Sada je: 25 tra 2024, 20:07.
Novosti iz Linux svijeta. Komentiranje vijesti s portala.

Moderator/ica: Moderatori/ce

shrike je napisao/la:Možda je MS kupio i Linux foundation pa to moraju reći?


https://www.linuxfoundation.org/membership/members/

Microsoft je Platinum član Foundationa.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
shrike je napisao/la:Možda je MS kupio i Linux foundation pa to moraju reći?

Od kada su procurili "Haloween dokumenti", napisani prije 15-20 godina, zna se da MS sve to vrijeme sabotira open source i posebno linux ali to ne rade direktnim napadima jer su njihova istraživanja pokazala da je to kontraproduktivno.
Siguram sam da su kasnije puno bolje pazili da nešto ozbiljnije više ne procuri.

Mali izvod iz prvog dokumenta, 1998 g. :
Kod: Označi sve
Consequently, OSS poses a direct, short-term revenue and platform threat to Microsoft -- particularly in server space. Additionally, the intrinsic parallelism and free idea exchange in OSS has benefits that are not replicable with our current licensing model and therefore present a long term developer mindshare threat.

https://en.wikipedia.org/wiki/Halloween_documents
http://www.catb.org/~esr/halloween/
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Alternative stizu ko hebe Github && MS .....

Keep Open-Source open for everyone!

TeaHub is founded as a Non-Profit Organization, with the objective to give the Open-Source code that is running our world a safe and friendly home, and to ensure that free code remains free and secure forever.

We are currently in the process of being founded: designing service architecture, infrastructure, working out legal documents, filing and registration, and asking for your support.

http://about.teahub.io/

Debian i Gnome razmisljaju vec o prelasku na Gitlab

https://lists.freedesktop.org/archives/ ... 38100.html
https://mail.gnome.org/archives/desktop ... 00051.html


LP b4sh :kava
Zadnja izmjena: b4sh; 15 lip 2018, 09:32; ukupno mijenjano 1 put/a.
"The quieter you become, the more you are able to hear...."
Avatar
Postovi: 440
Postovi: 440
Pridružen/a: 04 tra 2012, 21:31
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Debian
Microsoft je shvatio da su neke bitke izgubljene, od one većinski izgubljene na serverima, iako baš nije toliko izgubljena koliko se čini na prvu, Windows Server se vrti na velikom broju servera u firmama po cijelom svijetu, do one izgubljene na tržištu smartphoneova gdje su ugasili svoj Windows Phone i rade na boljoj podršci za Android i iOS na Windowsima.

Najnoviji Microsoftov Azure Sphere OS za IoT je baziran na Linuxu, dakle imamo Linux OS izrađen od strane Microsofta, Steve Ballmer je sigurno oduševljen. Dodavanje Windows Subsystem For Linux gdje se može vrtiti Linux bash na Windowsima 10 pokazuje da Microsoft prepoznaje nove trendove gdje je interoperabilnost ključna, a i tako može lakše zadržati developere koji rade na obje platforme.

Ono gdje je Microsoft suvereni vladar i još dugo će to ostati je desktop, tu do značajne promjene može doći samo kada bi Apple odlučio da Macovi postanu i računala za igranje pa postanu atraktivni i za igrače, to se vrlo vjerojatno neće dogoditi tako da će Windowsi ostati na svojih 90 i više posto udjela, MacOS samo pomalo je krenuo ugrožavati Windowse na desktopu, a Linux je na svojih 2%.

Ono što je danas sve jače, a to je mobilni OSovi i mobilni computing je ono gdje je Microsoft zakasnio i kada je pokušao propao je, ali vidi se da su shvatili to i da u novom svijetu Microsoft mora postati kompatibilan i fleksibilan ako želi zadržati bitnu ulogu. Nekada su Windowsi toliko suvereno vladali svime da tako nešto je bilo nezamislivo, danas je tu MacOS, Android, iOS, ChromeOS, Linux itd.

Koliko sam čitao jedan od budućih featurea MacOSa će biti mogućnost da vrti iOS aplikacije, nešto slično kao što će Google omogućiti da se na ChromeOSu vrte Android i Linux aplikacije, takav most prema mobilnim uređajima bi mogao biti ono što će Windowsima uzeti još korisnika. Nakon toga se možda i Microsoft odluči na compatibility layer da se na Windowsima mogu vrtiti aplikacije sa Googleovog Androida. Možda u nekoj budućnosti većina OSova bude imala virtualizaciju preko containera i slično i onda budu mogli vrtiti bilo koju aplikaciju bez obzira za koji OS je originalno napisana.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Malo van teme, ali... MacOS ne ugrožava Penđere jer je sam Apple zapostavio MacOS u korist iOS-a.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11350
Site Admin
Postovi: 11350
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Malo van teme, ali... MacOS ne ugrožava Penđere jer je sam Apple zapostavio MacOS u korist iOS-a.


