Sada je: 22 ruj 2020, 21:29.
Novosti iz Linux svijeta. Komentiranje vijesti s portala.

Moderator/ica: Moderatori/ce

valent je napisao/la:Ovo je LiveCD/USB te kao takav nema tu opciju. Mozes naknadno ukloniti "višak" ili ti mogu dati kickstart skriptu koju koristim pa sam izbaciš višak i napraviš svoj custom iso.

Ajd tu skriptu stavi na wiki.open.hr, mislim da će ljudima dobro doći, a u skorijoj budućnosti sam planirao napisati i uputstva za korištenje Cobblera 8-)
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
valent je napisao/la:
Suko je napisao/la:Lijep potez. Nadam se da ćete imati puno korisnika.
Kako to da ste se odlučili instalirati istodobno i KDE i GNOME?

Modularnost je jedna od glavnih prednosti Linux Desktopa te smatram da to treba promovirati. S tehničke strane nema nikakve prepreke da se instalira više od jednog desktopa i jedan drugome nikako ne utjeću na rad, jedino se povećava zauzeće na tvrdome disku. Htio bih u slijedećoj verziji također ponuditi Sugar i Moblin desktope, što mislite o toj ideji?

Ja sam par puta išao na Gnome distri instalirati KDE i nisam baš bio najsretniji s kombinacijom. Sad ih držim odvojene.
Moblin bi bila genijalna ideja, ne znam koliko bi netko htio koristiti Sugar.
Al, svaka čast ako to znaš posložiti a da se ne pretvori u veliki bloat.
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
4ndY je napisao/la:
valent je napisao/la:Ovo je LiveCD/USB te kao takav nema tu opciju. Mozes naknadno ukloniti "višak" ili ti mogu dati kickstart skriptu koju koristim pa sam izbaciš višak i napraviš svoj custom iso.

Ajd tu skriptu stavi na wiki.open.hr, mislim da će ljudima dobro doći, a u skorijoj budućnosti sam planirao napisati i uputstva za korištenje Cobblera 8-)

Evo skripte za početak na Etherpadu jer je tako lakše surađivati na skripti bez da netko mora imati wiki account jer ima ljudi iz cijeloga svijeta, neki čak ni hrvatski ne znaju, koji bi mogli surađivati na ovome projektu.

Slobodno prenesi snapshot skripte na WIKI.

http://etherpad.com/Lrp0dkfEPt
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 14 puta
@glaskoncILLa @SUko

Ako već ne postoji na WIKI-u članak koji objašnjava kako rade Linux Desktop Enviromenti onda je očigledno vrijeme da ga netko napiše i ukloni taj mit da KDE, GNOME ili bilo koji desktop može međusobno jedan drugome smetati.

Svaki desktop je samostalan i megusobno ga ništa ne veže za druge desktop okoline, jedino zajedinčko im je X11 grafički server, koji svi koriste i neke zajedničke knjižice (library).

Ako kompletno obrišete KDE to nema nikakvog utjecaja na XFCE, GNOME i ostale destope, osim ako ne koristite neku od KDE aplikacija, ali u užem smislu kada govorimo o čistome desktopu nema nikakvog utjecaja jednog na drugi.

Isto vrijedi ako instalirate sve žive linux desktope i windows managere (ima ih hrpe; KDE, XFCE, Blackbox, GNOME, Sugar, Moblin, LXDE, Openbox, Fvwm, Enlightnment, Fluxbox...) to nema nikakvog utjecaja na stabilonost cijelog sustava, jedino se povećava broj paketa, zauzeće na disku, broj updateova koje morate skidati...

Ako netko misli drugačije neka pojasni s detaljima kako jedan desktop utječe na nestabilnost drugoga.

Jedini način na koji pretpostavljam da bi takav scenario bio moguć, na na jedom od desktop okruženja neki config alat napravi neku neupotrebljivu xorg.conf datoteku koja nije ispravna pa se nakon toga niti jedan desktop neće pokrenuti. No to se isto lagano riješi brisanjem xorg.conf datoteke. Postoji li još neki scenarij po kojem bi KDE mogao "pokidati" GNOME ili obratno? Ako postoji molim vas da mi netko objasni kako.
pa, definitivno nisam developer niti sam se dubinski i dugo bavio zasto je tome tako jer sam vrlo brzo zakljucio da se necu igrati sa kde-om, ali mozes biti siguran da to ne radi dobro na hrpi razlicitog hardwarea, naime google je pun ljudi koji su probali istu stvar i nisu se usrecili..

stvar se blesavi i smrzava, nekad se de koji si izbarao kao defaltni nece ni podici i svasta nesto.

moj neki wild guess bi bio da se radi upravo o sharenim libraryima, ali da bih ti mogao pokazati prstom na nesto i reci to je problem, trebao bih ipak biti developer i biti prilicno dobro upoznat sa low level dizajnom i jednog i drugog sto nisam.

