Switch to full style
Novosti iz Linux svijeta. Komentiranje vijesti s portala.
Odgovori

Jolla Tablet

19 stu 2014, 14:47

Jolla je pocela sa kampajom za pomoc pri skupljanju sredstava za novi Jolla Tablet. Ta tvrtka je poznata po svoje Jolla smatphoneu koji je imao svoj vlastiti SailfishOS koji su oni sami napravili (baziran na linuxu). Vise informacija na sluzbenoj stranici: http://jolla.com/tablet ili link na clanak od OMG Ubuntua: http://www.omgubuntu.co.uk/2014/11/joll ... owdfunding

Vasa razmisljanja o ovom tabletu? Sto mislite da li ce moci drzati bitku sa ostalim konkurentnim tabletima tranutno na trzistu i onima koji ce tek doci (Nokia N1)?

Re: Jolla Tablet

19 stu 2014, 15:26

audiosl4ve je napisao/la:Jolla je pocela sa kampajom za pomoc pri skupljanju sredstava za novi Jolla Tablet. Ta tvrtka je poznata po svoje Jolla smatphoneu koji je imao svoj vlastiti SailfishOS koji su oni sami napravili (baziran na linuxu). Vise informacija na sluzbenoj stranici: http://jolla.com/tablet ili link na clanak od OMG Ubuntua: http://www.omgubuntu.co.uk/2014/11/joll ... owdfunding

Vasa razmisljanja o ovom tabletu? Sto mislite da li ce moci drzati bitku sa ostalim konkurentnim tabletima tranutno na trzistu i onima koji ce tek doci (Nokia N1)?


Vjerovatno ne, Linux korisnici se za sada nisu iskazali sa podrškom alternativnim mobilnim OSovima u smislu da su kupovali hardver sa njima. Sailfish OS ima compatibility layer za Android aplikacije ako se ne varam, na prvi pogled to je prednost ali ne bi rekao da jest, mnogi ljudi gledaju na takve kombinacije kao na klonove Androida, puno njih će reći da što će im SailfishOS sa Android kompatibilnošću kada mogu kupiti original. Koliko uopće postoji nativnih aplikacija za SailfishOS?

Re: Jolla Tablet

19 stu 2014, 16:25

mislim da ne postoji puno, ali one popularne imaju ja mislim. Meni je najveci plus kod SailfishOS-a njihov jedonstveni os sa tim gestama i tzv. "pravi multitasking" i to ce mozda biti presudna stvar kod tog tableta. Ljudi traze inovacije i nove stvari. Istina novi Android ce im najvjerojatnije pomrsiti planove ali mislim da bi mogli se dobro probit sa tim tabletom, pogotovo ako imaju 50-100 $ nizu cijenu.

Re: Jolla Tablet

19 stu 2014, 16:38

audiosl4ve je napisao/la:mislim da ne postoji puno, ali one popularne imaju ja mislim. Meni je najveci plus kod SailfishOS-a njihov jedonstveni os sa tim gestama i tzv. "pravi multitasking" i to ce mozda biti presudna stvar kod tog tableta. Ljudi traze inovacije i nove stvari. Istina novi Android ce im najvjerojatnije pomrsiti planove ali mislim da bi mogli se dobro probit sa tim tabletom, pogotovo ako imaju 50-100 $ nizu cijenu.


Cijena je presudna, mora biti niža od ostalih ako se prodavati. Za usporedbu Ubuntu Touch trenutno na tabletu (Nexus najvjerovatnije).

Re: Jolla Tablet

19 stu 2014, 17:08

Da izgleda odlicno i stvarno imam velka ocekivanja od Ubuntu smartphonova i tableta.

Re: Jolla Tablet

19 stu 2014, 17:49

Nažalost, cijena SailfishOS telefona trenutno je takva da po specifikacijama ne može ni primirisati Android telefonima koji se kreću oko iste cijene. Nadam se da će se nešto promjeniti oko toga.

Nadam se da će neko od tri floss projekta uspjeti pomutiti račune Androidu, Appleu i Microsoftu na tržištu tableta i smartfona, bio to Sailfish, Ubuntu Touch ili Firefox OS. Da ima Firefox OS u ponudi u BiH mrežama davno bih ga imao.

Re: Jolla Tablet

19 stu 2014, 18:06

firefoxOS je isto lijep ali sto kada su mobiteli na kojima se vrti ocajni. Cekaju se bolji dani

Re: Jolla Tablet

19 stu 2014, 18:12

r3bl je napisao/la:Nažalost, cijena SailfishOS telefona trenutno je takva da po specifikacijama ne može ni primirisati Android telefonima koji se kreću oko iste cijene. Nadam se da će se nešto promjeniti oko toga.

Nadam se da će neko od tri floss projekta uspjeti pomutiti račune Androidu, Appleu i Microsoftu na tržištu tableta i smartfona, bio to Sailfish, Ubuntu Touch ili Firefox OS. Da ima Firefox OS u ponudi u BiH mrežama davno bih ga imao.


Mislim da su trebali napraviti kao Ubuntu, uzeti postojeće mobitele i na njima nuditi svoj OS (BQ i Meizu za Ubuntu kao i Nexus mobiteli na koje se može instalirati), cijena se ne povećava a hardver je dobar za tu cijenu, BQ i Meizu imaju odlične mobitele po pristupačnim cijenama. Proizvoditi vlastiti mobitel je puno skuplje i ne isplati se dok ne skupiš dovoljno korisnika. I ovako će svima njima trebati puno sreće da dobiju dovoljan broj korisnika, visoke cijene za osrednji hardver ne pomažu nimalo u tome, ne vjerujem da će itko od njih kratkoročno pomrsiti velikim igračima račune ali nadam se da mogu preuzeti barem 5%. Već bi bila velika stvar da uopće postoji funkcionalan i dobar Linux mobitel koji ima milijune korisnika, konkurirati Googleu i ostalima je manje bitno, svatko koristi što mu odgovara.

Re: Jolla Tablet

19 stu 2014, 18:15

audiosl4ve je napisao/la:firefoxOS je isto lijep ali sto kada su mobiteli na kojima se vrti ocajni. Cekaju se bolji dani


To im je velika greška, entuzijasti hoće dobar hardver a ne nešto staro, a prvi kupci takvih OSova su uvijek entuzijasti, a i teško će nekog običnog korisnika privući prastari mobitel samo zato što ima neki novi OS.

Re: Jolla Tablet

19 stu 2014, 18:30

upravo to. Bas si spomenuo Meizu koji je odlican kandidat za tako nesto. Nazalost ocito i Jolla i Mozilla imaju drugacije stajaliste od ostatka ekipe
Odgovori