Sada je: 29 ožu 2024, 06:15.
Novosti iz Linux svijeta. Komentiranje vijesti s portala.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pa dobro kak nitko nije spomenuo da je i Apple krao/krade? :mrgreen:

Revolucionarne ideje se pojavljuju jako rijetko, sve ove ostale su remix postojećih uz neki dodatak... tipa Vegeta ili što ja znam. 8-)
Zato i nemaju smisla svi ti softverski patenti.
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
4ndY je napisao/la:Pa dobro kak nitko nije spomenuo da je i Apple krao/krade? :mrgreen:

Revolucionarne ideje se pojavljuju jako rijetko, sve ove ostale su remix postojećih uz neki dodatak... tipa Vegeta ili što ja znam. 8-)
Zato i nemaju smisla svi ti softverski patenti.


Ja iskreno mislim da kde 4 i compiz nisu nista ukrali kod applea i microsofta, a compiz je dosao prije nego aero.
Neke patente nemožes izbjeći, recimo ako netko izmisli okrugli kotać nitko drugi neče napraviti kotać kvadratnog oblika.
Avatar
Postovi: 3865
Postovi: 3865
Pridružen/a: 30 sij 2008, 14:55
Lokacija: Croatia/Zagorje
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: neodlučan
Ne bi trebali sve trpati u isti koš.
Kad već pričate o patentima; znate li da je Microsoft nedavno patentirao korištenje PgUp i PgDown tipke?
Nitko se toga prije nije sjetio.
A razbacuju se optužbama na račun Linuxa.
Zato nemojte uspoređivati Linux i M$.
Linux zajednici je stalo do toga da stvaraju proizvode koje će drugima koristiti, a M$u je stalo samo do što većeg profita.
Zbog ovog dogovora je izašla nova GPL3 licenca koja je trebala skresati krila M$-u.
Naravno da se M$ neće dati. Njihova dugoročna strategija je svakako oslabiti Linux.
Bez obzira što se pozivaju na interkooperabilnost.
Nadam se da ljudi u Novellu znaju što rade...
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Suko je napisao/la:Ne bi trebali sve trpati u isti koš.
Kad već pričate o patentima; znate li da je Microsoft nedavno patentirao korištenje PgUp i PgDown tipke?
Nitko se toga prije nije sjetio.
A razbacuju se optužbama na račun Linuxa.
Zato nemojte uspoređivati Linux i M$.
Linux zajednici je stalo do toga da stvaraju proizvode koje će drugima koristiti, a M$u je stalo samo do što većeg profita.
Zbog ovog dogovora je izašla nova GPL3 licenca koja je trebala skresati krila M$-u.
Naravno da se M$ neće dati. Njihova dugoročna strategija je svakako oslabiti Linux.
Bez obzira što se pozivaju na interkooperabilnost.
Nadam se da ljudi u Novellu znaju što rade...


Izgleda da ne, neki su otprije od prvog ugovora prestali raditi u Novelu. Iznutra ima puno onih koji žele unistiti linux.
Ja ti ne usporedujem linux s windowsima, jer se nema kaj uspoređivati.

Onako me zanima, ako znaš možda. Koja je razlika između GPL3 i GPL2. Sto je trojka donjela u usporedbi s dvojkom. Znamo da se ms neče dati, past će kad i tad evo IBM je napravio veliki korak. Nadam se da će to i drugi uraditi.
Avatar
Postovi: 3865
Postovi: 3865
Pridružen/a: 30 sij 2008, 14:55
Lokacija: Croatia/Zagorje
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: neodlučan
Markec je napisao/la:
Onako me zanima, ako znaš možda. Koja je razlika između GPL3 i GPL2. Sto je trojka donjela u usporedbi s dvojkom.

