Sada je: 25 tra 2024, 19:56.
Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Nema za kupiti, a i da napraviš tako nešto ne bi radilo, jer ti je ono u autu izlaz, a tebi treba ulaz.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6158
Moderator
Postovi: 6158
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 226 puta
Primio/la zahvalu: 338 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Kako nema kada ima, ja imam 2 takva kabla i spajam ih na aux port ulaz kakvi su često i u autu i to specifično zato da ljudi mogu puštati stvari sa CD playera ili mobitela na audio sustav u autu.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Jeremija je napisao/la:Šta mislite da li ima za kupiti nastavak za slušalice 3,5 mm, ali da je s obje strane muški, znači muški-muški :D

Ozbiljno pitanje. I da li bi preko njega mogao puštati glazbu s mobitela u autu. Tj. da ga spojim na sony CD mp3 player na aux ženski 3,5 mm.

Da li bi to funkcioniralo?


baci oko :-D

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1025
Postovi: 1025
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04
NoMaam je napisao/la:
Jeremija je napisao/la:Šta mislite da li ima za kupiti nastavak za slušalice 3,5 mm, ali da je s obje strane muški, znači muški-muški :D

Ozbiljno pitanje. I da li bi preko njega mogao puštati glazbu s mobitela u autu. Tj. da ga spojim na sony CD mp3 player na aux ženski 3,5 mm.

Da li bi to funkcioniralo?


baci oko :-D

Pozz


Bacio oko ;) super i hvala.

Što ubiru veliku maržu na ovakve rijetke kablove, HDMI je jeftiniji. A Kinez ga napravi za tri kune... aj ges.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
I vrapci znaju da nouveau drajver ništa ne valja i da je vlasnički nvidia puno bolje rješenje ali ne slažem se da je situacija tako loša za sve open source video drajvere.
abnetta je napisao/la:pa sto je modesetting driver ? objasni mi, ja stojim iz onog sto sam rekao
nemam sta guglat
ti kazes da sam u krivu, objasni u cemu
mozda jesam, onda mi objasni, bit cu zahvalan

Kakva korist objašnjavati ako stojiš iza onog što si rekao?
Ali dobro, probat ću iako ne vidim svrhe.
Ono sto sam htio reci je da binarne distribucije koriste modesetting (kernel) driver umjesto userspace drivera.
modesetting je x driver za kernel (graficke kartice) i vecinom sve distribucije ga koriste po defaultu u svojim x-evima pa korisnik ima samo rezoluciju i nikakvu akceleraciju niti ikakve 3d mogucnosti kartice.

Kao prvo, modesetting su dvije stvari: "Xorg modesetting" drajver je posebni userspace drajver koji se u radu povezuje s "KMS kernel mode setting drajverom.", a taj "kernel mode setting drajver" je kernel drajver koji služi za postavljanje rezolucije, dubine boja i brzine osvježenja displeja iz kernela. Napravljen je upravo zato da se te operacije maknu iz X-a jer X iz svog userspacea to radi loše! A ti ga uspoređuješ s drajverima za 2D i 3D grafiku koji rade posve druge stvari - kruške i jabuke!
Razlog nerazumijevanju je vjerojatno što si pomiješao pojmove "Xorg modesetting drajver" s "kernel mode setting drajverom (KMS)".
1. Na debianu, archu, suse, ma bilo kojoj binarnoj distri, nakon sto je instaliras i instaliras xorg graficki driver, xorg ce vecinom koristiti kernel driver a ne onaj kojeg si instalirao....sve dok manualno ne rekonfiguiras x za user space driver
2. sa x driverom za svoju doticnu karticu (intel, radeo, nouveau) korinik dobiva polovnu akceleraciju tj 2d mogucnosti
tek sa propreitary driverom korsinik dobiva 3d mogucnosti i sav potencijal svoje kartice.

Pod 1.: Imam neki osjećaj kad spomeneš "kernel drajver" da u stvari misliš na userspace "xorg-modesetting drajver". Xorg uvijek koristi userspace drajver ali nije svaki drajver isti u svom radu, većina se danas povezuje s dodatnim kernel modulima poput KMS i DRM. Ako nisi ručno ništa dirao, Xorg odlučuje sam koji će drajver koristiti ovisno o situaciji. Vesa i taj nazovi "kernel drajver" (tj. userspace xorg-modesetting) Xorg ostavlja za kraj kao fallback ako ne nađe boljega.
Pod 2.: Ne, ako si ikada koristio open source drajver znaš da nije samo 2D već i 3D radi (preko Mesa OpenGL-a koji nadalje koristi i KMS i DRM module!), iako radi uglavnom slabije nego vlasnički drajver.
vesa je i kernel driver koji koristi bios za razliku od modesetting koji je isto kernel driver ali koristi karticu, zato sam krivo napisao. dobro sam mislio al sam pobrkao termine

