Sada je: 28 ožu 2024, 08:58.
Rasprave u vezi Linux aplikacija.

Moderator/ica: Moderatori/ce

GIS na linuxu
08 lip 2018, 09:22
ovih dana bih trebao izraditi GIS groblja u svom selu
prilika da se nešto nauči - nisam geodeta - ali nisam (formalno) niti informatičar, kog briga!

ovdje ću ostavljati korisne linkove , slobodno se ubacite s prijedlozima za čitanje

prvi link je za početnike poput mene:
howto-gis-from-novice-to-pro

idemo prema GIS, ali odakle smo krenuli ?
u mom slučaju - krećem od snimke groblja koju je napravio dron. treba mi najprije alat koji će snimke drona pretvoriti u orto-foto podlogu za GIS. za to sam našao alat MicMac , uputa je na ovom linku:

Install-MicMac-Ubuntu

nakon prvog čitanja, čini se da je MicMac teška artiljerija za 3D modele.
možda će običan mozaik program poput HUGIN biti sasvim dovoljan za orto-foto podlogu ?
čini mi se da hoće ...

nastavit će se...
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
s pravim alatom lako je biti majstor !

formiranje orto-foto podloge za GIS aplikaciju je puno lakše nego sam očekivao. nema tu ništa ručnog rada. firma koja mi je odradila snimanje dronom koristi profi aplikaciju Drone-Deploy koja čitav proces odradi potpuno automatizirano:
+ programira se let drona
+ učita se set fotografija na cloud servis
+ servis napravi onoliko slojeva podataka koliko želiš
+ skineš podatke u geo-tiff formatu

u principu,
dobio sam jednu sliku ( TIF datoteku ) i jedan tekst s GPS koordinatama ( TFW datoteku ) za svako groblje !
to je sada orto-foto podloga za QGIS desktop aplikaciju , tu počinje moj posao !

ovo do sada nije boljelo ništa - čak je i cijena snimanja dronom izuzetno korektna !

... nastavit će se
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.