Sada je: 18 tra 2024, 02:18.
Novosti iz Linux svijeta. Komentiranje vijesti s portala.

Moderator/ica: Moderatori/ce

JH-IM je napisao/la:
audiosl4ve je napisao/la:firefoxOS je isto lijep ali sto kada su mobiteli na kojima se vrti ocajni. Cekaju se bolji dani


To im je velika greška, entuzijasti hoće dobar hardver a ne nešto staro, a prvi kupci takvih OSova su uvijek entuzijasti, a i teško će nekog običnog korisnika privući prastari mobitel samo zato što ima neki novi OS.


Koliko sam razumeo u ničemu pobrojanom nije poenta i uopšte ne ciljaju na takvo nešto.
"Onaj koji je video kako vaskrsava mrtvac, s tim se privid neće poigrati" Danilo Kiš
Avatar
Postovi: 888
Postovi: 888
Pridružen/a: 21 lis 2012, 01:13
Lokacija: Ljubljana
Podijelio/la zahvalu: 108 puta
Primio/la zahvalu: 45 puta
Spol: M
OS: Debian 9 - Gnome
r3bl je napisao/la:Nadam se da će neko od tri floss projekta uspjeti pomutiti račune Androidu, Appleu i Microsoftu na tržištu tableta i smartfona, bio to Sailfish, Ubuntu Touch ili Firefox OS. Da ima Firefox OS u ponudi u BiH mrežama davno bih ga imao.


Sailfish je jednim dijelom open source a jednim dijelom proprietary software. Nisam provjeravao ali navodno je zatvoreniji od recimo Androida.
Avatar
Postovi: 445
Postovi: 445
Pridružen/a: 18 svi 2010, 22:06
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 14.04
Iako nisam probao Sailfish, on je zapravo indirektni naslijednik MeeGo OS-a, te mu nije niti nužan turbo hardware. U mnogim je stvarima i danas deda MeeGo miljama ispred androida, ios-a i wp8. Primarno u multitaskingu. Koliko znam, slično je i sa Jollom, iako samo dobar OS nije jamac uspjeha.
Uglavnom, što se tiče smartphone/tablet svijeta, jednostavno ne mogu prežaliti što su ubili MeeGo. pface :nee

Bajdvej, još sam na N9, bez obzira što povremeno isprobam nove mobače.
Da je za inč veči, koristio bih ga dok ne rikne. (mislim mob :hihi )
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Abnormal je napisao/la:
Sailfish je jednim dijelom open source a jednim dijelom proprietary software. Nisam provjeravao ali navodno je zatvoreniji od recimo Androida.


UI je proprietary software, možda još neki dio sustava.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Fugu je napisao/la:Iako nisam probao Sailfish, on je zapravo indirektni naslijednik MeeGo OS-a, te mu nije niti nužan turbo hardware. U mnogim je stvarima i danas deda MeeGo miljama ispred androida, ios-a i wp8. Primarno u multitaskingu. Koliko znam, slično je i sa Jollom, iako samo dobar OS nije jamac uspjeha.


Malo to vrijedi kada ti većina kupaca hoće mobitel sa dobrim dizajnom, hardverom, kvalitetan ekran dobre rezolucije, dobru kameru itd. Bez kupaca nema ni uspjeha OSa. Na nekom FirefoxOS mobitelu kamera je od 2 mpx pface Jamac uspjeha su jedino kupci ako neki OS misli biti imalo uspješan, inače će biti samo neki tamo OS za najokorjelije entuzijaste, što više kupaca to je više softvera jer bude više developera, šanse postaju veće da neka popularna Android aplikacija doživi port na taj OS i OS postaje upotrebljiviji, a tek sa kupcima dolazi i mogućnost da mobitele sa tim OSom nude telekomi. Jolla mobitel je na primjer preskup sa obzirom na dizajn i hardver koji nudi. Pogotovo što SailfishOS nije nikakav brand za kojega ljudi znaju, FirefoxOS je malo zvučniji jer svi znaju za Firefox i to trebaju bolje iskoristiti.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Slažem se s napisanim.
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Nego da li je neko primjetio kako im ide njihova Indiegogo kampanja za Jolla Tablet?

Ukratko, objavili je 19.11. (dakle juče) i stavili kao cilj 380.000 dolara. Ja čim sam saznao za kampanju (nekad oko 9 sati uveče) prikupili su već "mizernih" 767.000 dolara. Trenutna cifra 923.000. Kako su krenuli do kraja današnjeg dana će doći i do miliončeta.

Nikada nijednu uspješniju crowdsourcing kompaniju nisam vidio. Definitivno ima zainteresovanih za ovaj proizvod. A kampanja im traje do 10.12., do tada ko zna kakva će cifra biti u pitanju :hihi
Blog: https://r3bl.github.io
Twitter: https://twitter.com/r3bl_
Hardcore elementary fan.
Avatar
Postovi: 142
Postovi: 142
Pridružen/a: 20 lip 2013, 00:14
Lokacija: Brčko, BiH
Podijelio/la zahvalu: 13 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: elementary OS
Surfao sam danas na Indiegogo i naišao na Jolla Tablet. Riječ je o firmi koju su napravili zaposlenici bivše Nokije, a do sada su uspješno već izdali svoj prvi telefon, a sada preko Indiegogo-a lansiraju svoj prvi tablet. Posebnost Jolla uređaja je to da ga pogoni Sailfish operativni sustav koji je temeljen na Linux-u.

Ja sam sebi uzeo jedan i čini mi se kao odlična kupnja, jer su specifikacije iste kao na Ipad Mini 3, a cijena je povoljnija, a ješ je uz to na Linux-u. Što vi kažete?

Indiegogo link; https://www.indiegogo.com/projects/joll ... /x/9174763

Post dodan u pripadajuću (postojeću) temu
Edit by bertone
Postovi: 2
Postovi: 2
Pridružen/a: 20 stu 2014, 14:47
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Elementary OS
uvijek ima kada su finci u pitanje. Ne rade oni bilo kakve stvari, samo kvalitetne :thmb-up
Avatar
Postovi: 721
Postovi: 721
Pridružen/a: 16 pro 2013, 22:51
Podijelio/la zahvalu: 31 puta
Primio/la zahvalu: 28 puta
Spol: M
OS: Opet Arch
malo si zakasnio, neki dan sam otvorio temu, baci oko tamo ako zelis diskutirati, malo se predstavi i sve ce lagano krenuti. Uzivaj :)

Link na temu: viewtopic.php?f=24&t=12150

Post dodan u pripadajuću (postojeću) temu
Edit by bertone
Avatar
Postovi: 721
Postovi: 721
Pridružen/a: 16 pro 2013, 22:51
Podijelio/la zahvalu: 31 puta
Primio/la zahvalu: 28 puta
Spol: M
OS: Opet Arch

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.