Ne! Taj bios nije bios računala već bios kartice. Ni vesa ni xorg-modesetting nisu kernel drajveri već userspace. xorg-video-vesa radi preko vesa-biosa a xorg-video-modesetting preko KMS drivera (kernel mode setting).
modesetting driver i open source driver koriste k. modul, a proprietary ne - jer nema propritary modula u kernelu

Ima proprietary modula u kernelu - takav modul se naziva upravo "blob". Modesetting (ako misliš na xorg-modesetting") drajver i open source drajver (ne znam točno na što misliš jer i xorg-modesetting je open source ali nije bitno) svakako koriste razne kernel module, u čemu je problem?
Sve sto blob driveru treba je VGA i DRM support u kernelu, nikakv kernel modul.

Jao, "blob" JEST kernel modul s kojime komunicira vlasnički userspace drajver, utipkaj "lsmod" na linuxu s vlasničkim drajverom pa se uvjeri. Kao i svaki grafički drajver tako i vlasnički može u radu biti povezan s drugim kernel modulima poput DRM, zašto ne?!
Toga ima toliko da ne znam kome i što više da tupim i zaključio bih s moje strane ovu temu, amen.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
@jurastublic

Pa kompaaaaa, jel suho grlo nakon inspirativnog clanka ? Bi legla žuja sam tak u toj pilani....hehheee

Moram te još jednom pohvaliti: U tom gornjem tekstu si mi jako pomogao i jednostavnim rjecnikom si mi pojasnio hrpu pojmova koji su mi se oduvjek mješali i nisam ih razlikovao. Dosad !! Hvala.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Bunker je napisao/la:@jurastublic
Pa kompaaaaa, jel suho grlo nakon inspirativnog clanka ? Bi legla žuja sam tak u toj pilani....hehheee

Izgledalo mi je uzalud to piskarati ali drago mi je za tebe.
Na pilani se ne radi na suho. Naravno, ne pretjerivati ali mora biti malo podmazano. :thmb-up
A ja sam na bolovanju trenutno, čekam operaciju bruha. Klada je krenula na mene ali sam je uspio zakvačiti i zaustaviti. Nažalost pri tome je nešto popustilo dolje oko šlaufa. Mogu nekako hodati pa raduckam lagane stvari okolo i prođe mi dan. Nije ni prva nevolja a nadam se ni zadnja.
Budi pozdravljen Max!
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Kao prvo, modesetting su dvije stvari: "Xorg modesetting" drajver je posebni userspace drajver koji se u radu povezuje s "KMS kernel mode setting drajverom.", a taj "kernel mode setting drajver" je kernel drajver koji služi za postavljanje rezolucije, dubine boja i brzine osvježenja displeja iz kernela. Napravljen je upravo zato da se te operacije maknu iz X-a jer X iz svog userspacea to radi loše! A ti ga uspoređuješ s drajverima za 2D i 3D grafiku koji rade posve druge stvari - kruške i jabuke!
Razlog nerazumijevanju je vjerojatno što si pomiješao pojmove "Xorg modesetting drajver" s "kernel mode setting drajverom (KMS)".


bravo
a gdje sam ja modeseting i kernel driver pomijesao, citiraj ?
i btw kms driver ne postavlja rezoluciju iz kernela nego iz biosa
nisam ja nista pomijesao nego mijsas ti. Kernel mode setting je jedan stvar a kernel driver za graficku druga stvar KMS nije driver, nego dio kernela koji koristi grqaficki kernel driver pa ne mijesaj ti kruske i jabuke

jurastublic je napisao/la:Pod 1.: Imam neki osjećaj kad spomeneš "kernel drajver" da u stvari misliš na userspace "xorg-modesetting drajver". Xorg uvijek koristi userspace drajver ali nije svaki drajver isti u svom radu, većina se danas povezuje s dodatnim kernel modulima poput KMS i DRM. Ako nisi ručno ništa dirao, Xorg odlučuje sam koji će drajver koristiti ovisno o situaciji. Vesa i taj nazovi "kernel drajver" (tj. userspace xorg-modesetting) Xorg ostavlja za kraj kao fallback ako ne nađe boljega.
Pod 2.: Ne, ako si ikada koristio open source drajver znaš da nije samo 2D već i 3D radi (preko Mesa OpenGL-a koji nadalje koristi i KMS i DRM module!), iako radi uglavnom slabije nego vlasnički drajver.


a ja imam osjecaj da ************
ni vesa ni modesetting (xorg) nisu nikakvi driveri vec system callovi koji zovu kernel driver
ocito je da nemas blage o kernelu a samim time ni o linuxu
mesa ahaha.... bug, sam je ti koristi

jurastublic je napisao/la:Ne! Taj bios nije bios računala već bios kartice. Ni vesa ni xorg-modesetting nisu kernel drajveri već userspace. xorg-video-vesa radi preko vesa-biosa a xorg-video-modesetting preko KMS drivera (kernel mode setting).


