Sada je: 29 ožu 2024, 05:58.
Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

bas tako... arch i gentoo s custom kernelima, razlike u brzini 0,0001 sec
trebo bi znanstveni instrument da se dokazu....
nema ih uglavnom
ni bilo koje druge distre..
i ubuntu je jednako brz sa custom kernelom, eventualne razlike se mogu primjetit u glomaznijim genericnim i custom desktop envirnmenta ali i to nije znacajno, tek 2, 3 sekunde se brze pokrene..
bitan je samo kernel, sve distre su jedno te isto samo drugaciji pristup...
ali uzitak je druga stvar, tu je dobit a ne u brzini...

lijepo je imat sustav kad znas da je pravljen samo za ono sto tebi treba i samo za tvoj hardver, za sve ostalo nesposoban i jos kad si ga sam skuhas takvim....
ma da je 10 puta sporiji od ubuntu, bio bi mi bolji
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Rekoh, razumijem taj pristup, drago mi je da ima ljudi koji se time vole zabavit, meni osobno ne pada na pamet takvo što, vrijeme mi je puno dragocjenije od tog gušta.
Arch mi pruža zadovoljstvo jer ga sam skrpaš, a instalacija je daleko brža od Gentooa.
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
arch mi je nekad bio bolji ali nikad nisam volio one njegove bleeding edge apdejte
mjesecni sam tip apdejtera, gentoo se lijepo prekompajlira nocnim apdejtom dok spavam cak i nakon pola godine, ako ga ocu apdejtat svakih 6 mj
ali konfiguracije su mu uvijek iste tako da ne moram ni gledat sta ce apdejtat a kamoli podesavat nest, dobije komandu za apdejt i ciao, laku noc...
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Koristim Arch već cca 3-4 godine, rijetko kad je imao problema s updateima, u zadnjih cca godinu, godinu ipo ama baš nikakvih problema.
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
abnettaa je napisao/la:bas tako... arch i gentoo s custom kernelima, razlike u brzini 0,0001 sec
trebo bi znanstveni instrument da se dokazu....
nema ih uglavnom
ni bilo koje druge distre..
i ubuntu je jednako brz sa custom kernelom, eventualne razlike se mogu primjetit u glomaznijim genericnim i custom desktop envirnmenta ali i to nije znacajno, tek 2, 3 sekunde se brze pokrene..
bitan je samo kernel, sve distre su jedno te isto samo drugaciji pristup...
ali uzitak je druga stvar, tu je dobit a ne u brzini...

lijepo je imat sustav kad znas da je pravljen samo za ono sto tebi treba i samo za tvoj hardver, za sve ostalo nesposoban i jos kad si ga sam skuhas takvim....
ma da je 10 puta sporiji od ubuntu, bio bi mi bolji


custom kernel za tvoj hw ili kada se enejblaju neke opcije mogu radikalno ubrzati stvari i za normalni workload. To je doslovno zašto sam prešao na linux jer sam mogao u kernelu podesiti stvari koje su na mojoj prastaroj krntiji od računala omogućili da ju koristim kako inače nisam mogao na windowsima.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
@shrike e pa to... zato koristim linux

gotov gentac

slika
ovo je neopisivo, jednostavno ko ne proba ne zna.... awesome wm i multiworkspace, VIP kombinacija :thmbs-up

slika
presao sam ocekivan minimalni limit do 400 aplikacija ali nema veze, stavio sam wine i jos neke sitnice....uglavnom, sve sto mi treba

i napokon sam si slozio hardware za cisti pure linux free kernel, bez firmware, modula.. sve sto imam direktno je u kernelu
free world

inace, awesome wm na iznenadjenje po defaultu radi dobro sa multimonitorima (vec sam imao traume sta me ceka). tek jos sitnice podesit da mi je svaki workspace jedan monitor i sl.... dodijelit monitore pojedinim aplikacijama i keybind... pa da mi se npr media player uvijek starta u lijevom monitoru pokretanjem win+p keya...browser, drugom tipkom uvijek u desnom, terminali u srednjem... i slicno
kad to podesim, taskbar i windows bar mi vise ne trebaju na desktopu, sami monitori ih zamijenjuju...
gusti su gusti....
nikakav mis ovo ne zamijeni, da 10 god vjezbam potezanja misa u desktop environmentu, ne bih bio brzi i produktivniji nego ovdje..

