Sada je: 16 lis 2019, 06:21.
Novosti iz Linux svijeta. Komentiranje vijesti s portala.

Moderator/ica: Moderatori/ce

bertone je napisao/la:
Sad sam bacio pogled na paletu Adeobovih proizvoda i nisam baš siguran da ih "najšire mase" nužno trebaju (ili koriste legalno) :zvizdi .. ili jednostavnije, neki dan pričam s prosječnim korisnikom Windowsa (onim koji spada u grupu "široke mase korisnika") i lik je ostao zatečen spoznajom da se Windowsi, MS Office i ostali programi za "široke mase" moraju kupiti, tj. platiti pface

Ne računam tu na kućne korisnike koji većinu softvera piratiziraju nego na firme :-D Normalno da se čudio kada mu je neki prijatelj ili rođak instalirao Windowse i sav ostali softver i sve crackirao :hihi Većina je ipak svjesna da koristi crackirani softver i da se to inače plaća. Ali da Linux to ima firme bi ga masovnije koristile, a onda bi to sa vremenom prešlo i na kućnu upotrebu, ali naravno softver treba platiti ako ga trebaš, a i Adobe i slični idu prema pretplatama za svoj softver gdje će za neveliku lovu mjesečno gotovo svatko moći imati legalni softver umjesto da odmah iskešira hrpu novca za neku aplikaciju. Mislim da pretplata na Photoshop dođe nekih 9.99 USD mjesečno, kome imalo ozbiljnije on treba ne može reći da je to visoka cijena, kome treba aplikacija za obraditi neke kućne fotografije neka instalira Gimp koji je besplatan i nauči tih par osnovnih stvari na njemu.
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
Iritantni su ti mitovi o Adobeovom softveru kao apsolutno nezamjenjivom. Blender se već koristi u profesionalnoj produkciji. S Kritom se mogu raditi čuda. Softver za obradu RAW fotografija na Linuxu je supermoćan.

Možda bi bilo produktivnije da se fokusiramo na pronalaženje pozitivnih primjera gdje ljudi uspješno koriste takav softver u profesionalnim okruženjima, umjesto da stalno ponavljamo te iste priče kako je "softver za grafičku obradu na Linuxu smeće" (tko to kaže? netko tko je odustao od GIMP-a nakon pet minuta? Zašto ne bismo pitali za mišljenje o istom nekog tko ga uspješno koristi godinama i zarađuje od toga?).

Ili ono da ljudi ne koriste Linux "zato što Photoshop ne radi na njemu". Aha, kako da ne. Baš je to glavni razlog. :kava
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 628 puta
Čitao sam u jednom broju Gimp magazine-a kako profesionalni fotografi bez ikakvih problema rade sve što im je potrebno upravo na njemu i nemaju baš potrebe za Photoshopom.
Primjetio sam da stalno spominješ Cubase (ili Steinberga) - sviraš neki instrument ili? Reaper je usudio bih se reći dostojna konkurencija Cubase-u (većina korisnika Cubase-a ionako ne iskoristi niti 5% svega što taj softver nudi; budimo realni, većinu opcija koriste samo profići u ozbiljnim studijima). Reaper je koliko se sjećam, jedno vrijeme imao verziju za Linux OS a sada se, nakon jedne pauze, izgleda opet počela razvijati verzija za Linux. Uglavnom, i na njihovim službenim stranicama piše da je ova najnovija verzija potpuno funkcionalna u Wine-u. Prema tome, eto i taj problem sa studijskim snimanjem je riješen.
Što se tiče profesionalnog video editinga, tu imaš Lightworks koji je definitivno alat za profesionalce.
Što se tiče adobeovih alata tu su uvijek Gimp (koji je umnogome sličan Photoshopu, nije toliko teško prebaciti rad na njega), Krita, Inkscape (fenomenalan program za vektorsku grafiku koji je dostojan konkurent Adobeovom Ilustratoru) itd. A evo, kome treba ima i neka online verzija photoshopa :D
Naravno da Linux nije savršen, savršenstvo ionako ne postoji ali da je bolji od konkurencije - bolji je! :)
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Moram reći, za office baze podataka tipa Access, NEMA ni približno dobre zamjene na linuxu. Nema. Katastrofa u tom pogledu.

