Sada je: 04 svi 2024, 08:44.
Rasprave u vezi Linux aplikacija.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Da li postoji neki program koji moze da zakljuca apikaciju? tj da postavi šifru na nju. Npr postavim šifru na viber jer ne zelim da mi niko drugi čita moje poruke osim mene itd.
Avatar
Postovi: 63
Postovi: 63
Pridružen/a: 01 kol 2016, 22:14
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
stepski vuk je napisao/la:Da li postoji neki program koji moze da zakljuca apikaciju? tj da postavi šifru na nju. Npr postavim šifru na viber jer ne zelim da mi niko drugi čita moje poruke osim mene itd.


Ako još netko osim tebe koristi to računalo najjednostavnije ti je napraviti novi user account koji onda neće imati pristup tvojim aplikacijama, ako pokrene Viber neće pokrenuti tvoj Viber nego svoj profil. Tko još treba koristiti računalo logira se sa svojim accountom. To je najjednostavnije rješenje. Ili neka koriste guest account za surfanje. Ili bi ti baš da se zabrani pristup Viberu iz tvojeg accounta?
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM predlaže kompletno rješenje koje je ujedno i najjednostavnije. Čini mi se da vuk misli na neki program "parential control" tipa koji bi kontrolirao samo pojednie programe (možda i ograničavao vrijeme korištenja računala?).
Mogli bi sakupit par ideja da vidimo što je bolje
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Mislim na program, ali ako ne postojio onda ću poslušati savet JH-IM. Taman sam moje ukućane naučio da koriste Ubuntu, posle ovoga slobodno mogu da ih prijavim za rad u NASI :-D
Avatar
Postovi: 63
Postovi: 63
Pridružen/a: 01 kol 2016, 22:14
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
stepski vuk je napisao/la:Mislim na program, ali ako ne postojio onda ću poslušati savet JH-IM. Taman sam moje ukućane naučio da koriste Ubuntu, posle ovoga slobodno mogu da ih prijavim za rad u NASI :-D


Najjednostavnije ti je za svakoga od njih napraviti account, pa svatko ima svoj desktop i može ga podešavati kako hoće, a samo tvoj je administratorski account.

https://help.ubuntu.com/lts/serverguide ... ement.html

Kod: Označi sve
sudo adduser username


Unesi im kao password 123 ili nešto lako pamtljivo ako ne žele baš svoj password.

Ako im hoćeš zabraniti pristup fileovima u tvojem home folderu:

Kod: Označi sve
sudo gedit /etc/adduser.conf


Nađi DIR_MODE i promijeni vrijednost na 0750 pa snimi, rebootaj računalo i tek onda napravi adduser. Bez ovoga ti mogu pristupiti fileovima u tvojem home folderu.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Hvala na pomoći!
Avatar
Postovi: 63
Postovi: 63
Pridružen/a: 01 kol 2016, 22:14
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.