Sada je: 17 ruj 2019, 23:46.
Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Nemogućo! Linux je sve, majka, otac, brat, sestra. Linux je iznad Jahve, Allaha, Buddhe i spidermana. Život bez linuxa nije život, to je isprazna ljuštura, tek blijeda sjena sjene. Onaj tko „živi“ bez linuxa je toliko duhovno isprazan da kao da nije ni živ, to je duhovni zombi.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 158 puta
Primio/la zahvalu: 269 puta
Spol: Y
...život bez Linuksa, kao ona stvar bez dlaka.
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 199 puta
Primio/la zahvalu: 250 puta
Spol: M
Vl@do je napisao/la:...život bez Linuksa, kao ona stvar bez dlaka.

Aaaaaaa.... Onu stvar a da je dlakava nisam vidio već dobrih 20 god... Tu i tam stidljivu irokezicu...
Podijelio/la zahvalu: 79 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
Vlad(a) dobro raspoloženje i to je lijepo :-D

No, šalu na stranu, pred koji tjedan, baš uoči predstavljanja nove verzije stabilnog Debiana, vidio sam vrlo zanimljiv video-tutorial kako instalirati minimalni Debian i uz njega onda složiti OpenBox. Od skidanja minimalne ISO-slike sa službene stranice, do posve funkcionalnog desktopa, sve objašnjeno u desetak koraka, uz dodatna pojašnjenja komentatora koji su se javljali nakon objave videa.
Kad sam pomislio osobno isprobati kako sve to funkcionira, shvatio sam da sam uz Mate kao radno okruženje navikao na neke aplikacije bez kojih bi mi bilo puno teže u drugim radnim okruženjima (pri čemu znam da OpenBox zapravo nije puno radno okruženje, nego window manager).
Recimo, Atril mi je omiljeni program za pregled raznih formata dokumenata, osobito u PDF-u, i u radu mi se pokazao puno boljim od alternativa koje nudi, primjerice, Xfce. Ne tvrdim da je Atril općenito bolji od srodnih aplikacija (vjerojatno nije), ali meni samome najviše odgovara. Želim li instalirati Atril u nekom drugom radnom okruženju, onda za sobom povuče mnoštvo drugih programa, tipičnih za Mate DE, koji mi u tom trenutku nisu potrebni.
Dakle, bez nepotrebnog kompliciranja, neka ostane Mate, a dodatno ga pokušavam malo "uljepšati" i urediti po vlastitim željama.
Podijelio/la zahvalu: 62 puta
Primio/la zahvalu: 99 puta
Obrisao moderator.
Zadnja izmjena: abnettaa; 31 srp 2019, 19:09; ukupno mijenjano 3 put/a.
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 15 puta
Spol: m
Obrisao moderator
rudar je napisao/la:No, šalu na stranu, pred koji tjedan, baš uoči predstavljanja nove verzije stabilnog Debiana, vidio sam vrlo zanimljiv video-tutorial kako instalirati minimalni Debian i uz njega onda složiti OpenBox. Od skidanja minimalne ISO-slike sa službene stranice, do posve funkcionalnog desktopa, sve objašnjeno u desetak koraka, uz dodatna pojašnjenja komentatora koji su se javljali nakon objave videa.
Kad sam pomislio osobno isprobati kako sve to funkcionira, shvatio sam da sam uz Mate kao radno okruženje navikao na neke aplikacije bez kojih bi mi bilo puno teže u drugim radnim okruženjima (pri čemu znam da OpenBox zapravo nije puno radno okruženje, nego window manager).
Recimo, Atril mi je omiljeni program za pregled raznih formata dokumenata, osobito u PDF-u, i u radu mi se pokazao puno boljim od alternativa koje nudi, primjerice, Xfce. Ne tvrdim da je Atril općenito bolji od srodnih aplikacija (vjerojatno nije), ali meni samome najviše odgovara. Želim li instalirati Atril u nekom drugom radnom okruženju, onda za sobom povuče mnoštvo drugih programa, tipičnih za Mate DE, koji mi u tom trenutku nisu potrebni.
Dakle, bez nepotrebnog kompliciranja, neka ostane Mate, a dodatno ga pokušavam malo "uljepšati" i urediti po vlastitim željama.

eto, zato se kompajlira, ne zato sto se nekom kompajlira vec zato sto se kompajliranjem puno postize i dobiva velika kontrola nad aplikacijama.
kompajliras samo mate-common sve sto atrilu treba od mate da bi radio, kao i ostalima mate-branding aplikacijama)... kompajliras atril i
pokusas ga pokrenut iz terminala da izbaci errore i vidis koji mu depi zaista trebaju i onda samo skines deb pakete za njih i manualno instaliras jer debian ce ti povuc 30 paketa, a atrilu treba mozda 10.
to ti je pol sata posla :lol:
zasto ne za jedan open box.... ali radje stavi fluxbox, lakse ces se snac a kad na openbox stavis panel i sve sto ti treba jednako ce bit minimalan kao i flux
flux je dobar i poprilicno konfigurabilan
inace, debian minimal instalacija je odlicna stvar, osobno mi je kao takav debian bolji od archa...iako to nije minimal neki jer ce ti xorg opet povuci masu nepotrebnih gluposti i drivera... minimalni debian sa x driverima samo za svoju konfiguraciju, ne mozes dobiti bez kompajliranja xorga, ali isto je i na archu, i on povuce smeca kod xorga...
u svakom slucaju bit ce puno minimalniji od klasicnog debiana... nece bit nista brzi (za to bi mu trebao kompajlirat barem kernel (citaj- pazljivo i dobro konfiguirat) ) ali bit ce sladji, to je bitno
jurastublic je napisao/la:.
..................A ja sam na bolovanju trenutno, čekam operaciju bruha. Klada je krenula na mene ali sam je uspio zakvačiti i zaustaviti. Nažalost pri tome je nešto popustilo dolje oko šlaufa. Mogu nekako hodati pa raduckam lagane stvari okolo i prođe mi dan. Nije ni prva nevolja a nadam se ni zadnja.