Nekidan sam čistio nečiji sasušeni canon inkjet a u linuxu eto ne radi čišćenje glave. Ima gumb ali taj ne radi ništa. Nema ni poravnanje, ni nozzle check. A ima neke opcije koje nikome živom ne trebaju. A u windowsima sve na mjestu .

Ali na sreću imam ja i windowse. Nisam ih palio sigurno preko godinu dana. Uključim ih, dođe do pola i crkne. I tako još dva puta. Rekoh: "Meh, završit ću to kod njega doma." Nisam čak ni ubacio rescue DVD i ostavio sam ih tako kilave na disku.

I riješio inkjet, ali sinoć dobijem poruku: "Da te pitam, windows mi se na naredbu 'isključi računalo' zaledi sa ekranom shot down i nece se iskljuciti, moram ga istekati iz sruje ili drzati tipku onu za ukljuciti duze. Sta se to desava?"
I danas sam sat i pol izgubio čisteći Sedmicu od malwarea. I to na računalu koje sam jednom prilično dobro priredio sa svim potrebnim zaštitarima. Inače odavno više ne popravljam niti slažem nikome Windowse iz principa ali ovaj put eto.

tl-dr: I tako, da skratim, ni jedan nije savršen, koristi šta hoćeš, ne pljuj po drugačijemu, voli bližnjeg svoga...
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 338 puta
trzalica je napisao/la:Čitao sam u jednom broju Gimp magazine-a kako profesionalni fotografi bez ikakvih problema rade sve što im je potrebno upravo na njemu i nemaju baš potrebe za Photoshopom.
Primjetio sam da stalno spominješ Cubase (ili Steinberga) - sviraš neki instrument ili? Reaper je usudio bih se reći dostojna konkurencija Cubase-u (većina korisnika Cubase-a ionako ne iskoristi niti 5% svega što taj softver nudi; budimo realni, većinu opcija koriste samo profići u ozbiljnim studijima). Reaper je koliko se sjećam, jedno vrijeme imao verziju za Linux OS a sada se, nakon jedne pauze, izgleda opet počela razvijati verzija za Linux. Uglavnom, i na njihovim službenim stranicama piše da je ova najnovija verzija potpuno funkcionalna u Wine-u. Prema tome, eto i taj problem sa studijskim snimanjem je riješen.
Što se tiče profesionalnog video editinga, tu imaš Lightworks koji je definitivno alat za profesionalce.
Što se tiče adobeovih alata tu su uvijek Gimp (koji je umnogome sličan Photoshopu, nije toliko teško prebaciti rad na njega), Krita, Inkscape (fenomenalan program za vektorsku grafiku koji je dostojan konkurent Adobeovom Ilustratoru) itd. A evo, kome treba ima i neka online verzija photoshopa :D
Naravno da Linux nije savršen, savršenstvo ionako ne postoji ali da je bolji od konkurencije - bolji je! :)

slike radim samo sa linux-om i netreba mi Photoshopo, : https://500px.com/k0ns0le/galleries/robert-m , linux je u svakom slucaju savrsen u svim pogledima i pravcima bez Photoshopa i ostalih ...

LP b4sh :thmb-up
Zadnja izmjena: b4sh; 24 stu 2016, 20:31; ukupno mijenjano 2 put/a.
"The quieter you become, the more you are able to hear...."
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Abzeenth je napisao/la:Iritantni su ti mitovi o Adobeovom softveru kao apsolutno nezamjenjivom. Blender se već koristi u profesionalnoj produkciji. S Kritom se mogu raditi čuda. Softver za obradu RAW fotografija na Linuxu je supermoćan.

Možda bi bilo produktivnije da se fokusiramo na pronalaženje pozitivnih primjera gdje ljudi uspješno koriste takav softver u profesionalnim okruženjima, umjesto da stalno ponavljamo te iste priče kako je "softver za grafičku obradu na Linuxu smeće" (tko to kaže? netko tko je odustao od GIMP-a nakon pet minuta? Zašto ne bismo pitali za mišljenje o istom nekog tko ga uspješno koristi godinama i zarađuje od toga?).

