu tablu diska na kojem mi je bilo sve pface dabih kasnije se smirio sa Arch-om.
Sada mi je svejedno, dodem malo vidim sta ima na netu, napisem sta -> kompajliram kad dobijem inspiraciju... Uostalom bolje mi je gledat u otvoreno nebo nego u monitor. :kava
"Simplicity is prerequisite for reliability." Edsger W. Dijkstra
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Negde 2007 valjda.. Prva distribucija je bila PCLOS kojeg sam dugo koristio pa onda linux Mint. Nakon toga sam isprobao sve što vam na pamet može pasti ali nisam se zadržavao.. :) Instaliraš, teraš par dana i sledeća. :)
Kasnije, kao malo iskusniji korisnik, duže vreme sam koristio Debian i Arč. Debian me je oduševljavao stabilnošću a Arč jednostavnošću, paket menadžerom, brzinom. I dalje mislim da je Arč ubedljivo najbolje "dizajnirana" distribucija. Razlog što ga ne koristim je to što je previše bleeding edge trenutno za mene. Nije mašina za posao. Previše rizičnih apdejta, previše vremena za održavanje..

Skrasio se na Mintu i PCLOS iz prostog razloga što sve radi 1/1. Služi on meni a ne ja njemu. ;)

Interesantno, vidim da je 99% vas bilo na Ubuntu-u. Ja sam ga čini mi se samo jednom instalirao da probam. Nikada ga nisam koristio. :)
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
koje god distre koristio sve ove godine jedino xubuntu mi je priraso srcu iako ga trenutacno ne koristim :)
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 71 puta
Ja sam koristio svašta. Najprije Ubuntu jedno godinu i pol. Pa Fedoru jedno pola godine. Onda sam opet imao Ubuntu jedno godinu dana. Pa je došao period kada je PCLOS bio odličan i to je trajalo godinu dana. Nakon što se PCLOS skršio vratio sam se na Ubuntu pola godine s izletom na Sabayon. Kako se Sabayon skršio updateovima za par mjeseci tražio sam zamjenu.
I tako sam sad evo već deset mjeseci na Manjaru i ne mislim se skoro seliti na nešto drugo. Ako se Manjaro skrši (Za što za sad nema niti naznaka; radi ko urica.), čeka me Arch. Od Archa i Archoida se više ne mičem.
Arch je odlično dizajnirana distra, s vrhunskom dokumentacijom i obiljem programa na repoima i AUR-u. Manjaro je gotovo identičan, uz manje bleeding edge pristup, isto može koristiti AUR, a sve probleme se može riješiti preko Archovog wikija i foruma.
Mislim da je za mene potraga za dobrom distrom završena.
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
To s raznim distrama je sve lijepo i dobro, sigurno obogaćuje korisničko iskustvo, ali odgovorite mi ovo: ako tako često mijenjate distre, instalirate i re-instalirate, zar taj postupak u perspektivi ne šteti hardveru? Ja sam baš zato isprobavao puno distri samo uživo.
Neka LTS distra, s podrškom od tri ili čak pet godina, zvuči sasvim solidno (naravno, ukoliko je sam korisnik zadovoljan time što se nudi). Jednom se instalira u tom razdoblju i onda dalje ne treba. A još bolje ako je rolling-distra, jednom se instalira i radi koliko i sam PC, ako ne dođe do nekog velikog poremećaja kod nadogradnji.
Podijelio/la zahvalu: 62 puta
Primio/la zahvalu: 99 puta
Zato jer postoji velik izbor distri. Pa isprobavamo.
Isto kao i kad te neko dovede pred bogati švedski stol. Probaš malo jedno jelo, malo drugo. Nećes sad samo tamaniti jedno jelo zato što ti je fino. ;)
Site Admin
Site Admin
To je u redu, razumijem, i sam sam dugo uživo isprobavao razne distre (Ubuntuoidi, Debian, Open Suse, Sabayon, Mint) dok se nisam skrasio uz LMDE, sanjareći i dalje o Debianu. Ali, instinktivno me strah da prečeste instalacije ne naškode hardveru, da ga odviše ne opterete. Čak i onda ako se ne moraju svi moji sadržaji ponovo unositi s vanjske memorije u PC.
Podijelio/la zahvalu: 62 puta
Primio/la zahvalu: 99 puta
Nećeš si sigurno naškoditi hardveru. Pa samo zapisuješ nove podatke na hard disk. Ništa što se inače ne događa s tvojim računalom.
Site Admin
Site Admin

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.