Sada je: 24 vel 2020, 12:18.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Želim napraviti dualboot između Fedore i Linux Mint Debian Edition. Najveći problem je particioniranje: kako? Installer ne prepoznaje Fedoru, Disk Utility je beskoristan (ne vidim koja je particija /home), a GParted ne podržava LVM.

Savjeti? (Ako ne može LMDE, može i obični Mint.)
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 98 puta
Primio/la zahvalu: 179 puta
Spol: M
iweb je napisao/la:Želim napraviti dualboot između Fedore i Linux Mint Debian Edition. Najveći problem je particioniranje: kako? Installer ne prepoznaje Fedoru, Disk Utility je beskoristan (ne vidim koja je particija /home), a GParted ne podržava LVM.

Savjeti? (Ako ne može LMDE, može i obični Mint.)

Nejasno mi je sve to pomalo, no evo neki odgovor. Ja sam jedno vrijeme istodobno koristio Debian i Fedoru na istom računalu, i nije bilo ni najmanjih problema ni s instalacijom niti s prepoznavanjem particija. Štoviše, dosad sam isprobao nekoliko kombinacija dualboota i multiboota s razno raznim distribucijama, od. Debiana, Linux Minta, LMDE-a, Ubuntua, Fedore, Debiana, PCLOS-a, OpenSusea itd., i nikad nije bilo ni najmanjih problema s instalacijom i prepoznavanjem particija.

Na temelju toga ne vidim razlog zašto bi i tebi štekalo. No ukoliko želiš samo dualboot navedenih distri na jednom HDD-u, evo savjet. Recimo da imaš neparticionirani HDD od 250 GB, evo šema particija koju preporučam:

1) /dev/sda1 - Linux Mint - 20 GB
2) /dev/sda2 - Fedora - 20 GB
3) /dev/sda3 - /home particija za obje distre - 110 GB
4) /dev/sda4 - 100 GB po tvojoj želji

Prvo instaliraš Linux Mint, tijekom čije instalacije napraviš prve tri particije - prvu postaviš kao root particiju, drugu samo formatiraš u ext4, a treću postaviš za /home. Nakon instalacije Linux Minta instaliraš Fedoru na drugu particiju, a treću postaviš za /home bez formatiranja, s tim da ti korisnička imena na oba sustava moraju biti različita, pa za Linux Mint koristi iweb, a za Fedoru iweb2. :)

To je to. Možda bi bilo bolje Linux Mint instalirati drugi po redu jer on koristi Grub 2, koji je možda jednostavniji kod ažuriranja stavki u izborniku, no vidi kako ti odgovara. Nadam se da sam pomogao. :)
One definition of the word mean is "small." Mean people live small, think small, and feel small—the smaller, the meaner.
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Neću biti od neke koristi,ali koliko sam ja razumio problem i je u tome što je Fedora instalirana prva i napravljen je LVM koji Mint ne prepoznaje.
Ovdje piše da gnome-disk-utility podržava LVM.Možda da povučeš taj paket dok si live modu i tako probaš rješiti.
Nema veće religije od istine!
Podijelio/la zahvalu: 26 puta
Primio/la zahvalu: 71 puta
Eh, ja sam prvo Fedoru, pa neće. Poskrinšotam pa stavim.
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 98 puta
Primio/la zahvalu: 179 puta
Eh, ja sam prvo Fedoru, pa neće. Poskrinšotam pa stavim.

To sam i mislio da je razlog.Inače,Fedorin instaler je bolji od ostalih koje sam vidio baš zbog tim opcija pri formatiranju (standard,lvm,raid).Ne znam kako ćeš se iz toga izvući.Mislim,ja ne znam što ne znači da nije moguće. :D
Nema veće religije od istine!
Podijelio/la zahvalu: 26 puta
Primio/la zahvalu: 71 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.