Sada je: 03 kol 2020, 11:08.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Nisam instalirao GRUB :facepalm, to ti je kad si pri kraju pa brzaš i onda ne misliš. Krivo sam shvatio onaj warning i sve sam preskočio.

Ok znam di je problem, ali sad treba pokrenuti snapshot, ali problem je jer kod reboota se odmontirao ubuntu ISO i snapshot ga automatski ne montira, a dok se vraća snapshot ne mogu mountat ISO.
No snaći ću se ja već nekako.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
Ja sam s tim snapshotima imao poprilično žongliranja jer sam htio odvojiti LFS od Debiana (staviti LFS image u njegov posebni VM)... Pa sam vidio da imam hrpu tih fajlova od snapshota koji gutaju prostor na disku... Pa sam malo "uređivao"... Pa mi sve otišlo u mp3... Pa sam nekako isčeprkao neki image koji sam uspio spasiti.

Pomogao bih ti, ali iskreno nemam pojma što sam radio i kako sam se spasio :D
Nemoj ništa brisati od tih snapshota dok ne skužiš o čemu se radi.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 156 puta
Brisao sam prije one prve, ali sam prestao. Dok ne dobijem # ne ću ništa brisati. Baš gledam snapshoti uzimaju 22GB
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Hvala drone na inspiraciji i usmjerenjima ::bravo I ostaloj ekipi na temi ::bravo

Moj prvi LFS (7.2)
slika

Dodani screen, snapscreenshot, openssl.

Slijedi BLFS :mrgreen:
Sad ću se baciti na buildanje dhcp-a i openssh-a, pa Xorg.

MC zahtjeva noviji GLib, hoće li biti problema u kompatibilnosti ako to napravim?
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Good job, dude!
:thumbs
To all you "rvacki pravopis" haters, we're gona blow your planet up
we got death star(death star)
and you know that we got it(death star)

Darth Spellingius :D
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Pomogao mi je i tvoj post o devtmpfs :mrgreen:

Još jedan screen, tty1 i tty2:
slika
blacx je napisao/la:Hvala drone na inspiraciji i usmjerenjima ::bravo I ostaloj ekipi na temi ::bravo

Moj prvi LFS (7.2)
slika

:thumbs

Dodani screen, snapscreenshot, openssl.

Slijedi BLFS :mrgreen:
Sad ću se baciti na buildanje dhcp-a i openssh-a, pa Xorg.

Xorg je PITA, vidjet ćeš :)

MC zahtjeva noviji GLib, hoće li biti problema u kompatibilnosti ako to napravim?

Provjeri readme od mc-a ili negdje na stranicama koju verziju minimalno glib-a treba. U BLFS knjizi za depse su navedene verzije koje su i inače u samoj knjizi, a one su dosta nove, ako ne i posljednje jer je BLFS knjiga rolling release. S verzijama navedenim u knjizi kompajliranje provjereno radi. Međutim, ne mora značiti da neće raditi i sa starijom, najvjerojatnije hoće. Inače, kad god nisi siguran, provjeri što traži sam paket koji kompajliraš.

Namjeravam uskoro bildati C(B)LFS na pravom hardveru. Ima nekih stvari koje me kod toga zanimaju i koje još trebam proučiti. Međutim, to je još više posla od (B)LFS-a, pa nisam načisto hoću li se upustiti u to. A namjeravam napokon i Gentoo isprobati i koristiti. Mislim da ću CBLFS na desktopu, a Gentoo na laptopu :)
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Moderator
Moderator
Evo, radi se Xorg-Server :D Ali prije toga sam sa Clonezillom backupao LFS, radim na "živo" :D
Neki dependency su me izmučili, ali gušt je :mrgreen:

Buildao sam novi GLib po BLFS-u, zasad nema problema, MC prošao bez greške :thumbs

