Sada je: 16 tra 2024, 06:36.
Prijedlozi, komentari, kritike i sl. vezano uz portal.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Tko bi sigurno prevodio ako postavimo prevođenje preko web pretraživača (tipa Launchpad)?

Prevodio/la bih preko web-a
18
60%
Prevodio/la bih preko lokalnog programa
7
23%
Ne bih prevodio/la uopće
5
17%
 
Ukupno glasova : 30

Hugo je napisao/la:Evo ja se javljam. :D Imam nešto slobodnog vremena, koje bih mogao utrošiti na to.


Ok, napisat ću tokom večeri ili sutra točna uputstva, čim se još dogovorim neke sitnice s lingvistom s kojim radim na tome kava

Vjerojatno ću sve staviti na wiki... prelomiti na par stranica, i onda možeš editirati/brisati sve na HOW-u. Ok tako?

8-)
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
4ndY je napisao/la:Vjerojatno ću sve staviti na wiki... prelomiti na par stranica, i onda možeš editirati/brisati sve na HOW-u. Ok tako?

8-)


Može! :D
One definition of the word mean is "small." Mean people live small, think small, and feel small—the smaller, the meaner.
Avatar
Postovi: 2451
Postovi: 2451
Pridružen/a: 28 vel 2010, 18:13
Lokacija: Đubrovnik
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Linux
Evo, stavio sam sve na HOW petorke:
http://wiki.open.hr/wiki/Glosar/petorke/1
http://wiki.open.hr/wiki/Glosar/petorke/2
http://wiki.open.hr/wiki/Glosar/petorke/3
http://wiki.open.hr/wiki/Glosar/petorke/4
http://wiki.open.hr/wiki/Glosar/petorke/5
(na svakoj ima 300 izraza, osim na zadnjoj, sve skupa 1390).

Registriraš se na HOW, ako već nisi i stisneš link "uredi". Odabereš jednu stranicu (recimo prvu) i kreneš redom uklanjati linije, a recimo tamo gdje staneš (ako kreneš odozgo) staviš "----------------" da se zna gdje si stao ;)

A sad konkretne natuknice:
1. Svaka linija predstavlja jedan izraz/frazu/dio rečenice/n-torku i na kraju se nalazi broj koliko se ta n-torka ponovila u cijelom korpusu (to nije bitno u ovom poslu) - znači brišeš cijelu liniju ili ostaviš cijelu liniju (uključujući i broj na kraju).
2. U popisu se ostavljaju isključivo kandidati za glosar:
* to znači da ako se ne radi o cijelom izrazu, brišemo cijelu liniju,
* ako se radi o nečemu duljem od cijelog izraza, brišemo cijelu liniju,
* ako se radi o nečemu što se može razbiti u dva samostojna izraza, brišemo cijelu liniju,
* ako se radi o nečemu što u tom obliku treba ući u glosar, ostavljamo cijelu liniju.
3. Ako nismo sigurni da li nešto brisati ili ostaviti - bolje ostaviti (poslije će ionako to proći reviziju i još će se prevoditi)
4. Primjer “soft link is” se izbacuje jer je više od izraza koji bi išao u glosar;
“soft link” je cijeli izraz i on ostaje (kad dođemo do parova)

Pitanja?

Obavezno se ovdje prijavite ako mislite ovo raditi da napravimo podjelu rada kako ne bi došlo do kolizije u uređivanju popisa.
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Evo uredio sam prvu petorku. Valjda je uredu. :mrgreen: Na HOW-u sam CroMario :D
One definition of the word mean is "small." Mean people live small, think small, and feel small—the smaller, the meaner.
Avatar
Postovi: 2451
Postovi: 2451
Pridružen/a: 28 vel 2010, 18:13
Lokacija: Đubrovnik
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Linux
Hugo je napisao/la:Evo uredio sam prvu petorku. Valjda je uredu. :mrgreen: Na HOW-u sam CroMario :D


Super!

Naš je dežurni lingvist rekao da je dobro napravljeno i da je zadovoljan, iako ima par zamjerki, npr.
- što si mogao ostaviti po logici definiranog eliminiranja, iako ne znači da će na kraju završiti u glosaru:
* “modified version of the document”
* “the gnu free documentation license”
* “a copy of the license”
- što si mogao još obrisati:
* “check this box if you”

No ne moraš brinuti, zato i imamo provjeru, a i takve stvari se mogu uvesti naknadno, na kasnijim, nižim razinama. Ovo sam ti samo napisao da stekneš bolji osjećaj što treba, a što ne treba brisati. ;)

Iskreno, ja bih to vjerojatno lošije odradio :oops:
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
4. radna akcija: Skupljanje problema i njihovih rješenja za izradu Linux troubleshootera

Težina: Vrlo jednostavno

Potrebno znanje/vještine: Ništa

Potreban alat: Ništa

Kratak opis: Cilj je skupiti što više čestih problema na koja korisnik nailazi prilikom instalacije i korištenja neke distribucije Linuxa. Taj skup će poslije poslužiti za izradu "Wizarda" koji može pomoći korisnicima da lakše nađu rješenje za svoje probleme.