jos moram samo neki oveci tv uzet za na zid iznad ova tri monitora, da ga spojim na izlaz graficke kao dodatni monitor i dodjelit mu workspace u awesome samo za filmove, to ce bit pun pogodak :zamisljen
to cemo sljedeci mjesec skombinirat kad skupim nesta para
previse sam spickao na ovaj pc... uzeo sam i ssde za windows i mac da mi reboot bude priblizno na svima ispod 10 sec. gentoo i openbsd ostaju na hdd gdje mogu i vise nego dovoljno biti brzi
necu pretjerivat s multibutom,
windows za igre, gentoo za sistem globalno, openbsd za torrente i anonimno koristenje neta i mac os za obradu medie, audio, video, image aplikacije....
meni dosta....
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Ima neki posebni razlog zakaj stavljaš tak male slike? :hmm
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
shrike je napisao/la:
abnettaa je napisao/la:bas tako... arch i gentoo s custom kernelima, razlike u brzini 0,0001 sec
trebo bi znanstveni instrument da se dokazu....
nema ih uglavnom
ni bilo koje druge distre..
i ubuntu je jednako brz sa custom kernelom, eventualne razlike se mogu primjetit u glomaznijim genericnim i custom desktop envirnmenta ali i to nije znacajno, tek 2, 3 sekunde se brze pokrene..
bitan je samo kernel, sve distre su jedno te isto samo drugaciji pristup...
ali uzitak je druga stvar, tu je dobit a ne u brzini...

lijepo je imat sustav kad znas da je pravljen samo za ono sto tebi treba i samo za tvoj hardver, za sve ostalo nesposoban i jos kad si ga sam skuhas takvim....
ma da je 10 puta sporiji od ubuntu, bio bi mi bolji


custom kernel za tvoj hw ili kada se enejblaju neke opcije mogu radikalno ubrzati stvari i za normalni workload. To je doslovno zašto sam prešao na linux jer sam mogao u kernelu podesiti stvari koje su na mojoj prastaroj krntiji od računala omogućili da ju koristim kako inače nisam mogao na windowsima.


I onda otvoriš dva taba u Chromeu i sva ubrzanja padaju u vodu. Valjda koristiš aplikacije, a ne OS. Najveće ubrzanje koje si možeš pokloniti je SSD od 200 kn.

abnettaa je napisao/la: i anonimno koristenje neta

U to više ne vjeruje ni moj 10-godišnjak ;) Po čemu je bsd različit od ostalih OS-ova, kod njega kroz žice tvog ISP-a ne idu jedinici i nule?
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
hrvooje je napisao/la:
abnettaa je napisao/la: i anonimno koristenje neta

U to više ne vjeruje ni moj 10-godišnjak ;)


Haha pa naravno, kakva crna anonimnost. Moj ruter je moj kučni broj a o mobitelima da se i ne priča.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
hrvooje je napisao/la:I onda otvoriš dva taba u Chromeu i sva ubrzanja padaju u vodu. Valjda koristiš aplikacije, a ne OS. Najveće ubrzanje koje si možeš pokloniti je SSD od 200 kn.