Ili ono da ljudi ne koriste Linux "zato što Photoshop ne radi na njemu". Aha, kako da ne. Baš je to glavni razlog. :kava

Zanemaruješ lijenost korisnika, misliš da će netko tko je 10, 15 ili 20 godina koristio Windowse i Adobeove aplikacije odjednom potrošiti ne znam koliko vremena da nauči Gimp, Kritu, Inkscape i ostale? Jedno 5% hoće, ostali možeš misliti. Tako da nepostojanje Adobeovih aplikacija za Linux jest jedna od najvećih prepreka za veću upotrebu Linuxa u firmama i kod kuće, tu mislim na desktop primjenu. Ja sam i napisao u svojem postu da se netko tko baš želi može pokrpati za audio recimo sa Ardourom i još nekim aplikacijama, ali koliko će onih koji koriste Cubase Audio i slične aplikacije to htjeti? Vrlo vrlo malo jer ili nemaju volje ili im je to previše potrošenog vremena ili nedostaje neka napredna funkcija na koju su navikli, a vrijeme je novac. Problem je i povremena nekompatibilnost LibreOfficea sa dokumentima napravljenim u Microsoft Officeu, a to je jako važno za firme, raspadne se formatiranje ponekad ali taj dio je rješiv preko online verzija Officea ako zatreba.

Može se isto tako i snaći neki dizajner sa Gimpom, Inkscapeom i sličnim aplikacijama ako želi, a velika većina ne želi jer ljudi vole ono na što su navikli, 95% korisnika računala nisu nikakvi geekovi koji uživaju u učenju novih stvari već obični korisnici koji ne žele znati puno o računalima, a ni o softveru već onoliko koliko im treba da odrade svoj posao, takvi neće sjesti pa učiti Gimp i Kritu.

Na Linuxu se svašta može zamijeniti i "skrpati", ali ljudi generalno ne vole takva rješenja. 3D grafika je skroz drugi par rukava i osim Blendera postoji i Maya i još neki profesionalni programi za Linux koji puno koštaju, tu je Linux uspješno ušao radi boljih performansi od Windowsa i OSXa i zbog fleksibilnosti, mnogi poznati filmski studiji imaju vlastite aplikacije za 3D grafiku koje su njihova rješenja, za Linux naravno, rendering se danas radi na render farmama Linux servera. Ali tako nešto ne bi svrstavao u "desktop" primjenu za ogromnu većinu firmi i kućnih korisnika.

