Sada je: 28 ožu 2024, 09:44.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Onda i s te (hardverske) strane dobro. Ostao je valjda osjećaj nelagode od davnih druženja s Win, kad se instaliralo jednom u četiri godine... ali eto, kad sam se već ovdje javio, onda ću reći da bi moja idealna distra bio Debian Testing. Jedino što se još uvijek ne uzdam dovoljno u svoje (pseudo)tehničko znanje da bih izišao na kraj sa svim izazovima koje bi mi mogao postaviti.
Zašto Debian Testing? Debianu se divim kao projektu, čisto ideološki (ma koliko to ružno zvučalo, nemam bolji izraz). A Testing zato što Stable (pre)kratko traje i mrvicu je ipak (pre)star.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
zašto se bojiš debian testinga? ako samo budeš teoretizirao i mislio: "jab koristia debian testing jer mi karakterno najbolje odgovara, ali mislim da nisam dorastao izazovu korištenja blasra...", nećeš ga nikad koristit. zapamti, svako putovanje počinje sa prvim korakom i čvrstom željom. ako želiš koristit debian i ako ti se sviđa po filozofiji, ne boj se nego instaliraj. možda ćeš naletjeti na neke probleme, možda nećeš...ali ne možeš znati prije nego isprobaš ;)
zato manje kuknjave, a više akcije ;)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Moje linux putovanje zapocelo je s 12.10, kao sto je napisano u mom clanku na stranici. Onda, kao i svaki prosjecni korisnik, moras probat sta se ostalo nudi. Pa je tu bilo svega: Fedora, OpenSuse, Mint, Mandriva. Onda je pocelo citanje o "DIY" distrama, tipa Arch, Gentoo, LFS (to je jos prenapredno za mene, ali vjerujem da cu probat i to), Slackware itd.
Pa je dosao Arch, koji se zadrzao na laptopu (skoro) kroz cijelokupno linux iskustvo.
Nakon sto je na forumu dosao i Gentoo "flame war", trebalo je i to probat, no nikako skupit dovoljno vremena i testirat.
Onda sam naisao na Slackware, instalirao ga bez po' muke i mislim ostat na njemu do daljnjega.
“Small shifts in your thinking, and small changes in your energy, can lead to massive alterations of your end result.”
Avatar
Postovi: 2232
Postovi: 2232
Pridružen/a: 29 lis 2012, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 21 puta
OS: SLCKWR 14.1
Oštro i energično, Shicy! Istina jest da ste mi jednom prilikom Drone i ti pomogli kod instaliranja Debian Squeeze Stable kao dual-boot tada još uz Win 7, ali nisam bio oduševljen ponudom programa i izgledom distre. Malo demode, iako nisam baš fancy raspoložen. Uz to sam kasnije izbrisao particiju s Win 7 na tom računalu (nehotice, ali shvatio sam što sam napravio čim sam pritisnuo pogrešnu kvačicu). No, sve u svoje vrijeme... pa i Debian Testing.
Inače, moj prvi prozor u GNU/Linux bio je Ubuntu 10.04. Nije mi se svidio zbog (ne)rješivih problema s internet konekcijom (nesretni wireless...), ali i zbog Open Officea, koji se tada još uvijek previše razlikovao od MS Officea (nažalost, jako traženog). Zatim mi se nije više sviđao Ubuntu kao takav, pa sam prešao prvo na standarni Mint, a za koji mjesec na LMDE. Izabrao sam LMDE zato jer smatram da je najbliži Debianu, a uz to je jako dotjeran. Mislim da ću na kraju morati kupiti poseban PC, vjerovatno laptop, samo za Deb Testing. Ispada jednostavnije, nego skupljati informacije.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
samo mu daj jednu particiju...bit ćete si međusobno zahvalni :)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Shicy je napisao/la:samo mu daj jednu particiju...bit ćete si međusobno zahvalni :)


Ne, ne želim više dual-boot. Ne bojim se neke svoje nove gluposti te vrste i brisanja važnog sadržaja, nego želim samo jedan sustav. Šteta što nema Debian testing live, ali ispada da opet kukam :hihi No, to bi mi JAKO olakšalo prijelaz. Tako sam postupao sa svim drugim distrama, prvo live, pa onda instalacija.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
probaj dual-boot i vidi kako ti se debian ponaša. ako ti se svidi, woohooo, brišeš mint, a ako ne, brišeš debišu i to je to. ne boj se eksperimentirat ;)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Možda si u pravu. (Mnoge) druge distre jesu poput Debiana, ali Debian nije poput drugih distri. Ima i tu neke logike, zato bi i instalacija mogla biti drukčija. Rasmislit ću. Uostalom, može se instalirati i Stable, pa onda promijeniti repozitorije i ući (nadograditi) u Unstable. Tako sam barem čitao, uz opomenu da nema nazad, tj. ne može se onda vratiti s Unstable na Stable.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
tako nekako ;)
sa stable je moguće na unstable, natrag nije. prelasci sa testinga na unstable i obratno su lako izvedivi, ali isto treba malo pripaziti...
kažem, na tvom mjestu bi odvojio jednu particiju za deb testing i vidio kako se ponaša...i onda odlučio ostaje ili odlazi ;)
samo budi odlučan i bez ikakvog straha ;)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Shicy je napisao/la:tako nekako ;)
sa stable je moguće na unstable, natrag nije. prelasci sa testinga na unstable i obratno su lako izvedivi, ali isto treba malo pripaziti...


Pripazio bih ovdje na terminologiju: Unstable obuhvaća Testing, Sid i Experimental. Sve je to Unstable, kako sam zaključio. Dakle, i Testing je Unstable (sada Jessie). Stable je Wheezy, a Oldstable je dobri stari Squeeze.
Da, ima straha od tog prijelaza, ali strah je izazvan krajnje konkretnim razlozima: PC mi je veoma potreban zbog stvari kojima se bavim i, nažalost, ne mogu priuštiti ni koji dan zastoja. LMDE radi što treba. Da ne duljim, razmislit ću o tvojem prijedlogu i, ako napravim svoj željeni i dugo iščekivani skok, LZS će za to znati. Hvala!
Zadnja izmjena: rudar; 14 lis 2013, 12:37; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.