Ja sam "fasovo" :-D bruh prije nekih 12 godina. S operacijom mjesec dana bolovanja. Nije ništa strašno. Nakon opracije par dana lagane hrane da se creva ne naprežu i onda "maži" dalje :-D . Sretno

Pozz
Sinko moj, vidiš što ti je život ....
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Dragi abnettaa, kao i svi ostali forumaši,

diskurs na internetu, kao i u stvarnom životu, oblikovan je prije svega svojim sadržajem, ali isto tako - i gotovo jednako značajno - svojim tonom.

Taj ton može u vašem krugu prijatelja biti onakav kakav je bio u nekoliko navrata u ovoj temi, ali zar je to način da razgovarate pred cijelim internetom? Istina, ne čita cijeli internet ove postove - ali može.

Neke stvari koje biste mogli reći nekom svom prijatelju na kavi, pivu ili pljugi (jer su vaše interne konvencije toga što je kulturno, a što nije drugačije od društvenih) nisu nužno stvari koje možete reći čovjeku čije pravo ime ne znate pred ogromnim auditorijem - barem ne bi trebale biti. Sadržajno, vi možda govorite istu stvar kad kažete da netko 'govori netočne informacije' i kad kažete što ste već rekli kad je bertone intervenirao, ali to je tonom radikalno drugačije.

Iako je ton ovog foruma uvijek bio prijateljski, kao što će i ostati, to ne znači da se možete ponašati u skladu s time kao da ste na kavi s prijateljem. Takav ton nije samo uvreda drugom forumašu, već i cjelokupnom diskursu na ovom forumu - on odmiče ljude od rasprave, vrijeđa ih što dijele svoje stavove i mišljenja (bila ona pogrešna ili ne - pa koliko smo se kolega Max i ja znali prepucavati bez nekog vrijeđanja :D) i ništa manje važno, izuzetno je vulgaran - osobito u jednom od ova dva posta što sam pobrisao. Napisati takve postove sramota je autora, ne pobrisati ih bi bila naša.

Takvoj vrsti raspravljanja je mjesto u komentarima na YouTubeu ili na 24sata, ne na ovom forumu. Dakle, znate kako se trebate ponašati na ovom forumu? Isto onako kako biste se ponašali s odraslim prijateljem.

Podsjetit ću vas sve na Pravila foruma, osobito šesto - koje od 2008. na ovom forumu postoji:
6. Striktno je zabranjeno psovanje, vrijeđanje drugih korisnika...

Nastojte ga poštivati. I nastojte se ponašati kao ljudi.

Što se tiče nekih disciplinskih mjera, ne znam što napraviti. Mogu davati banove, ali ne želim banirati nikoga od ovo malo aktivnih forumaša što imamo. Mogu davati upozorenja, ali što to postiže? Tako da ću vas ostaviti samo s ovim postom i svojevrsnim moralnim upozorenjem i opaskom da idući put kad se budete ponašali bezobrazno jedni prema drugima, možda doživite malo drugačiji post od nekoga od nas.

Ako nekoga zanima što me ponukalo na ovaj post, moje privatne poruke su uvijek otvorene.

Edit:
I da, zaboravio sam napomenuti: Linux vam ne treba biti život. Za sve kojima to nije jasno, probajte izaći malo u prirodu i uživati u njoj.
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 98 puta
Primio/la zahvalu: 178 puta
tako je, moj post si obrisao i ispalo je da sam ja taj koji je "vrijedjao"
da sam ubuntu korsinik, ne bi bilo problema... ali sam korsisnik gentoo i svojih linuxa i dijelim iskustva i dozivljaje pa nekog boli pikica zato i onda ide vrijedjat mene da ne razumijem osnove, koji sam ne znam kolko totalno razlicitih svojih sustava napravio u svim mogucim kombinacijama dok je on klikao na install ubuntua ili tupao pacman -S u binarni sustav , a sve ostalo citao po netu... ja ne ucim po netu, zato nekad i krivo nazovem stvari.... vesa... sta vec... znam ja sta ja mislim ali nisam nastrebao s neta ime za to, a ako neko razazumije sto cita, dovoljno je .....
sta me briga stas me banovat, kad vidim neke pojedince gubim volju da uopce i budem clan foruma.
i jest linux mi je zivot, dio zivota kao i priroda, bez brige budi i ona je,.... berem preko 100 vrsta gljiva i bavim se travarstvom. cvijecarstvom.. stan mi lici na prasumu... -botanicka kolekcija. sa prirodom sam povezan na duhovnoj razini, redovno odrzavam rituale uz magicne biljke na sjecistima energije naseg planeta, u cast svome bogu - prirodi

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.