Prosječan korisnik i u firmi i kod kuće je lijen i nezainteresiran da uči novo, a upravo oni čine onu ogromnu većinu koju Windowsi drže na desktopu, ne bi se to preko noći promijenilo u korist Linuxa da dobije Adobe aplikacije, Cubase Audio i Microsoft Office, ali bi mu to definitivno povećavalo udio trajno, ovako nakon 25 godina Linux je na desktopu dogurao do 2%. Ti možeš biti zainteresirana za rad isključivo sa Linux aplikacijama, ja mogu biti zainteresiran, korisnici ovog foruma mogu biti zainteresirani, ali average Joe nije zainteresiran, a upravo takvi kao on čine većinu korisnika na desktopu, takvi će jedino pomisliti o prelasku na Linux ako imaju ekvivalente Windows softvera na njemu, da li Linux zajednica stvarno želi takvo povećavanje broja korisnika je moglo bi se reći filozofsko pitanje, jedni bi povećavanje broja korisnika pod svaku cijenu, drugi bi to selektivno jer ne žele Windows noobove u svom svijetu, treće to uopće ne zanima, četvrti misle da bi Linux trebao biti samo za nekakvu geek elitu, peti su Stallmanovci i tako dalje. Ovo zadnje je ja mislim jako važno jer jednim dijelom definira i ovaj odnos prema aplikacijama, kakve nove korisnike želimo privući? O tome postoji puno različitih mišljenja.
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
...ali takvi lijeni korisnici pošto ionako ne koriste mozak (žao mi je, ali to je tako!) niti ne trebaju znati za Linux. Danas je recimo u web developmentu sasvim normalna stvar iz dana u dan učiti nove tehnologije, usvajati nova znanja i trikove raznih workflow-ova pa ako jedan dizajner ne može naučiti koristiti nijedan drugi softver osim Ilustratora i Photoshopa onda je jadan i zatucan do boli. Evo primjera radi: postoji nekoliko vrhunskih alata za razvoj UI/UX dizajna poput Sketcha i onog najnovijeg Adobeovog (ne mogu se trenutno sjetiti imena ali nije važno) ali skoro sve firme koje traže UI/UX dizajnere traže znanje rada u više sličnih alata za istu primjenu (a često traže i znanje Gimpa i Inkscapea ako zbog ničega drugoga onda zbog toga jer žele uštedjeti). I šta onda? Kako onda tako zatucani korisnici ili u ovom slučaju dizajneri uopće mogu pronaći svoje mjesto na tržištu? Pa ne mogu zbog jednostavnog razloga jer ima barem njih 1000 koji su spremni uložiti vrijeme (ili su već uložili) u nova znanja i mogu konkurirati za to radno mjesto.
Što se tiče studijskih programa, ne znam koliko si upoznat sa funkcioniranjem takvih stvari ali ja jesam jer se već dugo godina bavim sviranjem i mogu ti reći da tko zna raditi u Steinbergovom softveru zna raditi i u Reaperu (primjera radi). Ne poznajem niti jednog sound engineer koji zna raditi samo u jednom programu (recimo Cubaseu).
Ja razumijem što pokušavaš reći ali mislim da ti većina argumenata ipak ne drži vodu. Mislim da većina korisnika ne želi preći na Linux zbog upravo tih populariziranih priča o tome kako je to OS za geekove i hakere i kako se tamo ništa normalno ne može pokretati kao na Winsima i OS X-u. Pošto je oko Linuxa zajednica a ne neka firma poput Microsofta koji ima poprilično debeli iznos rezerviran za marketing kampanje (što one direktne što one indirektne) stanje je ovakvo kakvo jest. Da ne spominjem sva silna lobiranja od strane već toliko puta navedenih komapnija...
ili budi Linux ili budi Microschrott najjednostavnije ,

moje misljenje :thmb-up

LP b4sh
"The quieter you become, the more you are able to hear...."
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
trzalica je napisao/la:Danas je recimo u web developmentu sasvim normalna stvar iz dana u dan učiti nove tehnologije, usvajati nova znanja i trikove raznih workflow-ova pa ako jedan dizajner ne može naučiti koristiti nijedan drugi softver osim Ilustratora i Photoshopa onda je jadan i zatucan do boli.

Evo, upravo ovo. I to se ne odnosi samo na web development, da ne bi netko "skočio" i uhvatio se na to kao poseban slučaj.

Prošla su vremena kad je bilo prihvatljivo - ako je ikad bilo - smijuljiti se i odmahivati rukom uz komentare "ma ne znam ja to, nisam ti ja za kompijutere". Danas moraš ili naučiti, ili ispadaš iz igre.

Pa evo, moji starci npr. su se morali prilagoditi kad su njihovi poslodavci uveli Windowse 7. Prije toga je bio XP, i sve im je bilo "novo i drugačije", ali nemaš izbora. Sjedneš i naučiš. Nećeš kukati i žaliti se kako je svijet nepravedan zato što se moraš priviknuti na novo sučelje/softver. Kad bi sutra firma uvela LOffice umjesto MS Officea, isto tako bi se prilagodili.

Mislim da većina korisnika ne želi preći na Linux zbog upravo tih populariziranih priča o tome kako je to OS za geekove i hakere i kako se tamo ništa normalno ne može pokretati kao na Winsima i OS X-u.

Da. U svom prethodnom postu sam napisala da bi (možda) bilo produktivnije da se fokusiramo na pozitivne priče koje su rezultirale uspjehom, jer one mogu utjecati na opći dojam o Linuxu i možda privući korisnike (ako ih želimo privući).

Budući da "Linux" nema veliku marketing mašinu (sad valjda govorimo o Linuxu općenito, a ne o nekoj zasebnoj distri jer većina ovih velikih zapravo ima marketing tim), odgovornost ili zadaća nas kao zajednice Linux korisnika bi mogla biti upravo to - da ukažemo ljudima da je moguće uspjeti koristeći Linux, i potkrijepimo to primjerima, kojih sigurno ima. U osnovi, da mi budemo "neslužbeni" marketing.