MacOS je ipak na gotovo 9% što je oko 4 puta više nego Linux i pokazuje polagane trendove rasta tako da više ugrožava Windowse nego Linux na desktopu. Nije da Apple ima planove dominirati na desktopu, ali MacOS jest sada veći nego ikada a popularnost iPhonea mu malo po malo utire put i za rast na desktop tržištu.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
To je istina, iOS vuče nove kupce koji žele imati zaokruženi ekosustav, ali takvim kupcima nije primarna kvaliteta MacOS-a što znaju i u Appleu pa se i ne zamaraju previše njime... pa zadnji (kao i nekoliko prijašnjih) WWDC tome govori u prilog jer dok su nekad radili na stabilnosti i korisnim fičerima u kućnim aplikacijama, danas kućnih aplikacija gotovo više i nema, a srž njihovog interesa su emotikoni i dark tema pface

Evo, baci oko na sažetak: https://www.youtube.com/watch?v=nt9J_PynaOM ako već nisi.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11350
Site Admin
Postovi: 11350
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:To je istina, iOS vuče nove kupce koji žele imati zaokruženi ekosustav, ali takvim kupcima nije primarna kvaliteta MacOS-a što znaju i u Appleu pa se i ne zamaraju previše njime... pa zadnji (kao i nekoliko prijašnjih) WWDC tome govori u prilog jer dok su nekad radili na stabilnosti i korisnim fičerima u kućnim aplikacijama, danas kućnih aplikacija gotovo više i nema, a srž njihovog interesa su emotikoni i dark tema pface

Evo, baci oko na sažetak: https://www.youtube.com/watch?v=nt9J_PynaOM ako već nisi.


Mene čudi da u 2018 još nemaju Macbookove sa quad core i5 i i7 procesorima osme generacije, jer su već neko vrijeme prisutni u PC laptopima, Macbook i Macbook Pro 13 i dalje imaju dual core procesore što je za laptope sa premium cijenom u 2018 pomalo već i otužno. U međuvremenu:



Asus Zenbook Pro 15 sa 6 cores/12 threads i7 i i9 procesorima, GTX1050Ti 4 GB grafičkom, 15.6" 4K touchscreen 100% Adobe i SRGB ekranom i sve u manje od 2 kg, također ima touchpad koji je kao ekran i uz Asusove aplikacije može ga se koristiti za masu toga za razliku od Touchbara, naravno to sigurno neće raditi na Linuxu, pitanje je da li će ikada to raditi, ali ideja bolja od Touchbara.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
A baš smo otišli u OT, ali bolje i tako nego da se živciramo kaj je M$ kupio GitHub.

Što nam donosi budućnost i da li joj se trebamo veseliti nemam pojma. Lijepa je ova Asusova zvijer. Sa druge strane recimo Lenovo uvodi u ThinkPad seriju AMD CPU/GPU (mislim, imali su i do sada AMD u E seriji, ali ova nova A serija je ekvivalent T seriji) što je meni prst u oko, no prst u oko mi je bio i TP25 :twisted: .

Ono što mi je kao običnom kućnom korisniku koji radi na sva tri OS-a bitno je to da mi je još uvijek najugodnije raditi na Linuxu bez obzira na povremene mušice i vjerojatno će tako i ostati sve dok ne zbrljaju Linux tako strašno da će mi i sama misao da ga moram koristiti izazvati grč u želucu ili dok proizvođači hardvera ne naprave firmware koji je zaključan isključivo za jedan OS (što se neće dogoditi vjerojatno nikada).

Što se pak Linuxa tiče, ako ne naprave neki super novi DE (ili unaprijede neki postojeći po mom ukusu), do travnja 2021. ću primarno koristiti Unity i 16.04.1, a poslije ćemo vidjeti :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11350
Site Admin
Postovi: 11350
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:A baš smo otišli u OT, ali bolje i tako nego da se živciramo kaj je M$ kupio GitHub.

Što nam donosi budućnost i da li joj se trebamo veseliti nemam pojma. Lijepa je ova Asusova zvijer. Sa druge strane recimo Lenovo uvodi u ThinkPad seriju AMD CPU/GPU (mislim, imali su i do sada AMD u E seriji, ali ova nova A serija je ekvivalent T seriji) što je meni prst u oko, no prst u oko mi je bio i TP25 :twisted: .

Ono što mi je kao običnom kućnom korisniku koji radi na sva tri OS-a bitno je to da mi je još uvijek najugodnije raditi na Linuxu bez obzira na povremene mušice i vjerojatno će tako i ostati sve dok ne zbrljaju Linux tako strašno da će mi i sama misao da ga moram koristiti izazvati grč u želucu ili dok proizvođači hardvera ne naprave firmware koji je zaključan isključivo za jedan OS (što se neće dogoditi vjerojatno nikada).

Što se pak Linuxa tiče, ako ne naprave neki super novi DE (ili unaprijede neki postojeći po mom ukusu), do travnja 2021. ću primarno koristiti Unity i 16.04.1, a poslije ćemo vidjeti :-D


Ta je serija neka entry level koliko vidim po cijenama, a Intel procesor i grafička su i dalje najbolja kombinacija za Linux, jer čak i Wayland radi najbolje sa Intelovim grafičkim. Na listi imaju 1366x768 ekrane pface Ti su ekrani trebali izumrijeti već do 2018.

Odličan je ovaj Asusov ultrabook, sa tim procesorima i grafičkom se čak daju starije malo igre igrati u 4K, a ja igram baš takvih 2008-2012 dosta :-D Tako da ne bi bio lišen ni igara on the go. Jedino nažalost onaj LCD touchpad je vjerojatno neupotrebljiv na Linuxu. Ima sve što će meni trebati, lagan, odličan ekran, moćan hardver na kojem bi se dalo i igrati na putu, ali jedino ne znam koliko je kompatibilan sa Linuxom :hmm

Unity se može instalirati i na 18.04 LTS na sreću pa ga se može koristiti najmanje do 2023 g, ali nisam još stigao isprobati kako općenito radi novi LTS. 16.04.1 do 2021 je malo...radikalno ipak :-D
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.