Sada je: 20 ruj 2019, 05:16.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Najprije bih pozdravio sve Linuxaše...
I ujedno molim za pomoć:)

Imam laptop emachine E725
2 GB memorije
250 GB HDD
Intel Pentium T4300

Imam na laptopu instaliran Ubuntu 10.10 nadogradio ga na 11.04 i tu je nastao problem - crni ekran, u pozadini se nešto naziralo ali to nije to, morao sam maknuti nadogradnju i sad radi OK.
Ali želim isprobati preko Live CD-a i druge distribucije i nakon bootanja istih ponovno mi se pojavi crni ekran i u njemu se u pozadini nazire sustav koji želim isprobati...
Inače kad isprobam recimo Lubuntu koji ima opciju da se pritisne tipka F6 i prebaci na NOMODESET sve šljaka OK i nema crnog ekrana.
E sad je pitanje, što napraviti na laptopu da mogu isprobati i druge Linux distribucije a da mi se ne pojavljuje crni ekran?

Hvala
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
Moraš dodati sljedeći parametar:

Kod: Označi sve
acpi_osi=Linux

u grub prije bootanja distre. Prvo pritisni tipku "Tab" ili "e" za editiranje grub unosa, i onda samo dodaj taj parametar kao u sljedećem primjeru:

menuentry "openSUSE 12.1 - 3.1.10-1.9 (on /dev/sda6)" --class gnu-linux --class gnu --class os {
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='(hd0,msdos6)'
search --no-floppy --fs-uuid --set=root 66aab4a2-002d-4327-be53-cdb4e875a855
linux /boot/vmlinuz-3.1.10-1.9-default root=/dev/disk/by-id/ata-Hitachi_HTS543225L9A300_090709FB8D00LJCU120A-part6 acpi_osi=Linux
initrd /boot/initrd-3.1.10-1.9-default

I kasnije samo povećaš osvjetljenje s "Fn+Left". Imam isti laptop, tako da ovo provjereno radi. ;)
One definition of the word mean is "small." Mean people live small, think small, and feel small—the smaller, the meaner.
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
hvala na brzom odgovoru:)

Probao ali mi nije uspjelo, evo kako izgleda moj Grub,
da li moram izbrisati ovo boldano ili dodati samo kao u nastavku?
Nadam se da neću nešto sprčkariti:)

Setparams *Ubuntu, with Linux 2.6.35-32-generic*
recordfile
set gfxpaylosd=$linux_gfx_mode
insmod part_msdos
insmod ext2
set root=*(/dev/sda,msdos7)*
search –no-floppy –fs-uuid –set=root 94553438-6078-4409-b7d7-b52098b76faa
linux /boot/vmlinuz-2.6.35-32-generic root=UUID=94553438-6078-4409-b7d7-b52098b76faa ro quiet splash acpi_back light/ t=vendor vt.handolf=7
initrd /boot/initrd.img-2.6.35-32-generic
Ne! Netrebas nista brisat, ovo iz posta iznad samo dodas u grub! Znaci iznad intrd napravis prazni red i ubacis acpi_osi=Linux ...
"It is not the brains that matter most, but that which guides them—the character, the heart, generous qualities, progressive ideas."
"I'd have to be a warrior, a slave I couldn't be. Soldier and a conqueror, fighting to be free"
Podijelio/la zahvalu: 28 puta
Primio/la zahvalu: 59 puta
napravio to, Rebootao ali mi diže Ubuntu iz harda a ne iz Live Cd-a
A imam instaliran i Super Boot manager da tamo u Grubu ubacim tu naredbu?
moraš namistit u BIOS-u da ti cd bude prvi boot uređaj ;)
Podijelio/la zahvalu: 194 puta
Primio/la zahvalu: 236 puta
:)jesam namjestio, ali ništa i dalje...
Ma probaču preko multisystema samo da nađem riješenje kako preimenovati USB Stick da mi ime jedno ime jer mi zbog toga baca error
snarer je napisao/la::)jesam namjestio, ali ništa i dalje...
Ma probaču preko multisystema samo da nađem riješenje kako preimenovati USB Stick da mi ime jedno ime jer mi zbog toga baca error

Na CD-u s kojeg pokrećeš Live distru moraš urediti grub i dodati onaj argument kako sam opisao. Često je grub unos na Live CD-u samo u jednoj liniji, tada samo na kraj dodaj acpi_osi=Linux i s CTRL+X ili Enter nastaviš dalje. Evo primjer za takav slučaj:

append initrd=initrd0.img root=live:CDLABEL=Fedora-17-x86_64-Live-Desktop.is rootfstype=auto ro liveimg quiet rhgb rd.luks=0 rd.md=0 rd.dm=0 rd.live.check acpi_osi=Linux
One definition of the word mean is "small." Mean people live small, think small, and feel small—the smaller, the meaner.
Upisao - radi:) ::bravo
E sad imam pitanje, da li moram to upistai i prije instalacije nove Linux distre ili to vrijedi samo prilikom isprobavanja?

hvala i svakia čast dečki :thumbs
snarer je napisao/la:Upisao - radi:) ::bravo
E sad imam pitanje, da li moram to upistai i prije instalacije nove Linux distre ili to vrijedi samo prilikom isprobavanja?

hvala i svakia čast dečki :thumbs

Moraš upisati i prije instalacije i nakon instalacije kad budeš pokretao s hard diska, jer je problem do drivera za grafičku koji nisu baš najbolji. Kad budeš obavio instalaciju onda ćeš morati samo prvi puta to upisati, a kasnije samo urediti /etc/default/grub datoteku u kojoj ćeš morati dodati acpi_osi=Linux u ovu liniju:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_osi=Linux"

i updateati grub sa:

sudo update grub

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.