uostalom, ako to zazivi i bude imalo nesto korisnika koji nece odmah nakon instalacije obrisati jedan ili drugi de, vjerovatno ces cuti i sam..

tako da mislim da je najbolje ako imas dovoljno znanja za tako nesto, da napravis da se tokom instalacije korisniku ponudi koji de bi zelio instalirati i da se onda to instalira..

mislim, radi sto god zelis, to je samo mojih 50 centi..
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Neznam koliko mijesanje GNOME-a i KDE-a utjece na nestabilnost, ali itekako utjece na vizualni dojam i neke sitnice. Recimo kada instaliram K3B na GNOME, onda dobijem Qt izbornik i KDE ikone (Crystal SVG ili Oxygen u zavisnosti da li je KDE 3 ili 4 aplikacija). KDE nudi bolju integraciju GTK+ aplikacija u svoj DE nego GNOME Qt aplikacija. Ali je OOo i Firefox potrebno dodatno namjestiti da prikazuju Save_as dijaloski okvir u KDE stilu.
Ukratko, ako sam na jednom od ova dva desktopa, onda ne volim mijesati njihove aplikacije. Na GNOME-u jedino imam VLC i VirtualBox od Qt-a, a na KDE-u, GIMP, Inkscape (vjerovatno bi i Krita bila dobra), Firefox, Chrome, OOo, zbog navike. Dalje od toga rijetko idem. Isto tako ne volim staviti KDE 3 aplikaciju na KDE 4 desktop jer mi odmah pozli.
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Ne radi se o tome da takva kombinacija nije stabilna. Nisam nikad imao problema sa stabilnošću.
Meni su smetale tri stvari:
Sitnice, npr kada bi kombinirao KDE i GNOME ponekad bi mi se promijenili dijaloški okviri. Povremeno bi mi se otvarao KDE-ov file manager umjesto Gnomeovog. Uglavnom sitne nekonzistentnosti.
Druga stvar koja mi je smetala je možda sasvim subjektivna a to je osjećaj napuhanosti. Meniji su bili prepuni prozora, izgubio sam onaj osjećaj lakoće koji volim kod Linuxa.
I treća stvar je da mi se činilo da nikada ne mogu u potpunosti ukloniti npr. KDE desktop nakon instalacije iz Gnomea (naravno da se može, ali nisam previše istraživao kako) i neke stvari su mi ostajale onakve kakve su bile podešene kada sam imao ta dva sučelja.
Vjerojatno je dojam sasvim subjektivan, i napominjem, nikada nisam imao većih problema sa ta dva sučelja, ali nekako volim imati sve čisto i držim ih svako na svojoj particiji.
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Suko je napisao/la:Ne radi se o tome da takva kombinacija nije stabilna. Nisam nikad imao problema sa stabilnošću.
Meni su smetale tri stvari:
Sitnice, npr kada bi kombinirao KDE i GNOME ponekad bi mi se promijenili dijaloški okviri. Povremeno bi mi se otvarao KDE-ov file manager umjesto Gnomeovog. Uglavnom sitne nekonzistentnosti.
Druga stvar koja mi je smetala je možda sasvim subjektivna a to je osjećaj napuhanosti. Meniji su bili prepuni prozora, izgubio sam onaj osjećaj lakoće koji volim kod Linuxa.
I treća stvar je da mi se činilo da nikada ne mogu u potpunosti ukloniti npr. KDE desktop nakon instalacije iz Gnomea (naravno da se može, ali nisam previše istraživao kako) i neke stvari su mi ostajale onakve kakve su bile podešene kada sam imao ta dva sučelja.
Vjerojatno je dojam sasvim subjektivan, i napominjem, nikada nisam imao većih problema sa ta dva sučelja, ali nekako volim imati sve čisto i držim ih svako na svojoj particiji.

Tako i ja, neznam dali ste primjetili da sam sada na Gnomeu, razlog ktome je što network manager na kde-u nije radio pa sam koristio ubuntu, i naviknuo se na njega. No kad sam htio promjeniti sesiju onda sam na kde-u dobio ono sto koristim na gnomeu recimo AWN i neke druge programe koji su na kde-u radili malo nestabilno i nisu se poklapali s drugim bojama.
. Jednostavno nije to to. Ja isto mislim da to treba biti odvojenoj particiji nego skupa. Na kde ču se vratiti kada smanjim particiju od windowsa i stavim Betu ili finalni Kubuntu Lucid Lynx :)
Primio/la zahvalu: 1 puta
Hm, ova vaša iskustva su prije problem loše implementacije KDE-a na Ubuntu kako mi se čini, na Fedori baš to i nisam primjećivao. Ako netko instalira Fedora Community Remix baš me zanimaju svi takvi problemi na koje naletite jer ih ja nisam primjećivao.
ne vrijedjaj, ja to nisam radio na ubuntuu nego na debianu.. :mrgreen: :mrgreen:
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Primio/la zahvalu: 41 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.