Sada je: 02 tra 2020, 16:49.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Uvijek me ta kaubojska ikonografija nasmije i razveseli.Osjećam se kao Richard Boone
Lutherus
Lutherus
Tako smo počeli s prvim člankom.
Neka se nastavi u tom duhu.
Ipak je to obračun kod Odinovog korala. ;)
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
A kakva je situacija sa GUI upraviteljima? Ipak se većina korisnika naježi kad čuje da treba nešto obaviti u terminalu.
Tu su vrlo, vrlo bliski no zahvaljujući Ubuntu Software Centru Ubuntu je u laganoj prednosti.

Ja bih kod paketnog upravitelja svejedno dao prednost OpenSusetu. Iz razloga kaj je njegov Software management po mom mišljenu napredniji. Što se tiče GUI-a neovisno je jel je u pitanju ncurses ili qt/gtk imaju jednake opcije. Što se tiče opcija ima naprednije pretraživanje paketa, detaljnije informacije o određenom paketu, mogućnost odabira točno određene verzije (različite verzije u različitim repozitorijiima), bolje rješene kategorije programa, patterni, napredno rješavanje međuovisnosti
(dobro, to većina ima), i velik broj repozitorija. Svaka čast pacmanu na Archu, ali definitivno mi ovo fali iz opensuseta.
I još bih k tome pribrojio 1-click-install.

Lošija strana bi bila to kaj je sve skupa malo sporrije prilikom pokretanja zbog refreshanja repozitorija (ukoliko ih ima više).

EDIT:
Osvrt na članak: Profesionalno obavljeno, svaka čast.
per aspera ad astra iliti kroz gužvu do šanka...
In a world without walls and fences who needs Windows and Gates?
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
@Marijek
postoji i Synaptic , meni najjači GUI paketni menadzer na linuxima.
Listen, I gotta fight the lion. That's what that guy Scott's all about. I know. I've studied him already.
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 9 puta
Primio/la zahvalu: 92 puta
a za OpenSUSE 30 odnosno 40 minuta (na Sonyu se instalacija OpenSUSEa ponešto rastegnula)

Primjetio sam da openSUSE-u 14 treba dugo vremena za kreiranje particija i pristupanje particijama kod instalacije, puno više nego kod ostalih distribucija.
Ne znam koji bi to mogao biti razlog budući da kod 11.3 verzije nije bilo takvih problema.

S druge strane pak, Ubuntu ima i propagira jednostavnost, no ostaje pitanje je li uvijek i u kojoj mjeri je ta jednostavnost isplativa

Podaci govore da je najpopularnija distribucija Ubuntu čiju poziciju ugrožava najviše Linux Mint (koji je opet baziran na Ubuntuu) što će reči da zadnju riječ u svemu imaju korisnici i da o njima zavisi koja će distribucija biti na vrhu popularnosti, ne ulazeći u složenost i kvalitetu pojedinih distribucija.
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
@Pingu
da,kod particioniranja diska 11.4 i šteka.na to je i bilo utrošeno skoro pa pola vremena instalacije.
Lutherus
Lutherus
Marijek je napisao/la:
Što se tiče opcija ima naprednije pretraživanje paketa, detaljnije informacije o određenom paketu, mogućnost odabira točno određene verzije (različite verzije u različitim repozitorijiima), bolje rješene kategorije programa, patterni, napredno rješavanje međuovisnosti
(dobro, to većina ima), i velik broj repozitorija. Svaka čast pacmanu na Archu, ali definitivno mi ovo fali iz opensuseta.
I još bih k tome pribrojio 1-click-install.

Ako zanemarimo ovu zadnju rečenicu, što točno od nabrojanoga nedostaje u Pacmanu? Obzirom da kategorizacija programa, broj repozitorija i ostalo vezano uz njih ni na koji način ne ovisi o package manageru.
jjj
Pacman je uz Emerge najbolji paket upravitelj,a nakon updatea na novi se usuđujem reć i bolji nego emrge
Lutherus
Lutherus
spametan
pacman rulz!

https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman_Rosetta

ima i više mogućnosti
I'm a Paladin with 18 charisma and 97 hit points. I can use my helm of disintegration and do one D4 damage as my half-elf mage wields his plus-five holy avenger.
jjj je napisao/la:Ako zanemarimo ovu zadnju rečenicu, što točno od nabrojanoga nedostaje u Pacmanu? Obzirom da kategorizacija programa, broj repozitorija i ostalo vezano uz njih ni na koji način ne ovisi o package manageru.

Ovo je zapravo bila usporedba sa software centerom na Ubuntu-u, i to GUI okruženje. Možda sam se krivo izrazio kad sam spomenuo pacman (Ispada da uspoređujem pacman, koji je CLI sa GUI-em od software managementa na opensusetu.)

Kad sam rekao da mi nešto takco fali na Archu, nisam mislio na zypper jer je pacman preodličan, već sam mislio na nekakav GUI sa istim/sličnim mogućnostima kakve ima software management iz Yasta.

Takav program nisam još našao, ako postoji, slobodno me uputite na njega.
per aspera ad astra iliti kroz gužvu do šanka...
In a world without walls and fences who needs Windows and Gates?
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.