Sada je: 19 tra 2024, 05:24.
Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

bertone je napisao/la:
abnettaa je napisao/la:a i to sta kazes... barem napajanja nisu skupa.. ni ne treba mi neko extra, 550w sasvim dovoljno

A dovoljno je ali se za par desetaka kuna ne isplati kemijati pa kupi Seasonic 620GN2 i dugoročno si riješio probleme napajanja ;)


Hvala za prijedlog... nije ni skupo. Uzet cu taj pa za slucaj da jos ukopcam koji disk ili sl... iako vise nemam sta nadogradjivat, sljedeci puta sve iz scratcha s novom maticnom.. kad se odlucim za ddr4 i 4k...
Za sad mi je ovo dovoljno sljedecih 2 god...
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Dosta se brze iskompjalirao gentoo na ovom procesoru. Evo, nakon nekih 7 sati pokrenut bazni plasma desktop. Trenutno se kompajlira firefox... to ce potrajat...
Plasma je minimalna pa moram jos neke sitnice za nju iskompjalirat: dolphin, plasma settings, konsole terminal.... i bit ce mi dovoljno...
Ntfs3g za prijenosne diskove, media player i sredit desktop na kraju
.. za 2 sata cu zavrsit.

Stavit cu jos i awesome wm..
Da imam dva desktopa po volji i potrebi
.. pokusao sam davno awesome wm u plasma de ali ne slazu se skupa....
To bi bila dobra kombinacija, plasma desktop sa tiling windows managerom i awesome mogucnostima.... mozda jednom uspijem, necu odustat....
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
da se malo izcavrljam i iskritiziram opensource drivere.
nisam imao iskustva s nvidiom do sada ali isto kao i kod intela... nikako dobit onu lijepu rezoluciju sa opensource driverima. Mislim, rezolucije su iste ali proprietary driveri uvijek imaju bolji DPI i font rendering...
ko nije probao, neka blacklista postojece opensource drivere i instalira proprietary, konfiguira Xorg, "Xorg -configure" - kao root, editira novi file "/root/xorg.conf.new" i promijeni Driver iz nouveau u nvidia ili iz intel u i915 ili ne znam sta vec za radeon.... i kopira taj file u /etc/X11/xorg.conf.d/ sa nekim imenom.conf (najbitnije je da zavrsava sa.conf kako bi xorg ucitao.)
zatim nek switcha opengl i openctl u konzoli sa ugasenim x (u mom slucaju je bilo switch iz xorg-x11 u nvidia) i rebuta pa starta x...
(eselect opengl set nvidia)
preporodit ce se sa novim linux vizualnim dozivljajem
jest da nije free, ali open source nikad nece napravit dobar driver kao proizvodjac kartice...
znate one fontove sa windowsa ili maca, lijepe sitne oku ugodne... nikad to linux sa opensource driverom nazlost nece imat
pokusajte, necete pozalit. binarne distribucije cesto cak niti opensource graficki driver ne koriste za x vec vesu, to je jos gore

https://i.imgur.com/vTPvfjH.jpg

plasma - najljepsi desktop ikad napravljen, ne samo u linuxu vec opcenito i sto se windowsa i maca tice.
jos da je samo napravim da radi sa awesome wm ali to bi trebalo reprogramirati :( na sto me sama pomisao odbija... probao sam neki tiling plasma plugin ali nije to to ni blizu pravom tiling windows manageru
zasto kde developeri ne naprave pravi tiling u plasmi kao neki kwin-tiling optional paket i postavkama? to bi bilo remek djelo desktop environmenta :zamisljen revolucija....
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
abnettaa je napisao/la: binarne distribucije cesto cak niti opensource graficki driver ne koriste za x vec vesu, to je jos gore

pface pface pface Jesi li svjestan uopće značenja izjava koje pišeš? U ovom slučaju sigurno nemaš ni blagog pojma.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
krivo sam se izjasnio, mislio sam jedno a napisao drugo. Vesa je generalni user space driver za sve kartice i koriste ga distribucije u live modu ako ne mogu loudati odgovarajuci modul za karticu.
Ono sto sam htio reci je da binarne distribucije koriste modesetting (kernel) driver umjesto userspace drivera. Na debianu, archu, suse, ma bilo kojoj binarnoj distri, nakon sto je instaliras i instaliras xorg graficki driver, xorg ce vecinom koristiti kernel driver a ne onaj kojeg si instalirao....sve dok manualno ne rekonfiguiras x za user space driver
vesa je i kernel driver koji koristi bios za razliku od modesetting koji je isto kernel driver ali koristi karticu, zato sam krivo napisao. dobro sam mislio al sam pobrkao termine
za neke kartice je mozda bolje, xorg-modesetting radi bolje sa nvidiom nego xorg-nouveau dok xorg-intel radi bolje sa intelom nego xorg-modesetting
u svakom slucaju, proprietary driver radi najbolje i za intel i za nvidiu, iz mog iskustva. Radeon nisam probao.
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
da si ikada vidio kako stvari izgledaju sa vesa driverom... iso miki, povratak u 90e i to doslovno. vesa driver je jedno, open source nouevau drugo a nvidia blob treće.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
a modesetting cetvrto...
vesa lose izgleda na linuxu ali predpostavljam da je na bsd bolja jer sam je koristio na haiku os (koji koristi dosta drivera iz bsd kernela, vjerojatno i vesu a mozda i ne, nisam isao za tim) i desktop je bio odlican, u nativnoj rezoluciji monitora... fullhd filmovi radili, nikakvih glitcheva i ruznih piksela ni "cjepanja" kod vucenja prozora po skrinu
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
abnettaa je napisao/la:zato sam krivo napisao. dobro sam mislio al sam pobrkao termine


