Sada je: 16 tra 2024, 05:07.
Rasprave u vezi Linux aplikacija.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Nakon 2-3 godine korištenja Deja Dup aplikacije za backup, odlučio sam potražiti alternativu. Deja Dup ima popriličan broj dječijih bolesti a jedna od stvari koje mi posebno smetaju je nefunkcioniranje "Folders to ignore" opcije.

Koje aplikacije za backup vi koristite?

Namjeravam testirati Back In Time i CrashPlan aplikacije - da li netko ima iskustva sa te dvije app?
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
Izbor aplikacije ti dosta ovisi o tome kakav backup želiš (cijelog sustava, samo/home tj. user folderi i postavke, instalirane aplikacije i njihove postavke, snapshote, inkrementalne ili full backupe...). Znači, prvo bi to trebao odlučiti pa onda po tome birati aplikaciju, jer ima nekih koje su baš specijalizirane za određenu vrstu backupa, a ima i nekih koje su općenito OK ali ih je relativno teško natjerati da rade neke kompleksnije backupe.

Back In Time sam testirala i radio mi je OK. On podržava i snapshote i (enkriptirani) backup odabranih foldera.

Za CrashPlan sam čula, ali nažalost nisam isprobala.

Ako ti išta pomaže i ako ostalima na forumu ne smeta odvratna, besramna samopromocija, možeš pogledati moja dva članka o tome:
http://beebom.com/best-free-backup-software-linux/
http://www.makeuseof.com/tag/10-easy-wa ... ux-system/

Ako je problem, neka samo netko od modova obriše linkove, hvala <3
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Potreban mi je backup user foldera tj. /home (to se otprilike podrazumijeva ako sam prije koristio Deja Dup koji samo to i radi ali ipak sam to trebao naglasiti).
Back In Time mi se sviđa jer radi backup sa rsyncom što je u svakom slučaju brža opcija od Duplicityja, i naravno, može se čak i ručno prekopirati željena fajla iz backupa (što sa Duplicityjem nije slučaj). A može se raditi i backup sistemskih fajli što je isto pohvalno... Ne znam jedino koliko je sporija opcija backupa u spomenutom programu kada se postavi da radi checksum svake fajle (pretpostavljam da to poprilično uspori backup samo ne znam koliko)?
Mislim da će Back In Time biti moj odabir za backup aplikaciju (nakon još malo testiranja)...

P.S. Ova 2 članka su brutalna! Dobio sam volju isprobati još barem 2-3 aplikacije :zvizdi
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
Imaš i backuppc koji je dobar i za tzv. "enterprajz" backupe. Imaš full, inceremental backupe, restore, ignore stvari itd itd itd. Obrati pozornost specijalno na to da svaki backup zapravo treba i testirati da li radi i dobro treba paziti na to na što radiš backup (koliko ti je pouzdan), gdje ga držiš itd.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Nije izravno za backup ali je korisno kome treba:

http://www.teejeetech.in/p/timeshift.html

Nešto kao System Restore na Windowsima.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Hvala na prijedlozima! Proučit ću i te aplikacije pa vidjeti šta mi najbolje odgovara na kraju. Moram usporediti i koliko prostora zauzimaju sa svojim backupima. Imam sasvim solidnu zalihu prostora na hdd-ima ali opet...
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
Preporucujem Attic ili Borg ako ti to pase
Sve ti ide komandno linijski i neznam da ima gui ali relativno je jednostavno
najbolji dio je to sto radi deduplication,znaci sprema jedan original i samo sprema razlike,sto je odlicno za backup skoro svega
pogotovo web stranica,recimo da backupas 10 stranica na istoj verziji wordpress-a.on ce spremit samo jedan wordpress i ostalo ce spremit samo razlike ,na primjer:

10 x wordpress-a od ~50mb nije = 500 mb nego recimo ~120 mb ili manje,zavisi od razlike

instalacija je jednostavna mozes a pip-om posto je python skripta
i prvo pokrenes repo

Kod: Označi sve
attic init /neki/path/nekirepo.attic


i unutra stavis backup sa

Kod: Označi sve
attic create /neki/path/nekirepo.attic::neka_arhiva /ono/sto/je/za/backup


imas i prune komandu sa kojom mozes brisati/cuvati te arhive određeno vrijeme recimo da hoces cuvati jednu dnevno tjedan dana i tri tjedne

Kod: Označi sve
 attic prune /neki/path/nekirepo.attic --keep-daily=7 --keep-weekly=3


ako hoces restorat samo napravis

Kod: Označi sve
attic extract /neki/path/nekirepo.attic::neka_arhiva



i to je to
bolje od ovog nisam nasao i sve backupiram sa njim :)
nadam se da ce ti pomoci

EDIT:

Borg je fork Attic-a,komande su iste za njega samo sto Borg kao plus podrzava kompresiju
Ja preferiram Attic :)

instalacija za Debian/Ubuntu ide:

Kod: Označi sve
sudo apt-get install attic/borgbackup

ili

Kod: Označi sve
pip install attic/borgbackup
Postovi: 858
Postovi: 858
Pridružen/a: 21 lip 2012, 20:36
Podijelio/la zahvalu: 14 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Hvala na prijedlogu Tomislav! Baš sam i razmišljao o tom Borgu jer stvarno izgleda kao jedno od najzrelijih rješenja za ovo za što je meni potrebno.
Eto, kod mene u pitanju nisu Wordpress nego Drupal stranice i do sada je Deja Dup to relativno ok rješavao, nisam primjetio da je Duplicity (koji je backend od Deja Dupa) nabacivao kopije kopija u backupima, relativno je nježan prema storage-u, ali neke druge stvari poput bugova kada želiš excludati neke foldere i slične stvari su poprilično iritantne (a i relativno je spor ali dobro, to je opet druga priča).
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.