Sada je: 24 vel 2020, 12:52.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Bok. Nisam htio pisat u onu postojeću Sabayon temu da ne radim gužvu sa svojim problemom :)

Ovako skinuo sam danas Sabayon 10 KDE iso, stavio ga na usb i utaknuo u laptop. Live cd se digne normalno, pokrenem instalaciju na hard disk. Stavio sam 4 particije, 256MB na /boot, 4096MB na SWAP, 35GB na / i ostalo na /home. Instalacija prođe uredno, na kraju nje kliknem reboot i vadim usb van. Sustav se počne dizat, dolazim normalno do grub izbornika koji automatski dalje diže sustav. Nakon ekrana na kojem piše booting system, sustav se zblesira, i na kraju dobim crni ekran. Da li je netko možda naišao na sličan problem? Nisam uspio nać ništa na webu.

Probao sam i 64-bitni i 32-bitni. GNOME i XFCE još nisam isprobao, ali bi htio prvo isprobati KDE, pošto još nisam koristio taj DE, a lijepo mi izgleda na Sabayonu.

Što se tiče specifikacija laptopa, star je nekih 2 godine, Lenovo ThinkPad Edge 13, mislim da hardware nebi trebao predstavljat neki problem.

Eto, hvala unaprijed! ;)
Vjeko
Zadnja izmjena: vkrajacic89; 24 stu 2012, 19:20; ukupno mijenjano 1 put/a.
Test prvoklasne inteligencije sastoji se u sposobnosti istovremenog držanja dviju suprotnih ideja u glavi, a da se pritom zadrži sposobnost funkcioniranja.
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
Jesi provjerio da li ti je iso ispravan? Jesi napravio checksum?
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Nisam, pretpostavio sam da jest ispravan pošto sam skinuo sa službene stranice. Bootabilni usb sam napravio sa Universal-USB-Installererom. Ako nije problem, kako bi točno napravio checksum?
Test prvoklasne inteligencije sastoji se u sposobnosti istovremenog držanja dviju suprotnih ideja u glavi, a da se pritom zadrži sposobnost funkcioniranja.
vkrajacic89 je napisao/la:Nisam, pretpostavio sam da jest ispravan pošto sam skinuo sa službene stranice. Bootabilni usb sam napravio sa Universal-USB-Installererom. Ako nije problem, kako bi točno napravio checksum?

Checksum uvijek provjeravaj, to je jedan od najčešćih uzročknika pojave grešaka pri instalaciji!
Evo ovako jednostavnim naredbama u terminalu; recimo da si iso fajl skidao na desktop. Otvori terminal i kopiraj jednu po jednu naredbu (kako su napisane):
cd ~/Desktop
md5sum Sabayon-KDE.iso (ili kako je već puno ime iso fajla); echo (ovdje zalijepi md5 sum sa službene stranice)

Ovime ćeš brzo, jenostavno i lako provjeriti je li se sve skinulo kako treba. Ako se oba poklapaju (biti će napisani jedan ispod drugog), onda je sve ok. Ako ćeš pržiti na DVD, obavezo prži na nižoj brzini!
:thumbs
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Dodao bih da je što se tiče integriteta iso filea torrent download puno sigurniji. Na taj način do sada nikada nisam imao grešku, a istih je bilo kod direktnih downloada. Dalje, k3b ispiše md5sum prije prženja CDa ili DVDa, pa ako ti je u blizini spremljen md5 lako ih je usporediti.
Where there is a gui there's a way.
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Fugu je napisao/la:Dodao bih da je što se tiče integriteta iso filea torrent download puno sigurniji. Na taj način do sada nikada nisam imao grešku, a istih je bilo kod direktnih downloada. Dalje, k3b ispiše md5sum prije prženja CDa ili DVDa, pa ako ti je u blizini spremljen md5 lako ih je usporediti.

:thumbs
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Bootaj neki GNU/Linux distru s cd/usba i mountaj "/" particiju problematicnog sistema. Nabaci na pastebin /var/log/kernel.log.
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Checksum je pozitivan za oba filea koja sam skinuo. Što se tiče kernel loga, ne postoji mi taj file.
Si probao u konzolu sa ctrl+alt+f1 ili boot u recovery mod. Možda nakon boota samo grafika ne valja...
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 20 puta
Nisam upoznat s Sabayonom tako da neznam kaku mu boot proces izgleda... Btw sta bi ti znacilo zblesira?
Na cemu je taj Sabayon baziran? Koju verziju kernela koristi? Ako se nekome od korisnika da da to napisu, ja sam preljen trazit po netu...

Nakraju, vkrajacic89 kolko ti se da zezat s tim? I jesi probao koju drugu GNU/Linux distru ako ti radi? Ako ti se da probaj Fedoru(ona ima noviju verziju kernela)...
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.