Sada je: 16 srp 2020, 05:57.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Skinuo sam i spržio live Gentoo 11.0 i uspio sam da je malo ispitam. Moj prvi utisak , ova distribucija je jako dobra i vrlo kvalitetna. Ako neko želi da je preuzme to može učiniti sa ove adrese:
http://www.gentoo.org/.
Vrlo malo sam, na internetu, našo podataka o ovoj distribuciji. Šta sve i koliko treba poznavati da bih mogao da instaliram ovu distribuciju?
Det hindrar inte att vi säkrar framtiden!
Podijelio/la zahvalu: 15 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
pribon je napisao/la:Vrlo malo sam, na internetu, našo podataka o ovoj distribuciji. Šta sve i koliko treba poznavati da bih mogao da instaliram ovu distribuciju?

Ukratko, SVE. Gentoo nema live install,install mu nije odviše lagan,nije ljubazan ni prema početniima ni prema greškama a niti je kasnije distribucija ljubazna prema greškama u radu jer jedna greška je papa.
Ako želiš stvarno nešto naučiti uzmi Gentoo,isprintaj Gentoo handbook i žrtvuj oko 3 sata za base install pa kasnije još nešto sitno za desktop koj želiš ako ga želiš.KDE se na gentoo kompajliraq oko 6 sati,gnome je 4 sata
Lutherus
Lutherus
Skinuo sam ja Handubk i pretorio ga u pdf dokument. To je tutorijal od 91 stranice. Kao prevod koristio sam usluge Google Chrome
https://rapidshare.com/files/226345604/Gentoo_Linux_x86_Priruae_nik.pdf

Obeshrabrio si me u vezi Gentooa. Pokušaću da se postepeno posvjećujem ovoj distri. U svakom slučaju, hvala na sugestijama.
Gentoo traži određeno znanje,nije ljubazan,pogotovo ne prema greškama ali jako puno daje za uzvrat i puno te nauči,pogotovo kod instalaije i održavanja sustava.Ako zapneš i zatrebaš help,javi
Lutherus
Lutherus
Važi! Prvo da nešto naučim u vezi Gentooa, pa se javim za pomoć.
Jedino,nemoj me krivo shvatiti,ne želim te uplašiti i maknuti od gentooa,pohvalno je da si iskazao želju za gentoo,nego jesi razmišljal o Archu?Isto je source based,također dosta naučiš no lakši je za instalaciju,pa kad pohvataš arch kreneš na gentoo
Lutherus
Lutherus
odin,jel znas mozda u kojem je paketu bio problem—bug,hvala na prethodnoj pomoci,sve je rijeseno.
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
xorg.problem je u xorgu.zapravo u djelovima xorga.poklali se driveri za input devices.
mee to ti je kad stave sve kaj treba i još više onog kaj ne treba
Lutherus
Lutherus
Bavio sam se prošle godine sa Archom i sa FreeBSD-om. Kod Archa sam bio blizu kao i kod FreeBSD-a u vezi same instalacije. U početku sam imo malo problema jer se radilo o verziji 8.1 a tutorijal se odnosio na verziju 6.0 (FreeBSD). Koliko mogu da se sjetim bilo je u pitanju Xorg ( radno okruženje ) u oba slučaja. Dobar savjet. Arch sam preko livea uspio malo raditi ( ArchBang i686 od 2100.02.04). Dao si mo dobru ideju. Želim, upravo postupno, da naučim prve naprijed pomenute distre pa tek onda da pokušam sa Gentoom.
Ako može savjet, nema dugo sam se bavio Archom, probaj se prvo igrat u Virtaulboxu, napravi tamo virtualnu mašinu, i otvori arch wiki, pa udri po virtuali, tak nemaš opasnosti da zezneš pravi komp prije nego se uhodaš u instalaciju archa...
"How come things that happen to stupid people always happen to me?" -- Homer
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.