savim netocno. chrome je glupa aplikacija koja ne zna niti sto je processor niti sto je ram, to jedino os zna.
jedino operativni sustav, tj jedino kernel koristi memoriju racunala, aplikacije su samo kernelova potrckala

te neke fore dva taba u browseru su tipican primjer argumenta nekog ko razmislja o necemu o cemu nema iskustva, programerska fail logika... kad se nadju programeri pametovat developerima osa jer misle da na onovu kodova razumiju kako os radi. jos ajede ako su assembly ili c programeri... ti vec imaju uvid u os., ostali bolje da sute
kernel je jedina aplikacija koja upravlja procesorom u real time memoriji, ring 0, kernel tu memoriju uredjue i ostatak priprema za aplikacije
I tokom rada osa, sva memorija iskljucivo dolazi iz kernel, on ju schedula, optimizira, mapira i dodijeljuje aplikacijama kad one to traze
chrome i ti meta argumenti o dva taba
ko da kazes, nije bitan motor traktora vec tezina jedne ili dvije prikolice... jest bitna je, ali sekundarno bitna
kernel je srce operativnog sustava i u njemu se sve odvija
ali bitan je i ostatak osa naravno, svi network i root, user servisi, ja i njih volim optimizirat iako su manje bitni od kernel, a najmanje je bitan chrome i njegovi tabovi, toliko da njega ni ne treba na kraju optimizirat... cesto puta mi je binarni chrome na Gentoo radio duplo bolje od optimiziranog i kompajliranog chrome na binranoj distribuciji
toliko o traktoru i prikolici, o osu i browser tabovima

sto se tice ssda, upravo sam jucer cijeli Gentoo prebacio na novi ssd 540/500 i pogodi - nema razilike u radu, ne primjecujem ubrzanje tek mozda 1 sec u nekim dijelovima, jedino sto se buta u 3 sekunde umjesto u 7 kako se butao na hdd, sve ostalo vise manje isto dok se neki Ubuntu buta u 10 sekunda na ssd, mislim na kompletan graficki boot, ne na systemd-analyze koji mijeri samo pokretanje x-a, ne I loudanje desktop
iz osobnog iskustva I godina testiranja i cackanja svih mogucih distribucija, mogu nonsalantno reci da je Gentoo na hdd bio brzi od svega sto sam probao na ssd, a jednom chromeu i njegovima tabovima dok je jednom u memoriji, cisto je svejedno imao ti ssd ili hdd, bitna mu je samo krv (memorija) kojom kuca srce (kernel) osa
mozes ti imat i i9 processor sa 64 gb rama, ako ti je os deptimiziran, chrome ce ti radit sporije nego na dual coru i 2gb rama
a ssd je bitan najvise za startanje aplikacija, kad se jednom startaju, bitna je fluidnost procesora kojim se samo kernel zna sluziti,
ram je nesto kao storage porocesoru za memoriju, tako da je manje bitan od njega, ako je processor pametan moze dobro raditi i sa manje rama,
a sta je mozak procesora u osu ?
pogadjas ? - kernel
najbitniji su processor i os (kernel)
vec smo o tome raspravljali i ja ne bi vise, dok ja trosim vrijeme na prakticno razumjevanje osa, neki ga trose na nagadjanja progresnom logikom a do ispravne logike bez prakse ne mogu doci

sto se tice bsda , bsd je puno sigurniji i neprobojniji od linuxa i ja osobno imam koristi od njega... ko nema nek se drzi linuxa
I nemam svoj modem sto se tice anonimnosti, imam jebenu antenu i kljuceve za 30ak wpa2, wpa i wep mreza oko sebe.... :drool
da me neko trazi moze nac moj okrug od 200 metara unutar kojeg me nikad nicim nece locirati
anonimno surfanje se ne koristi da sakrijes lokaciju vec samo zato da neko ne poveze tvoj online svijet sa tvojim offline svijetom, kod anonimnog surfanja potencionalni napadac moze doci d tvoje lokacije i modema u sretnom trenutku, ali te ne moze pratiti u vremenu
samo ga sutnes nogom i vise ne zna ko si i di si do god mu se opet / ako mu se posreci trenutak ;)
ako ne surfas anonimno, jednom kad te upeca, uvijek ce te imati na udici.... to je razlika
a security moga kernela je vrlo trivijalan, moze ga exploitati obican skripter, tako da ovisi samo o mome pristupu kao adminu
Zadnja izmjena: abnettaa; 27 lis 2019, 11:36; ukupno mijenjano 7 put/a.
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.