Sada je: 28 tra 2024, 12:18.
Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Na primjer, chrome ima veliku tendenciju papati ram. cgrupe, koje su ipak dio kernela mogu poslužiti tome da se ograniči chrome u jedenju resursa. https://en.wikipedia.org/wiki/Cgroups
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
ja te cgrupe odmah u startu izbacim iz kernela haha... taman su tamo negdje medju prvim postavkama, papaju i one fluidnost
meni je chrome super, bolji mi od firefoxa.. uvijek sam koristio firefox ali zadnje vrijeme ko da je usporio
i ne znam je li kod svih, kod mene na nouveau driveru imam neku blur liniju po textu kad scrollam firefox
chrome mi radi odlicno
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Možda ti ovo pomogne:firefox-postavke-napredno-općenito-koristi uglađeno klizanje:ovo odznačiš.
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce
vec sam naviko na chrome,
nisam ni posmnjao na tako nest... mislio sam da je do nouveau

nego, bas nesta guuglam jer trazim nacine pokretanja appa iz wine i naletim na:
https://en.wikipedia.org/wiki/Binfmt_misc
to sam gasio po systemd.... a nisam ni znao da s njim mogu .exe pokrenuti kao bilo koji drugi binary na linuxu sa emulatorom.
najsss...
ovo postaje zanimljivo, pa skoro da windows mozemo od linuxa napravit... wine i rokaj, pokreci ko da nije emulirano...
sta je najbitnije ovaj wine jos i radi, nist mi brze nisu radili appi na win ssd, malo su samo ljepse izgledali...al i to bi se dalo sredit

bas sam se sjetio gobo linuxa... i njegovog https://en.wikipedia.org/wiki/GoboLinux#File_hierarchy
sad da se nadje tako neko i napravi MS file hierarchy hahaha i skriptira 90% control panela...
podesi wine....
i napravi distru, das tajnici ne bi ni skuzila da nije u windowsu
i context menu kopiras, i recycle bin.... :hihi
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Znači maknes namjerno stvari kojima možeš ograničit prtjerano trošenje resursa aplikacija. Super
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Pozdrav, zanimljiva rasprava se vodila. Sve čitam i ne smetaju mi dugačke rasprave i odgovori.

@Abnetta (oprosti ako sam krivo napisao, vrlo težak nadimak za zapamtiti :)) Svaka čast na vještini i volji da sebi sve podesiš kako ti odgovara u OSu. Da znam ili da imam volje-potencijala za naučiti i ja bih.

PS Pokušaj da fotografije koje objaviš povećaš nekako, inače su toliko male da ne mogu ništa pročitati od teksta i nema smisla objaviti ako se ne vidi kako treba. I rečenice malo "rasčlani", neke rečenice pročitam nekoliko puta i ne mogu shvatiti što si htio reći. Inače samo jako ;)
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Ne pomaže mi internet da ovo naučim, tu pomaže samo iskustvo. A kako je ovo iskustvo financijski skupo molim pomoć.
Radi se o slijedećem: prilikom biranja laptopa isti laptop ovisno o modelu ako je s jačim hardverom ekran ima 300 niti , a ako je slabiji model onda ekran ima 250 niti. Kako nema niti jedna druga informacija o ekranu djeluje mi kao zanemariva razlika ali kako skuplji modeli imaju više niti, da li je moguće da imaju i nešto kvalitetniji ekran, npr. više Herca i sl.?

Radi se o Lenovo Ideapad S540 15". Svi dolazeći modeli su sličnog hardvera i svi imaju FHD IPS panel ekrana, sve isti natpisi anti glare. Ali čim je malo jači model odmah i ekran ima ne "standardnih" 250 nego 300 niti.

Kako to uopće inače ide, ima li još koja razlika osim u svjetlini ekrana? OK da je razvika 100-200 niti pa ide prema HDRu shvatio bih, ali ovako mala razlika me samo živcira :)
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Ne, frekvencija osvježenja nema veze sa vrstom osvjetljenja ekrana i da bi dobio informaciju o kvaliteti prikaza moraš znati FRU broj LCD panela koji je ugrađen u laptop.

Ukratko, veći broj "nita" ti samo kaže da ekran ima jače osvjetljenje po kvadratnom inču i da je time sadržaj vidljiviji ako je pozadinsko osvjetljenje jače (npr. 250 je ok ako radiš u prostoriji sa umjerenom umjetnom rasvjetom no ako imaš velike prozore u radnom prostoru i puno pravog dnevnog svjetla onda je 300 i više bolje jer će ovih 250 biti jedva dovoljno. Na kvalitetu prikaza (kod jačeg vanjskog svijetla) se onda još vežu i završni premazi na LCD matrici, anti ili non glare su oni bez premaza ili glare oni s premazom, e sad glare pojačavaju prikaz boja ali i refleksiju dok non-glare gotovo da nemaju refleksije, ali i ako LCD matrica nije dobra daju isprane (bljeđe) boje. Uglavnom, 250 i manje cd-a je nedovoljno ako ćeš laptop koristiti po danu na otvorenom i tada moraš tražiti 300 i više cd-a.

Problem je što kupac prije kupnje ne može znati koji je model LCD matrice ugrađen u laptop koji kupuje jer proizvođači laptopa naručuju LCD zaslone od 2-3 proizvođača i onda kako koji isporuči robu tako slažu xy komada neke serije laptopa i šalju na tržište.