JH-IM je napisao/la:a velika većina ne želi (...)
ali ljudi generalno ne vole takva rješenja (...)

Ali vidim da je zabavnije i dalje prežvakavati iste generalizacije o "ljudima općenito". Nije li to malo i podcjenjivački prema korisnicima, tako samouvjereno tvrditi da njih to ništa ne zanima i da su lijeni? Pa možda bi ih zanimalo kad bi im se priča predstavila na neki drugačiji način, a ne da se uvijek i prvo ističu negativne stvari.

"Da, Linux ti je super ali fotošop ne radi na njemu" vs "Da, Linux ti je super, možeš totalno promijeniti izgled cijelog desktopa".

Sve je stvar percepcije. Ako nekom kažeš "da, to se može u Gimpu ali jooooj tlaka je i morat ćeš naučit ovo i ono", misliš li da će biti jednako zainteresiran kao onaj kome kažeš "da, to se može u Gimpu, nije teško, evo pokazat ću ti, a imaš i ovaj zgodan video tutorijal"?

JH-IM je napisao/la:Tako da nepostojanje Adobeovih aplikacija za Linux jest jedna od najvećih prepreka za veću upotrebu Linuxa u firmama i kod kuće, tu mislim na desktop primjenu.

A otkud ideja da se Photoshop može svrstati u desktop primjenu za kućne korisnike?? Misliš da kućni korisnik barata layerima i da mu treba svih 18548 opcija koje Photoshop ima? Normalno da ne. Dosta bi mu bio neki obični editor koji podržava crop/resize, dodavanje teksta na sliku, eventualno neke filtere.

Ako "obični korisnik" stvarno ne želi učiti više nego što mu treba da odradi svoj posao, zašto onda želi koristiti Photoshop, softver koji je po defaultu prenapredan za njega?

Ponavljam, ako želimo privući nove korisnike na Linux, moramo raditi na tome da se promijeni njihova percepcija toga što im je zaista potrebno, a što samo zvuči kao nešto što im treba samo zato što je "popularno" ili "svi to koriste".

Mislim, meni je u konačnici svejedno. Hoće li netko koristiti Linux ili ne, to je njegova odluka, meni ni iz džepa ni u džep. Ali ono što mogu napraviti je pokazati - primjerom, pomaganjem, recenzijom, tutorijalom - da se i na Linuxu može svašta, i da nije strašan ni "bauk", već da može biti "za sve", kako se ovaj portal/forum i zove. To smatram pozitivnim doprinosom zajednici. Ako se nekom Linux svidi, super. Ako ne - opet dobro, ima drugi OS koji može koristiti.

Naravno, netko tko voli isticati sve nedostatke Linuxa će za sebe također misliti da doprinosi zajednici "da se poboljša", i neće sasvim biti u krivu. Ali treba uzeti u obzir kakvu poruku to šalje, tj. kako to izgleda onima "izvana", i što se zapravo takvom porukom želi postići.
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 628 puta
...a i stječe se dojam kako korisnika Photoshopa i Cubase-a/Nuendo-a ima barem nekoliko desetina milijuna pa je to jedini razlog zašto nema i nekoliko desetina milijuna Linux desktop korisnika. Ne kažem da ljudi ne koriste Photoshop i da cijeloj jednoj industriji (barem jednoj) nije koristan a isto tako ima i studijskih inžinjera koji bi sigurno voljeli na Linuxu zavrtjeti Cubase/Nuendo ali kada već ima podjednako kvalitetnih alternativa, čemu dramatiziranje?!

A što se Steinberga tj. njegovih proizvoda tiče, on je stvarno unio svojevrsnu revoluciju ali sada ima i jednako kvalitetnih proizvoda konkurencije koji čak imaju volju napraviti inačicu za Linux tako da... Čak mi se čini da ljudi malo previše pilaju po tom Cubase-u.

Ali vratimo se na bit diskusije a to je - LINUX ROCKS!!!! :thmbs-up sroker

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.