Koliko je CLFS zahtjevniji za izradu od LFS-a?
Nisam ga nikad bildao, ali pogledaj knjigu i sve će ti biti jasno :)
Namjeravam raditi svn CLFS multilib jer bih taj sustav izgradio za stvarnu upotrebu. A to znači da mnogo paketa treba dvaput kompajlirati (i za 32 i za 64-bita), plus dodatno paziti na razne flagove i varijable s tim povezane i sl. http://cross-lfs.org/view/svn/x86_64/

Što se tiče ponovnog bildanja GLib-a - ok, ali ubuduće ne moraš. Kud bi stigao ako ćeš kompletan BLFS stalno raditi po trenutnoj BLFS knjizi koja je rolling release. Prije će se u knjizi mijenjati paketi nego što ti stigneš bildati sve što ti treba :)
Zato skini trenutnu i po njoj radi ili radi po online knjizi, ali provjeravaj depse kod samih paketa u njihovom readme-ju ili na stranicama samih paketa. Dakle, većinu programa možeš bildati i sa starijim depsima koje si već instalirao (razne libse i sl.) od depsa navedenih u trenutnoj BLFS knjizi. Moraš naći neki kompromis. Nemoguće je s BLFS-om imati uvijek sve najnovije kao što imaš s Archom recimo jer bi po cijele dane samo nešto kompajlirao i tako unedogled. Izaberi si nekoliko važnijih programa i njih povremeno osvježavaj dok depsi to dopuštaju, tj. dok ne odeš previše široko i duboko s rekompajliranjem depsa. Kada više uopće ne možeš iskompajlirati programe bez zadiranja u neke važnije i veće libse, vrijeme je za novi LFS. Na taj način uglavnom si miran nekoliko godina.
2010-... Arch
Moderator
Moderator
drone je napisao/la:Nisam ga nikad bildao, ali pogledaj knjigu i sve će ti biti jasno :)
Namjeravam raditi svn CLFS multilib jer bih taj sustav izgradio za stvarnu upotrebu. A to znači da mnogo paketa treba dvaput kompajlirati (i za 32 i za 64-bita), plus dodatno paziti na razne flagove i varijable s tim povezane i sl. http://cross-lfs.org/view/svn/x86_64/

Dobar izazov! :drool Nažalost, pričekati će kad bude više slobodnog vremena :zvizdi
Bilo bi lijepo vidjeti updateove na ovoj temi po pitanju buildanja :thumbs
Što se tiče ponovnog bildanja GLib-a - ok, ali ubuduće ne moraš. Kud bi stigao ako ćeš kompletan BLFS stalno raditi po trenutnoj BLFS knjizi koja je rolling release. Prije će se u knjizi mijenjati paketi nego što ti stigneš bildati sve što ti treba :)
Zato skini trenutnu i po njoj radi ili radi po online knjizi, ali provjeravaj depse kod samih paketa u njihovom readme-ju ili na stranicama samih paketa. Dakle, većinu programa možeš bildati i sa starijim depsima koje si već instalirao (razne libse i sl.) od depsa navedenih u trenutnoj BLFS knjizi. Moraš naći neki kompromis. Nemoguće je s BLFS-om imati uvijek sve najnovije kao što imaš s Archom recimo jer bi po cijele dane samo nešto kompajlirao i tako unedogled. Izaberi si nekoliko važnijih programa i njih povremeno osvježavaj dok depsi to dopuštaju, tj. dok ne odeš previše široko i duboko s rekompajliranjem depsa. Kada više uopće ne možeš iskompajlirati programe bez zadiranja u neke važnije i veće libse, vrijeme je za novi LFS. Na taj način uglavnom si miran nekoliko godina.

Hvala na savjetima ;) Da, tako ću i postupiti. Sad ću buildati trenutne verzije, a u budućnosti ne namjeravam zadirati u već instalirane dependencyje koji se granaju eksponencijalno :facepalm :mrgreen:

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 1 gost.