Lenovo konkretno ima tri dobavljača LCD zaslona i to su LG, AUO i BOE, a svaki od njih ima svoju tehnologiju izrade i iako nazivno sva tri isporuče Lenovu FHD IPS ekran od recimo 14" ili 15,6" koji ima 300 cd-a i koji je non-glare, razlike u prikazu sadržaja ipak postoje i očituju se u profilu boje, neki više vuku prema plavom, neki prema crvenom spektru,... ili neki imaju zrnatiji prikaz od drugih i sl.
Isto tako neki modeli LCD-a pokrivaju 80% ili više Adeobe RGB spektra (ok, rijetki su IPS zasloni koji to mogu) dok drugi samo 65% ili manje no to opet ne znači da ovaj sa 65% nužno mora imati loš prikaz boja (za profi foro obradu je loš, ali za normalno korištenje je dobar i može dati bolji prikaz od nekog drugog zaslona koji je nazivno bolji ako kod toga boljeg profil boje bježi previše u plavi ili crveni spaktar.

I sad ostaje pitanje kako odabrati i kupiti laptop sa korisniku najboljim prikazom. Ili otići u dućan i tražiti od trgovca da otvori i upali laptop pa ako prikaz zadovoljava super, ako ne tražiti dalje,... ili kupiti što kupiš pa kasnije sam nadogradiš kvalitetnijim zaslonom. Treća opcija je ciljano ići na gornju klasu laptopa jer kod njih obično kupac slaže laptop prema potrebama (CTO) i tada može biti siguran u ono što kupuje (ali tu govorim o cijenama od 3k € na više).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11351
Site Admin
Postovi: 11351
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Hvala @bertone uvijek pomogneš svojim učiteljskim pristupom.

Ne razumijem ovakav nedostatak neke kvalitete u srednjem razredu. Hoću kvalitetan laptop, dobrog ekrana (IPS), 15" sa numeričkom tipkovnicom, cijena nije bitna samo da nema mana. Da bude dobar radni konj.

Uzeo sam thinkpad T590 i7 u nadi da je to radni konj pa ga vratio jer za 13000kn ne prolazi. Pregrijava se (potvrdio servis), ventilator zuji nonstop, strašno prima masne mrlje (nakon dana korištenja dobio je neku ogrebotinu od ničega, možda nokta, koja se nije mogla ukloniti), osjetno djeluje da je sporiji u osnovnom radu od Acer aspire e5-575G-ku i5 7200u starog nekoliko godina (koji lagano daje znakove da je vrijeme za novi).
I nisam u ničem napisanom pretjerao vjerujte mi.

Lenovo osvaja srca što ipak za sličan iznos daje osjetno bolju tipkovnicu od ostalih, čak i kod najjeftinijih modela. I ima zatvarač kamere što je pohvalno.
Tako da čekam ovaj S540 kao ozeblo sunce.
Već kasni pola godine na HR tržištu.
I danas razočaran čitam novu recenziju za S540 15" na notebookcheck koja kaže da je laptop ubojica najboljih ali ima jednu veliku manu. Navodno je tiši od konkurencije ali da ventilator ispušta iritantnu visoku frekvenciju zvuka kada je u "idle", što kod mene znači stalno (u komentarima dvoje potvrdilo napisano i vratili laptop. Koji k?
Nevjerojatno da lenovo koje mi jedino odgovara ne zna napraviti kompletno računalo od 15". A ostali proizvođači su još gori, neki čak ni tipke ne znaju napraviti kako treba. Ili je cakani hvalisavac od 13-14" koji mi ničemu ne služi ali ima sve potrebno osim veličine ili odgovarajuća 15" ali nema numeričku tipkovnicu.
Hebote hoću normalan radni laptop od 15,6" IPS, sa normalnom num. tipkovnicom kvalite "lenovo ideapad", što jačeg hardvera, cijena nije bitna. I ne mogu naći, a već sam se odrekao DVD pržilice koja je bitna, šta sad da još spustim kriterij pa da na laptop spajam i tastaturu :) ili kupim i monitor pa da fensi-šmensi ala CEO huawei 10" spajam.

Da se vratim na temu, čitajući review ispada da ideapad S540 ima veliku razliku u kvaliteti ekrana od modela do modela. Neki su na recenzijama hvaljeni, a drugi popljuvani. I ovako ih dolazi tek par modela na tržište i onda još i ekrani nisu jednaki.
Gdje su vremena kada si imao tri proizvoda i biraj, a ne ovako kukolj s pokojim klasom žita :(
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
bertone je napisao/la:
I sad ostaje pitanje kako odabrati i kupiti laptop sa korisniku najboljim prikazom. Ili otići u dućan i tražiti od trgovca da otvori i upali laptop pa ako prikaz zadovoljava super, ako ne tražiti dalje,... ili kupiti što kupiš pa kasnije sam nadogradiš kvalitetnijim zaslonom. Treća opcija je ciljano ići na gornju klasu laptopa jer kod njih obično kupac slaže laptop prema potrebama (CTO) i tada može biti siguran u ono što kupuje (ali tu govorim o cijenama od 3k € na više).

Trgovci ne daju da pališ laptope, automatski je polovan. Tako mi rekoše dvojica.
Na žalost toliko smo ograničeni za informacije prilikom kupovine hrane, televizora,... i PRIJENOSNIKA da to zaudara.
Eto trkaći bicikl i potrebna oprema imaju opširan info što mi je bitno :)
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.