Ne znam na žalost. Za to bi se morao dosta pozabaviti čitanjem obje verzije.
Tu ima dosta uvijenih izraza da se uspije pokriti svako moguće nepravilno tumačenje. kava
Ako te baš zanima pogledaj ovaj link:
http://goliath.ecnext.com/coms2/gi_0199-6948888/Final-Version-Of-GPL-Version.html#abstract
Uglvnom, koliko sam shvatio neke promjene se tiču internacionalizacije licence kako bi se primjenjivala i izvan SAD-a.
Neke promjene se tiču DRM-a. Ne može se zaobilazno kršiti DRM.
Dalje, a to je vezano za M$/Novell; onaj koji razvija GPL3 software, odriče se prava da položi patent na taj program ili dio njega. I takvi programi se ne mogu naknadno prisvojiti tako da ćete razviti patent za dio programa, čime bi onemogućili ostatak programa da bude slobodan.
Isto tako, ako ćete svom partneru dati dozvolu da položi patent na vaš program, obavezujete se da će vlasnici tog patenta biti i svi oni koji koriste taj program.
Kod hardwarea koji koristi GPL3 mora se moći uvijek instalirati nove promjene na softwareu.
Na GPL2 se moglo zaključati hardware da se to ne može uraditi.
Eto, koliko sam ja shvatio.
Ne znam zašto Linus Torvalds i dalje drži Linux kernel na GPL2, a ostatak (GNU) prelazi na GPL3. Al, mislim da je to skroz neka druga tema...
Još bi na kraju dodao da iako je običnim ljudima jasna cijela filozofija Open Sourcea i kolika je korist od toga, velike kompanije će i dalje tražiti rupe u GPL-u kako bi iskoristila djelove open source programa za svoj software i svoj profit.
Zato, kako Open Source programi postaju sve bolji i bolji, vjerojatno ćemo viđati nove revizije GPL-a.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Suko je napisao/la:Ne bi trebali sve trpati u isti koš.
Kad već pričate o patentima; znate li da je Microsoft nedavno patentirao korištenje PgUp i PgDown tipke?


Za to nisam znao, ali sam znao da je nedavno patentirao "Tree View" (pogled na direktorije u obliku drveta).
Ček, što to konkretno znači, da PgUp i PgDown tipke se neće smijeti ugrađivati zbog provizije? Ha... jel to sigurno?

Softverski patenti polako gube smisao i na američkom tržištu (na područuju EU-a nikad nisu ni postojali, iako su ih neki silno željeli).

GPL verzija 3 je nastala ponajprije zbog 2 događaja:
a) Tivotizacije - američka firma TiVo je koristila Linux kernel u svojim proizvodima (TV resiverima) i davala je da se isti kernel mijenja od strane korisnika (jasno, jer je GPL), ali je uvela tehničku blokadu korištenja takvog modificiranog kernela u svojim uređajima - tako da zapravo modificiranje kernela i nije tako slobodno - ne možeš ga koristiti. GPLv3 to zabranjuje u svim slučajevima osim kad se radi o medicinskim uređajima ili uređajima za glasanje.
b) drugi događaj je Microsoft-Novell patentni dogovor - M$ je na sva zvona objavio da Linux kriši preko 200 njegovih patenata te da neće tužiti tvrtke i njihove korisnike ako uđu u patentni dogovor s njima. To je Novell i učinio (pod sloganom o interoperabilnosti). Nova GPLv3 brani takve vrste dogovora nad GPL softverom.

Zašto kernel nije pod GPLv3? Prvo, sam Linus nije baš sretan s v3 jer dosta limitira suradnju s industrijom (za koju on vjeruje da može puno pomoći opensourceu za razliku od RMS-a koji fura samo ideologiju). Drugo, da bi se promijenila licenca softvera, svi oni koji polažu prava na taj softver (a to su autori) moraju pristati na promjenu (a kernel ima tisuće autora).

Ostale modifikacije GPL-a vezane su za kompatibilnost s drugim licencama i slično.
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Kad smo kod krađa i ideja ja mislim da nema goreg od Applea, pa šta oni imaju originalno
svoje- ništa.Samo prerade i prerade.Prije svega oni su porali gotovo sve ideje od Xeroxa.
OS im je bio od početka baziran na tuđim idejama.Sadašnji je prepravljeni BSD.
A što se tiče ovog sa Novell-Microsoftom pa to me opće ne čudi Novell je skoro uvjek
pretendirao na komercijalu.Baš njih briga za Open Source zajednicu. kava
I am the one and only....
Avatar
Postovi: 706
Postovi: 706
Pridružen/a: 16 ožu 2008, 20:47
Lokacija: NG
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
Spol: M
OS: BugTraq
Markec je napisao/la:Ja iskreno mislim da kde 4 i compiz nisu nista ukrali kod applea i microsofta, a compiz je dosao prije nego aero.
Neke patente nemožes izbjeći, recimo ako netko izmisli okrugli kotać nitko drugi neče napraviti kotać kvadratnog oblika.