Detaljnije:
Novi, ali i oni iskusniji korisnici često postavljaju jedna te ista pitanja na ovom, ali i drugim forumima. Cilj je skupiti ta pitanja na hrpu, usustaviti ih te uopćiti tako da se poslije od njih može napraviti Wizard/troubleshooter koji će, postavljajući niz pitanja, korisniku predložiti moguća rješenja ili savjetovati koje daljnje akcije da poduzme kako bi što lakše i što prije riješio svoj problem.

Svaki evidentirani primjer mora imati neku "glavu" i "rep". Odnosno, treba dobro opisati što nije radilo, odnosno što je bio problem, zatim treba ubaciti neke keyworde o samom problemu i označiti ozbiljnost samog problema. Na kraju navesti rješenje ili barem referencu/link na stranicu/topic s rješenjem...

Evo par primjera:
Opis: Ne rade 3D efekti na desktopu.
Ozbiljnost: Komfor.
Keywords: 3D efekti, grafička kartica
Rješenje: instalirati vlasničke drivere za grafičku karticu (vidi: Ubuntu, Fedora, openSUSE...)

Opis: Nema slike nakon boota.
Ozbiljnost: kritično.
Keywords: Xorg, grafička kartica
Rješenje: ...


itd.

Nivoi ozbiljnosti:
* kritično - nemoguća instalacija, nemoguće pristupiti grafičkom sučelju, zamrzne se sustav nakon logiranja u GUI
* obziljno - nemoguće uspostaviti pristup Internetu, ne radi zvuk
* bitno
* komfor

Ako imate prijedloga ili komentara slobodno ih iznesite tu.

Same prijave problema bih volio da stavite na Trac i to na ovaj izvještaj, ukoliko vam to nije praktično, onda na ovu temu ovdje na forumu.

8-)
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Imam prijedlog. Kako da napravim tutorial za instalaciju....od skidanja medija pa sve do instalacije zakrpa. Ja sam to zamišljako kao:
1. Odabir distribucije
2. nakon toga sljedi interaktivni tutorial to bi išlo tako da korisnik nakon odabira distre, vodi ga se korak po korak kroz prženje same distre, umetanja medija, bios, instalacija i sve to na način da on stvarno mora klikati po tim gumbovima (next, odabir jezika itd.) značin pravi postupak instalacije, samo virtualna....tj pokazateljski, ali ako ne tako (ako nije izvedivo ili zbunjujuče onda SS tutorial ali da se korisnika uvede kroz to na malo inovativniji način- ljepši, ja sam voljan to napraviti samo mi trebaju malo upute i programi (imam slab komp tako da video ne dolazi u obzir :))
オープン思考....Linuxを使う=オープンWikiの [url]wiki.open.hr[/url](すべての情報を持って)

एक खुले दिमाग .... लिनक्स Wiki- [url]wiki.open.hr[/url] सभी जानकारी (के साथ खुला का उपयोग करना.)
Avatar
Postovi: 702
Postovi: 702
Pridružen/a: 04 pro 2009, 12:16
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Tražim svoj indentitet
Ja fizički nestignem u tome sudjelovat :) al budem pomagao kad netko posta neko pitanje ;)
"Microsoft asks us to imagine a world with no walls. Well then why would we need Windows?"
Avatar
Postovi: 468
Postovi: 468
Pridružen/a: 03 pro 2009, 21:32
Lokacija: /home/Špansko/
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Mint 9/Google Chrome
Ja znam mnogo o eeXandrosu... Znam pravit prezentacije,poznajem engleski,ruski i pomalo bugarski.
Kako mogu pomoc :?:
Али да ли се тако могу наци сви програми?
Има један забаван програм,Тукс паинт,и тако се не може наћи
http://www.cirilicalatinica.com/? https://duckduckgo.com
Avatar
Postovi: 371
Postovi: 371
Pridružen/a: 30 stu 2009, 23:58
Lokacija: Južni banat, Srbija
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Dabian Jessie,Android 4.4
Evo, crno na bijelom... popis svih radnih akcija trenutno dostupnih pa izaberite:
http://wiki.open.hr/wiki/Projekt:Radne_ ... nih_akcija

Ubuduće ću popis održavati tamo 8-)
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.