a jesi pametan a?
a kako kernel dodje do biosa kartice ?
kernel prije nego se dekompresira kod ranog buta mora ucitati graficku kako bi ispisao na monitoru "decompressing linux" a prije nego sto se dekompresira nema pristupa grafickoj, nije li inetresantno da se cesto poruka decompressing linu vidi u nativnoj rezoluciji ??
nije.... jer da je ne bi ti lupao gluposti
e nisu, i vesa i modesetting su kernel driveri. ono sto ti mislis da je userspace driver je samo call koji te kernel drivere aktivira
ajd pobrkat modesetting, nekako ali ne mozes rec da je vesa user space driver pface
xorg-intel ili xorg-nouveau vec jesu user space driveri ali i oni zovu kernel drivere i bez njih ne mogu nist

jurastublic je napisao/la:Ima proprietary modula u kernelu - takav modul se naziva upravo "blob". Modesetting (ako misliš na xorg-modesetting") drajver i open source drajver (ne znam točno na što misliš jer i xorg-modesetting je open source ali nije bitno) svakako koriste razne kernel module, u čemu je problem?


u kernelu nema modula nikakvih, moduli su aplikacije koje se povezuju sa kernelom nakon sto se on starta, to sto zajedno s njim dijele isto mjesto u memoriji ne znaci da su kernel.
sta se ostalog tice kad kazem modesetting mislim na modeseting (xorg) ne na kernel driver, kad kazem kernel driver ne mislim na modesetting niti na KMS sustav kernela nego na driver, bas onako kako napisem - kernel driver (skini kernel source idi u direktorij drivers i pogledaj ako ti nije jasno), kad kazem open source mislim na open source driver za graficku karticu npr nouveau
a nouveau i modesetting nisu isto.
ja kazem, ako tebi treba crtat, crtaj si sam, razmisljaj kad cistas drugi puta i ne kaci se na nenacrtano, da kuzis o cemu pises bilo bi ti jasno sta citas

jurastublic je napisao/la:Toga ima toliko da ne znam kome i što više da tupim i zaključio bih s moje strane ovu temu, amen.


pa kad samo tupis..
:lulz
jest, pobrkao sam vcesu i mkodesetting u prvom postu, nisam pobrkao mislio sam dobro ali krivo se izjasnio jer sam cijeli jebenmi dan i noc radio kernel i gentoo i na kraju jos reprogramirao desktop, lako se pocne brkat kad se udubi u tako neku stvar bez milosti...
jedva si cekao gresku da se zakacis a?
forum vam u kurcu, pisem da ga probudim bilo sta, iskustva, dozivljaje.... i onda jos neko spijunira iz pozadine prvu gresku da se zakaci na nju.
uzalud baceno vrijeme, bolje da sam mjesto svih postova na forumu zavrsio si package manager na Elisi

*****

EDIT by bertone

Lagani edit posta, razumijem da se svakome može omaknuti u pisanju ili razmišljanju, ali osobno vrijeđanje drugih članova nije dozvoljeno.
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
@jurastublic

Druze, zao mi je da ti se to desilo. Ja imam 52 god i isto zub vremena čini svoje. Hzzo je katastrofa i neke stvari pokusavam rjesiti stilom zivota, sportom i sl. Vjerujem da ces sve to uspjesno rijesiti, i ako ti se kako moze pomoci stojim na raspolaganju.

@abneta

Ovdašnja ekipa nicime nezasluzuje takve rijeci koje im ti upucujes. Nisu idealni, nisam ni ja, a bome niti ti, no trude se pomoci kad i koliko mogu. Dan ima 24 vure i ako vecinu tih sati provodis u radnjama koje opisujes buš zastranio... Jebes i kernele i linux ako zanemaris prijatelje, obitelj, druzenje, sport, izlete, ljetovanja i sve ostalo od cega se zivot sastoji... I ja ponekad pretjeram u nekoj diskusiji, ali to je sve rjedje a i tada ostajem gentlman, no ti si stalno na nekom ratnom putu i kritike odmah preokrenes na osobni obracun.... Relax !
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Bunker je napisao/la:Jebes i kernele i linux ako zanemaris prijatelje, obitelj, druzenje, sport, izlete, ljetovanja i sve ostalo od cega se zivot sastoji... I ja ponekad pretjeram u nekoj diskusiji, ali to je sve rjedje a i tada ostajem gentlman, no ti si stalno na nekom ratnom putu i kritike odmah preokrenes na osobni obracun.... Relax !


:thmb-up
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.