Sada je: 05 tra 2020, 02:11.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Pozdrav svima.
Koristeći se BOINC -om pokušao sam pronaći neku distribuciju Linuxa koja je brža od Windowsa u Primegrid projektu. Nakon desetaka instalacija zapela mi je za oko distribucija iz naslova ove teme.
Ne znam zašto, ali od svih distribucija ova daje rezultate u kraće vrijeme ( u odnosu na Ubuntu 2 minuta na 20 minuta kalkulacije) Stoga ubrzanje nije maleno, pa sam se poveo mišlju da napravim skroz siromašan kernel koji će imati samo ono što je meni potrebno ( lan konekcija u startu, osnovno sučelje i to je to).
Koristeći se uputama iz konfiguracijske datoteke sam izbacio SVE nepotrebne uređaje i podršku za njih (stare zvučne i grafičke kartice, tablete, touchscreen ekrane, ISDN modeme i kartice, Firewire kontrolere, itd itd itd) I kada sam završio kompiliranje dobio sam kernel koji je dvaput sporiji od originala :( Pokušao sam više desetaka puta, koristio razne opcije, brisao manje stvari, no nikada nisam dobio ono što sam htio. Jedino sma uspješno uključio opciju za prepoznavanje 4 GB memorije :)
Stoga bi zamolio nekog od iskusnijih da mi pomogne u editiranju konfiguracijske datoteke, jer vjerujem da je u tome glavni problem. Ostalo ću uspjeti napraviti sam ( nadam se)
Sve što trebate možete naći na adresi http://www.connochaetos.org/os/
Pojedinci sa njihovog foruma su mi se javili i obećali pomoć, ali od toga vidim nema ništa ( čekam već mjesec dana) :(
Za bilo kakva pitanja, bit ću tu :)

P.S vidio sam dosta natpisa da su novije inačice kernela sporije od starijih, pa bih ja onda radio na "optimizaciji" koje starije inačice kernela za ovaj OS
Hvala unaprijed
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
ConnochaetOS je samo stallman approve projekt jer koristi libre kernel bez non-free điđa. Ako hoćeš full brz sustav skini si .iso presliku archa instaliraj ga i stavi goli xfce i po potrebi par aplikacija. Zamaskiraj sve daemone(osim hwclock dbus i syslog-ng) u rc.conf, porioktaj si fstab možeš staviti noatime opciju kod svake particije osim swapa. Skompajliraj si ck kernel tako da odabereš cpu tip (jesi li to odabrao kod prijašnje kompajlacije?) i izbaciš ono što ti baš ne treba, možeš si staviti i i nisku latenciju iako je kernel.org trenutačno down pa ne zbam gdje bi skinuo kernel i patch.

I imaš letećiOS(TM)
Ken Thompson je napisao/la:One of my most productive days was throwing away 1000 lines of code.

Pikacode - Arch configs
Pikacode - dwm config
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 94 puta
Spol: M
Sumnjam da itko tu na forumu "kuži" cijelu konfiguracijsku datoteku za prevođenje kernela. Moja je preporuka da uzmeš opcije originalnog kernela koji ti radi dobro (obično je to u /proc/config.gz) i uklanjaš samo module i opcije za koje si 100% siguran da neće imati regresivnih posljedica i doublecheckaj još na Netu što točno mijenjaš.
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Zasuci rukave i kreni od http://www.linuxfromscratch.org/lfs/
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 5 puta
http://lwn.net/Articles/352241/
Listen, I gotta fight the lion. That's what that guy Scott's all about. I know. I've studied him already.
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 9 puta
Primio/la zahvalu: 92 puta
retsum je napisao/la:ConnochaetOS je samo stallman approve projekt jer koristi libre kernel bez non-free điđa. Ako hoćeš full brz sustav skini si .iso presliku archa instaliraj ga i stavi goli xfce i po potrebi par aplikacija. Zamaskiraj sve daemone(osim hwclock dbus i syslog-ng) u rc.conf, porioktaj si fstab možeš staviti noatime opciju kod svake particije osim swapa. Skompajliraj si ck kernel tako da odabereš cpu tip (jesi li to odabrao kod prijašnje kompajlacije?) i izbaciš ono što ti baš ne treba, možeš si staviti i i nisku latenciju iako je kernel.org trenutačno down pa ne zbam gdje bi skinuo kernel i patch.

I imaš letećiOS(TM)

Da ja znam napraviti deseti dio toga što si ti napisao, letio bi na Mjesec i vratio bi se. Nažalost još sam na Zemlji :)
Tako da od tvog savjeta ne mogu iskoristi ama baš ništa... Da ne bi bilo zabune, ne da neću ili ne želim, jednostavno ne znam, jer niti ne razumijem što je tu napisano. Moje znanje o Linuxu se svodi na instalaciju Linuxa sa CD i instaliranje MC s kojim nešto kopiram.... :)
4ndY je napisao/la:Sumnjam da itko tu na forumu "kuži" cijelu konfiguracijsku datoteku za prevođenje kernela. Moja je preporuka da uzmeš opcije originalnog kernela koji ti radi dobro (obično je to u /proc/config.gz) i uklanjaš samo module i opcije za koje si 100% siguran da neće imati regresivnih posljedica i doublecheckaj još na Netu što točno mijenjaš.

Ovo budem pokušao.... čini mi se kao nešto što mogu barem pokušati pratiti....
Za Nelu i sumskog, vrijedi isto, moje znanje nije na razini toga da znam napraviti išta od navedenog. Da li vam kažem dovoljno da kada instaliram neku distribuciju i s njom ne idem na net , odmah je izbrišem jer mi je bezvrijedna. Jedino mi je ConnochaetOS legao, jer eto nije problem kompilirati kernel, još kada bi mogao iz te konfiguracije izbaciti ta čudesa a da poslije kernel bude brži a ne sporiji bilo bi divno :)
4ndY je napisao/la:Sumnjam da itko tu na forumu "kuži" cijelu konfiguracijsku datoteku za prevođenje kernela. Moja je preporuka da uzmeš opcije originalnog kernela koji ti radi dobro (obično je to u /proc/config.gz) i uklanjaš samo module i opcije za koje si 100% siguran da neće imati regresivnih posljedica i doublecheckaj još na Netu što točno mijenjaš.

Pretražio sve, no nisam našao ovo o čemu si pisao...
UPDATE: evo sam se opet upustio u "kopanje" po konfiguraciji, ali sam bio pažljiv kod brisanja. I dobih oko minute po jednom rezultatu što me samo navodi na misao: što se sve može napraviti sa Linuxom, kada bi čovjek to znao :)
Prva 4 rezultata su sa "novim" kernelom, a druga 4 sa starim...
Privitak/ci
Clipboard01.jpg
(70.13 KiB) Preuzeto 1 put/a.
Sumnjem da konfiguracija kernela ima previše veze sa time. Ja bih prije maknuo sve što ti ne treba u smislu điđamiđa tipa 3d efekti, staviti xfce/lxde (ne gnome/kde), maknuti demone koji ti ne trebaju (tipa blootooth, ...).
Druga stvar, radije bi probao koristiti GPU kalkulacije kao imaš noviji komp (tj. karticu) za ubrzavanje BOINC-a.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 272 puta
Spol: Y

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.