Teško je reći što si mislio jer ti i dalje oko 90% kockica nije na broju. Ne shvaćam čemu sve to i kakve svrhe ima nabrajanje izraza kojima ne znaš značenje i njihovo, priznajem, vrlo maštovito povezivanje u rečenice koje zvuče dobro iako nemaju veze sa stvarnošću. Vjerujem da bi ti Plenković dobro platio za pisanje takvih govora ali ovdje ne vidim nikakve stvarne koristi od toga.
Ako ništa, barem si se potrudio otprilike shvatiti što je VESA drajver. Jako je loš pa se koristi kao zadnji izlaz kad iz nekog razloga nema boljih drajvera, nebitno je li LiveDVD ili normalna distra.

Ovo drugo neću komentirati dok se ne potrudiš shvatiti sve ostalo što si nabrojao kao modesetting, userspace driver, xorg driver, kernel driver, što je proprietary driver itd... Razlog zašto ne želim gubiti vrijeme na objašnjenja je što kao prvo sve imaš na internetu, kao drugo predstavljaš se kao onaj koji zna apsolutno sve, umjesto da se potrudiš pošteno naučiti što ne znaš i pitaš druge ono što ti nije jasno, tj. kako radimo mi ostali. Osim toga, ja ne znam toliko da bi druge učio o tome ali znam dovoljno da raspoznam bullshit kad ga vidim.

Ne znam. Izgledaš mi kao rijetka ptica koji se voli dublje zajebavati s linuxom. Tvoj pristup da ćopneš tu i tamo koju mrvicu kao kokoš pa od toga slažeš neku logiku u osnovi uopće nije loš, jer je linux tako složen sustav a informacije su toliko razasute da je takav pristup posve logičan. Logičan, ali jako jako težak i zahtijeva izuzetnu pažnju pri sastavljanju slagalice.

Zato ti stalno ponavljam, pokušaj prvo shvatiti najosnovnije osnove, da imaš neke obrise slagalice po kojima se možeš ravnati. To vrijeme nikad nije izgubljeno.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
pa sto je modesetting driver ? objasni mi, ja stojim iz onog sto sam rekao. Sav x je userspace ukljucujuci i x drivere a modesetting je x driver za kernel (graficke kartice) i vecinom sve distribucije ga koriste po defaultu u svojim x-evima pa korisnik ima samo rezoluciju i nikakvu akceleraciju niti ikakve 3d mogucnosti kartice.
sa x driverom za svoju doticnu karticu (intel, radeo, nouveau) korinik dobiva polovnu akceleraciju tj 2d mogucnosti
tek sa propreitary driverom korsinik dobiva 3d mogucnosti i sav potencijal svoje kartice.
modesetting driver i open source driver koriste k. modul, a proprietary ne - jer nema propritary modula u kernelu i ako je aktivan kernel driver za nvidiu a x org konfigurian za proprietary driver - doci ce do konflikta i nece radit. Sve sto blob driveru treba je VGA i DRM support u kernelu, nikakv kernel modul.
Iako se udaljio od vese, linux je itekako los sa grafickim driverima... i open source rade bolje u konzolama... u bilo kakvom x debelo zaostaju za blob...
ako ti mislis da je netocno, reci ti sto je
nemam sta guglat, izguglao sam po konfiguracijama kernela testirajuci razne drivere sa njima, ti kazes da sam u krivu, objasni u cemu
mozda jesam, onda mi objasni, bit cu zahvalan
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Šta mislite da li ima za kupiti nastavak za slušalice 3,5 mm, ali da je s obje strane muški, znači muški-muški :D

Ozbiljno pitanje. I da li bi preko njega mogao puštati glazbu s mobitela u autu. Tj. da ga spojim na sony CD mp3 player na aux ženski 3,5 mm.

Da li bi to funkcioniralo?
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 24 gostiju.