Sada je: 15 pro 2018, 13:28.
Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

kepica je napisao/la:[ti si okrenuo pilu naopako !
ako ideš od premise - idem rudariti da zaradim ... onda si promašio osnovnu ideju kriptovalute.
osnovna ideja jest da koristiš resurse koje imaš ( običan CPU ) i rudariš bez želje za zaradom. UGASI kompjuter kad ga ne koristiš. ima nas toliko na kugli zemaljskoj da tvoj CPU može spavati mirno.
ako pročitaš članak o rudarenju koji NEMA veze s idejom i ciljem kriptovalute i narastu ti apetiti, kako to obezveređuje samu ideju ( koja NIKADA nije nudila laku zaradu )

Rudarenje da nema veze s ciljem kriptovalute!??? Vidi se da ne znas sta govoris. Rudarenje je OSNOVA kriptovaluta na kojemu pociva citav taj sustav. Isto kao da kazes da bittorrentu ne trebaju peerovi ili seederi. Besmislica.

Ne znam otkuda ti takve ideje. Bitcoin je kao i vecinu drugih KV najbolje rudariti na pocetku i kao i svaka od raznih piramidalnih shema, najveci profit donosi osnivacima (zato sto je ugradeno da se kolicina racunanja/energije progresivno povecava vremenom i kasniji rudari dobivaju sve manje novcica za ulozeni rad). Trenutno ima skoro 2000 raznih vrsta kriptovaluta. Pogodi zasto.
Stvar je da nikakav predmet/valuta ne moze promijeniti ljudsku prirodu, cak ni takav distribuirani sustav.
Kuca uvijek dobiva i sada svatko moze i zeli biti kuca. Kriptovalute su prakticki kladionice, leglo spekuliranja. Zanimljivo kako kod svake kriptovalute, kad se skupi odredena kolicina, odjednom bivaju "hakirani" i lova/dio love netragom nestane.

Na kraju, 2% vlasnika bitcoina drzi 90% vrijednosti bitcoina. I njegovom manipulacijom kontroliraju ostatak ekipe. U osnovi nista drugacije od obicne fiat valute.
Da ne spominjem ICO-e koji su prevara prvog stupnja i samo je pitanje vremena koliko ce se pokrasti prije nego sto nesposobne vlasti shvate sto se zbiva i to zabrane.
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
jurastublic je napisao/la:(...)

Na kraju, 2% vlasnika bitcoina drzi 90% vrijednosti bitcoina. I njegovom manipulacijom kontroliraju ostatak ekipe. U osnovi nista drugacije od obicne fiat valute.

Ovo me neodoljivo podsjeća na onu protukapitalističku kako 1% ljudi drži 99% bogatstva ili tako nešto. No, nebitno je sam li i koliko fulao brojke... Jer to čak nije ni bila moja izvorna misao.

Htio sam reći nešto drugo: novac kao takav imamo -> kuna, euro, $,... Njih se tiska (papir, tinta,... resurs), njima se služimo, kupujemo, prodajemo,... nebitno. Koristimo ih.
S druge strane te kriptovalute ne možemo opipati, troše struje (resurs) k`o država, nisu 100% upotrebljivi i opet imaju neki međuodnos sa papirnatim valutama, tj. upravo onim valutama koje i shvaćamo kao "novac".

Ako se ne varam, trošimo zemaljske resurse prebrzo a kompliciramo dodatno relativno jednostavne stvari. Bolje onda te resurse (tu osim struje mislim i na "novac") utrošiti u razvoj novih tehnologija nego u "prevaru". Neću ulaziti u to jesu li kriptovalute piramida ili ne, već na činjenicu kako i sa kriptovalutama plaćamo ljude za nešto što ne možemo ili ne želimo raditi, a već sutra to mogu raditi roboti umjesto nas.

Nekoć su robovi rintali, sutra će roboti...neće (kripto)valuta iskopati kanal. :kava
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
branac88 je napisao/la:
jurastublic je napisao/la:(...)

Ovo me neodoljivo podsjeća na onu protukapitalističku kako 1% ljudi drži 99% bogatstva ili tako nešto. No, nebitno je sam li i koliko fulao brojke... Jer to čak nije ni bila moja izvorna misao.

Htio sam reći nešto drugo: novac kao takav imamo -> kuna, euro, $,... Njih se tiska (papir, tinta,... resurs), njima se služimo, kupujemo, prodajemo,... nebitno. Koristimo ih.
S druge strane te kriptovalute ne možemo opipati, troše struje (resurs) k`o država, nisu 100% upotrebljivi i opet imaju neki međuodnos sa papirnatim valutama, tj. upravo onim valutama koje i shvaćamo kao "novac".

Samo 0,1% novca se tiska, kuje i sl. Ostalo su samo brojke na bankovnom racunu i tu nema razlike u odnosu na kriptovalute osim sto racuni kriptovalute nisu direktno povezani s imenom i prezimenom osobe, iako mogu biti indirektno.
jurastublic je napisao/la:Samo 0,1% novca se tiska, kuje i sl. Ostalo su samo brojke na bankovnom racunu i tu nema razlike u odnosu na kriptovalute osim sto racuni kriptovalute nisu direktno povezani s imenom i prezimenom osobe, iako mogu biti indirektno.

i da se tiska 0,0000001% novca, opet za taj novac ne treba raditi milijun grafičkih kartica koje požderu struje kao jedna država. Jesam li sada bio jasan? ;)
Lista gnjavatora:
Ne znam da li ste primijetili, ali unazad dvije godine cijene grafičkih kartica ne padaju, odnosno drže čak višu cijenu i pojedini modeli su mjesecima ne mogu kupiti.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T540p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
2x240GB Intel 1500 Pro
15.6" FHD (1920x1080) anti-glare
6-cell Li-Ion battery 56Wh
Slika: T540p i braća

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 567 puta
Primio/la zahvalu: 711 puta
bertone je napisao/la:Ne znam da li ste primijetili, ali unazad dvije godine cijene grafičkih kartica ne padaju, odnosno drže čak višu cijenu i pojedini modeli su mjesecima ne mogu kupiti.

