Sada je: 29 ožu 2024, 05:58.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Sabayon 10
16 ruj 2012, 09:05
Dakle, pišite o iskustvima itd. Zaista bih voleo malo pobliže da upoznam distribuciju. Ali sam shvatio da mi je najlakši i najprihvatljiviji način da jednu distru upoznam kroz iskustva korisnika. Tu se oslikava zapravo ono što i jeste ta distribucija. Danas ću najverovatnije i ja da je skinem i čisto da pokrenem u Live modu, mada LiveCD nikad ne daje kompletan utisak.
Dakle, zanima ne, kakva je sa programima, dakle programi koji se ne nalaze u repozitorijima ... Npr primer dal postoji za nju Opera, Skype, Google Earth, CAD programi itd. Sledeće što me zanima, shvatio sam da izlazi svaka 4 meseca to mi je prebrzo, ali opet vidim da je i rolling release, pa me sad zanima, kakva je sa nadogradnjama., negde sma čitao da znaju nadogradnje da je destabilizuju( ??? ). Kakva je kad se radi upgrade sa 9 na 10 (npr) dal komplikuje zivot kao Kubuntu ili protekne skoro pa neprimetno (podesavanja i ostaele sitnice) ...
gMajstor
gMajstor
Dakle ovako, probao sam LiveDVD, e sad ovako da ne bi bilo da upoređujem sa instaliranim distrama, dakle svescu na distribucije upoređujući ih kao LiveDVD.
Zanimalo me kolko brzo radi, kakav je itd. Dakle, na prvu loptu, me nije nešto previše oduševio. Jako me asocirao na Kubuntu 12.04 po ponasanju. Dakle, loše. Programi se jako brzo pokreću (pricam o programima koji su vec bili pokrenuti, pa zatvoreni), ali naspram openSusea 12.2 deluje kao da zastajkuju, kao da nije ta radnja dovoljno tečna, podseća jako na Kubuntu 12.04.
Ajde da skratim. u potpunosti asocira na Kubuntu 12.04, s tim da ima znatno manje programa koji mogu da se nađu na internetu (pričam kao apsolutni početnik, pošto se prvi put srećem sa ovom distribucijom). npr nema Skype, Opera, Google Earth ... stvari koje su postale u danasnje vreme normalna pojava (a to je veeeelika mana kad takvih programa nema ni u repozitorijima) .
Između izbora openSuse 12.2 i Sabayona 10. Bez razmisljanja bih izabrao sad openSuse. Sabayon jednostavno ne deluje kao zrela distribucija. Ne znam zašto, ali ... eto to je moj lični stav .
Ne volim da komentarišem na osnovu LiveDVD, ali uporedio sam sa ostalim distribucijama kad se pokrenu na isti način.
gMajstor
gMajstor
Probaj bolje u Virtualboxu. Live CD-ove je prilicno nezahvalno usporedjivati.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
nisam puno iskusan sa njime ali koristiosamga neko vrijeme, mislim da je bila verzija 5.0 i ranije... u svakom slucaju nisam naso program koji mi je trebao a da ga nije bilo

sabayon je puno vise nego sabayon... sabayon je gentoo :) (portage package manager)

istina za njega trebas biti ipak malko vise iskusan nego prosjecni ubuntu korisnik da bi ga iskoristio kako treba ;) (ne kazem da ti nisi)

i jos jednom kazem nemoj nikada usporedjivati dvije distre u live modu sto se brzine tice, uvjek instaliraj prije nego komentiras...
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
Što se tiče upoređivanja, već imam razrađen neki svoj sistem, i manje više meni lično prikaže realno stanje. Dakle ne mora da bude stoprocentno tako, ali u sustini prikaze dovoljno da mogu da steknem neki licni utisak koji retko da je pogresan (samo jednom sam omasio i to sa Chakrom, na livcd radila ko zmaj, a kad sam je instalirao bila nestabilna strasno).
Da, očigledno je da treba iskustva, a ja sam ipak čovek koji manje više voli sve na tacni (i da klikćem kolko mi duša ište), ok nije mi nešto velik problem kad zapne, ali ... filozofija :D
gMajstor
gMajstor
Ja sam ga koristio kraće vrijeme na jednoj staroj krami, mislim da je bila verzija 6 ili 7, ne sjećam se. Znam da mi je odlično prepoznao hardver i bio vrlo brz i živahan. Sviđao mi se KDE 3.x. To je bio period isprobavanja, pa sam ga brzo zamijenio.
Kakva su iskustva vas starijih? Znam da su bili veliki problemi oko beskrajnog bootanja i sporog odziva
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
@ gMajstor

Koristio san Sabayon neko kratko vrijeme ( mislim da se radilo o 7 ili 8) i sigurno je da ima Operu.Probaj instalirati koristeći Entropy.Nisam imao primjedbi na Sabayon.Možda ga opet probam.
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
Evo već par sati u virtualci isprobavam novoinstaliran Sabayon 10 MATE i moram reć da sam jako zadovoljan dobivenim. Mala zamjerka ide sporom gašenju, a i boot bi mogao bit brži. :)
slika
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech je napisao/la:Evo već par sati u virtualci isprobavam novoinstaliran Sabayon 10 MATE i moram reć da sam jako zadovoljan dobivenim. Mala zamjerka ide sporom gašenju, a i boot bi mogao bit brži. :)
slika


Ako ti se da, sastavi kakvu recenzijicu. Ja ću još vidjet ovih dana
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Instalirao sam Sabayon X Xfce 4.10.Instalacija je prošla glatko i trajala je 15-ak minuta.Nakon reboot-a samo sam promjenio rezoluciju monitora.Koliko sam za ovo kratko vrijeme uspio vidjeti sve radi kako treba.Otkad sam ga zadnji put koristio novina je Rigo preglednik programa.Opera i Skype instalirani lakoćom. ;) Mislim da bih mogao provesti neko vrijeme sa ovom distrom.
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.