Sada je: 28 ožu 2024, 09:40.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Suko je napisao/la:Baš me zanima što će stefan reći nakon par dana (ili duže) korištenja PCLOS-a.

zasad bez ikakvih problema.. ugodno.. KDE podmazan kao i na suse-u. Ne mogu procjeniti neku razliku..
ipak ima jedna stvar, i to ne kritika već pohvala.
izgleda da je KDE buildan na Qt-u 4.7, dok je na suseu na Qt-u 4.6. Nije tako strašno, ali npr. Qt Creator u suseu je u veriji 1.3 dok je na PCLinuxOS-u verzija 2.1.
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
stefan je napisao/la:kubuntu je distribucija ala pseći ispljuvak. Pa svugdje kde bolje radi! možda i na windowsima ;)


vidim da ovdje niko nije isprobo kubuntu 10.10.

Ja sam korisitio openSuse oko godinu dana, PCLinuxOS nekih tjedan i sad Kubuntu nekih 6-7 mjeseci i moji dojmovi su totalno drugaciji.

Za mene je Kubuntu najbolja distra a pogotovo za pocetnike.

Krenimo od instalacije. Od mavericka je daleko bolja od Suseta i PCLOS-a. Nakon postavljanja particija krece instaliranje, unos korisnika, vremenske zone, layouta tipkovnice itd. se podesava vec kad instalacija traje (isto ko i gnome verzija) takoder se moze podesiti da instalira i restricted-extras i update-ove. SUSE klasicno, nista posebno. PCLOS ima malo zbrkanu instalacija kolko se sjecam.

Izgled KDE-a je na SUSE-tu i Kubuntu isti, vanilla. PCLOS je tosta tweakan sto mi se nije na prvi pogled svidlo, al lako se sve vrati na default. No za pocetnike je jako dobro, slicno windowsima.

Control centar u PCLOS-u je super i osobno sam ga vise koristio od Yasta koji mi je nepregledan i nikako nije za pocetnike. Kubuntu ima KDE-ov system settings gdje se takoder sve moze podesiti. Jedan veliki plus Kubuntua je Adittional drivers gdje se mogu instalirati svi vlasnicki driveri/firmware-i. To nema ni jedna od drugih distri a izrazito je korisno, nema potreba za trazenje po netu firmwere-a i kopiranja u razno razne foldere.

Driveri za graficku su instalirani u PCLOS-u po defaultu ali ih treba podesiti da rade (barem kod mene) pa to i nije neka prednost pred Kubuntu-om koji mi javi da postoje driveri i pita me dali ih zelim instalirati. Kod SUSE-ta je stvar kompliciranija. Mora se dodati repo, ili rucno instalirati. Isto tako se treba dodati i repo za kodeke sto takoder i nije bas najbolje za pocetnike.

Kolicina softwarea u repoima mi se nekako cini najsiromasnija kod SUSE-ta pa PCLOS, Kubuntu ima najvise.
Inastalacija softwarea. Moram reci da mi se nikako ne svida Yast, jako je nepregledan i neintuitivan. PCLOS ima synaptic koji je mocan, također i pregledniji od Yasta. Kubuntu ima Kpackagekit koji je od Mavericka puno bolji nego prije. Puno je organiziraniji.. samo programi su odijeljeni od library-a (sam program ima kraj sebe ikonu), a moguce je pretrazivati i po kategorijama gdje se library-i ni ne prikazuju. Nesto slicno Software centru, ali ne tolko doradeno.

Sto se tice same zivosti sustava nikad nisam primjetio da je SUSE brzi od Kubuntua ni PCLOS-a. Startup je najduzi, kod Kubuntua nakraci.

Velika zamjerka PCLOS-u je network manager na kojemu nikako nisam uspio podesiti domski internet pa sam morao rucno.

Jedna meni jako vazna stavka je zajednica koja je kod Kubuntu/Ubuntu-a najveca. Samim time se najprije nadu rjesenja problema a i repozitoriji ili pojedini paketi.
Avatar
Postovi: 128
Postovi: 128
Pridružen/a: 04 srp 2009, 10:56
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: openSUSE KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.