Tu i tamo se netko sjeti na 9gag-u potaknuti raspravu glede toga. Tko želi čitati komentare: https://9gag.com/gag/aV3q73M
Lista gnjavatora:
jurastublic je napisao/la:
kepica je napisao/la:[ako pročitaš članak o rudarenju koji NEMA veze s idejom i ciljem kriptovalute

Rudarenje da nema veze s ciljem kriptovalute!??? Vidi se da ne znas sta govoris. Rudarenje je OSNOVA kriptovaluta na kojemu pociva citav taj sustav. Isto kao da kazes da bittorrentu ne trebaju peerovi ili seederi. Besmislica.

STAN TAMO !

rečenica glasi: članak ... koji NEMA veze
ti tvrdiš da sam ja rekao: RUDARENJE NEMA VEZE !

čitaj kako je napisano !
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
branac88 je napisao/la:

Ako se ne varam, trošimo zemaljske resurse prebrzo a kompliciramo dodatno relativno jednostavne stvari.

tako puno zabluda u nekoliko rečenica. misliš da papirnati novac zaista ima neku stvarnu podlogu u realnom životu ?
misliš da se tečaji valuta određuju mimo geopolitičkih pritisaka , samo na osnovu zdravih ekonomskih principa ?
i da kriptovaluta nema šanse u utakmici s ovim drugim ?

razmisli još jednom
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
kepica je napisao/la:
jurastublic je napisao/la:
kepica je napisao/la:[ako pročitaš članak o rudarenju koji NEMA veze s idejom i ciljem kriptovalute

STAN TAMO !
rečenica glasi: članak ... koji NEMA veze
ti tvrdiš da sam ja rekao: RUDARENJE NEMA VEZE !
čitaj kako je napisano !

Dobro, tehnikalije, napad je najbolja obrana. :)
U osnovi, tvrdis da sam napravio strasilo (straw man) tj, mlatim praznu slamu po krivom navodu.
Mozda i mlatim bez veze, ali ne slazem se da je po krivom navodu. Zasto nisi citirao i ovo iz tvog posta (ja jesam):
...ako ideš od premise - idem rudariti da zaradim, onda si promašio osnovnu ideju kriptovalute.
...kako to obezveređuje samu ideju ( koja NIKADA nije nudila laku zaradu )

Citavi smisao ide u tom smjeru pa i nije cudno da sam pogresno protumacio stvar oko clanka, ali mislim da sam pri odgovoru pogodio bit tvoje poruke. Nazalost, kako stvari danas stoje, kriptovalute drze svoju vrijednost zato sto su dobar instrument za pranje novca i izbjegavanje poreza, a za takvim instrumentom postoji velika "potraznja".

Kako ta ideja kripticnosti, tajnovitosti i zatvorenosti moze pridonijeti ideji FOSS-a, otvorenosti i suradnje? Meni izgleda da tu ideju trenutno najbolje i koriste oni kojima najbolje i odgovara - kriminalci. A tamo gdje kriminalci vladaju nema slobode.
kepica je napisao/la:tako puno zabluda u nekoliko rečenica. misliš da papirnati novac zaista ima neku stvarnu podlogu u realnom životu ?
misliš da se tečaji valuta određuju mimo geopolitičkih pritisaka , samo na osnovu zdravih ekonomskih principa ?
i da kriptovaluta nema šanse u utakmici s ovim drugim ?

razmisli još jednom

"Papirnati novac" nema "neku stvarnu podlogu u realnom životu" a kriptovaluta kao ima!? :sokiran

Ako ćemo o realnom životu, onda ti je najbolje to opisati u slučaju kopanja kanala:
Stari vijek - ekonomija je počivala na robovima i dovedeš robove da ti iskopaju kanal
Srednji vijek - umjesto robova stavi kmetove i imaš iskopan kanal (napomena: postoji razlika u statusu između kmeta i roba što će i dovesti do razvoja trgovine i prelaska u novi vijek...pojednostavio sam poradi lakšeg shvaćanja biti. I da, postojali su i u srednjem vijeku robovi, samo nemojte piliti tamo gdje ne treba)
Novi vijek i najnovije doba - radnik ti iskopa kanal i ti mu platiš za njegov rad
Budućnost - narediš robotu da ti iskopa kanal

"Papirnati novac" kakav poznajemo se pojavljuje u novom vijeku tj. prisutan je i u najnovijem dobu, što vrijedi i za kriptovalute. Neke bitne razlike i nema glede toga jer je cilj isti -> novcem natjerati nekoga da ti obavi kakav rad tj. pribavi ti vrijednost. U čemu je onda poanta kriptovalute kada već imamo novac za kojeg ne trebaju nam grafičke raditi na 100% cijeli dan?

Ili ako hoćeš ovako: u pustinji možeš imati i $$$ i bitcoine, ali s njima možeš d*pe obrisati ako ožedniš ili pak poželiš izgraditi dvorac. ;)
Lista gnjavatora:

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.