Činjenica je da su se compiz i beryl pojavili prije aera. Ali kolko sam ja čuo, exposé se je pojavio prije compiz fusion-a. (Nisam siguran da li i prije beryla i compiza - moram provjeriti).
:mrgreen: Smile! It makes people wonder what you're thinking about... :mrgreen:
I am NaN, I am a free man!
Započnite svoje Linux iskustvo na http://wiki.open.hr
Avatar
Postovi: 1559
Postovi: 1559
Pridružen/a: 23 sij 2008, 11:51
Lokacija: ~/Croatia/Zagorje/Radoboj
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 18 puta
Spol: M
OS: GNOME 3
zlatkoA je napisao/la:A što se tiče ovog sa Novell-Microsoftom pa to me opće ne čudi Novell je skoro uvjek
pretendirao na komercijalu.Baš njih briga za Open Source zajednicu. kava


Jep. Zato i prilikom instalacije openSuSe-a 10.2 i 10.3 vam ponudi da upišete cd-key kao dokaz da ste kupili openSuSe i osvarili pravo na tehničku podršku. Ukoliko ne unesete, nemate pravo na tehničku podršku, ali smijete besplatno koristiti sustav. Bljaaak. Na njihovom forumu sam više od tjedan dana znao čekati na odgovor koji je onda bio nedorečen. Fuuuj!! Na ubuntuforums.org odgovor stiže unutar 15 min. Ako onda ne stigne, znači da je tema već zapostavljena jer je novih 40 došlo.
:mrgreen: Smile! It makes people wonder what you're thinking about... :mrgreen:
I am NaN, I am a free man!
Započnite svoje Linux iskustvo na http://wiki.open.hr
Avatar
Postovi: 1559
Postovi: 1559
Pridružen/a: 23 sij 2008, 11:51
Lokacija: ~/Croatia/Zagorje/Radoboj
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 18 puta
Spol: M
OS: GNOME 3
Ma ajde, ajde... nemojte baš tako. Nije Novell toliki negativac kao što ga predstavljate, pogledajte samo koliko svojih developera daje za nezavisne projekte, tj. upstream. Problem Novella je što je rob loših odluka svog menadžmenta.

Od kud je krenuo compiz (pa se poslije iz njega forkao beryl)? Od kud AppArmor i masa drugih dobrih projekata? Pazi sad... iz Novella, ali to njihov menadžment nikad nije prepoznao, pa su postali popularni tek kad ih je zajednica preuzela. Novell je provodio i aktivnu kampanju kod softverskih kompanija čiji proizvodi su popularni na Windowsima da ih portaju na Linux, itd.

Ponavljam, Novell je loš "samo" po tome što im menadžment donosi nesuvisle odluke. Dok s druge strane, pogledajte - svi vole Ubuntu i Canonical, a Canonical tek tu i tamo da svog developera na neki vanjski projekt (nešto su se sramežljivo počeli otvarat). RedHat je najbolji po tom pitanju: daleko najviše developera daje za vanjske projekte (upstream), pa je tako i Fedora bolesno vezana za Upstream (iako 4.0 verzija KDE-a nije bila suviše stabilna, oni su prešli na nju).

Sad mi je pala blesava usporedba distribucija (btw to je samo moje mišljenje bazirano na stvarima koje sam pročitao o njima i osobnom iskustvu):

Svaka distribucija ima neki svoj karakter prema opensource zajednici, što je pomalo komično jer podsjeća na osobe:
OpenSUSE je lik koji se trudi pomoći uokolo i onda napravi neku glupost i mnogi ga ne vole zbog toga. Ali on zato voli svog kućnog ljubimca kameleona :mrgreen:
Ubuntu je egocentrik voli biti u centru pažnje, da se priča o njemu, zavodi cure i da se zna kako je on dobar, no nije mu toliko stalo za druge. Izgleda da stalno visi po solarijima 8-)
Fedora je teška dobričina, ali istovremeno i jako nespretna koja redovito ispašta zbog svojih pokušaja da čini dobra djela. Premalo misli na sebe i zato je drugi izbjegavaju, ali ima neku umjetničku crtu.
PClinuxOS voli sve što vole mladi, voli brzo i jednostavno s puno gela u kosi 8-) Problem je što je pri tome brzoplet pa radi look&feela spetlja sadržaj tako da ga malo tko shvaća ozbiljno, ali mlad je i stigne još naučit.
Debian je djed koji drži do principa, toliko forsira na svojim principima da ide i na štetu drugima, ali on je takav čvrst karakter i nema da mrdne. Ne voli nove stvari i teško se prilagođava kao i svaki djed. No ne da se on lako zato jer je najpouzdaniji.

;)
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 25 gostiju.