Sada je: 29 ožu 2024, 13:01.
Rasprave u vezi Linux aplikacija.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Po meni mnogo jednostavnije rješenje u slučaju problema sa Bootanjem operacijskog sustava nego podizati Live verziju , i ukucavati mnoge naredbe kroz terminal.
(u slučaju da ne možete uopće pokrenuti Linux OS a instalirali ste ga na računalo predlažem da snimite na CD ili USB Super Grub 2 https://sourceforge.net/projects/supergrub2/ i bootate računalo sa tim CDom ili USBom )

Ali ako imate Live CD Linux, Ubuntu itd., (ili nemate mogućnost snimanja Super Grub 2 na CD), možete instalirati Grub Customizer kroz Live CD/USB.

Za popraviti ili promijeniti Grub (Grub je http://wiki.open.hr/wiki/Sve_%C5%A1to_t ... ootloaderu ), predlažem aplikaciju grafičkog sučelja ili skraćeno GUI imena "Grub Customizer" , evo kako ga instalirati na Ubuntu 18.04.
http://tipsonubuntu.com/2018/03/11/inst ... 18-04-lts/

1. Otvoritet Terminal Ctrl+Alt+T (Terminal je http://wiki.open.hr/wiki/Naredbeni_redak_u_Linuxu )

I upišite
Kod: Označi sve
sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer

i potvrdite svojom šifrom koja se neće vidjeti kada ju upisujete

2. Nakon toga u terminal upišite
Kod: Označi sve
sudo apt-get update

zatim upišite iduću naredbu
Kod: Označi sve
sudo apt-get install grub-customizer


U slučaju da želite deinstalirati Grub Customizer u terminal upišite
Kod: Označi sve
sudo apt-get remove --autoremove grub-customizer


U koliko je instalacija Windows OS ili njegova nadogradnja uništila Grub neće biti dovoljno samo snimiti promjene u Grub Customizeru da bi ste popravili Grub. Evo slikica da skratim:
slika
Zadnja izmjena: Jeremija; 08 stu 2018, 09:16; ukupno mijenjano 1 put/a.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Jeremija je napisao/la:U koliko je instalacija Windows OS ili njegova nadogradnja uništila Grub neće biti dovoljno samo snimiti promjene u Grub Customizeru da bi ste popravili Grub.

Stari, kako misliš pokrenuti grub customizer ako ti je windozer uništio grub i nemaš pristupa linuxu? pface
Zato ljudi koriste LiveUSB, EasyBCD i sl.
BTW, jednom davno mi je taj customizer praktički upropastio sustav jer je iz nekog razloga promijenio vlasništvo svih datoteka u root readonly.
Tada rekoh sebi, naučit ću kako radi grub i ne ostavljam ništa na milost čudnovatim skriptama. Vjerojatno su nakon svih ovih godina bugovi ispravljeni ali meni je danas svejedno jer ako imam osnovni grub prompt, mogu pronaći sustave na diskovima, pročitati konfiguracije i podići sustav bez grub.configa. Nije uopće tako teško kako se čini.

Edit (dan kasnije): Ispričavam se, sad vidim da si napisao "Pokreni LiveCD SuperGrub2 i iz njega pokreni grub customizer.
Ali taj customizer možeš pokrenuti iz svakog Live linuxa, jer ga u Live također možeš instalirati, ne treba skidati SuperGrub ako već imaš Live.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:
Jeremija je napisao/la:U koliko je instalacija Windows OS ili njegova nadogradnja uništila Grub neće biti dovoljno samo snimiti promjene u Grub Customizeru da bi ste popravili Grub.

Stari, kako misliš pokrenuti grub customizer ako ti je windozer uništio grub i nemaš pristupa linuxu? pface
Zato ljudi koriste LiveUSB, EasyBCD i sl.
BTW, jednom davno mi je taj customizer praktički upropastio sustav jer je iz nekog razloga promijenio vlasništvo svih datoteka u root readonly.
Tada rekoh sebi, naučit ću kako radi grub i ne ostavljam ništa na milost čudnovatim skriptama. Vjerojatno su nakon svih ovih godina bugovi ispravljeni ali meni je danas svejedno jer ako imam osnovni grub prompt, mogu pronaći sustave na diskovima, pročitati konfiguracije i podići sustav bez grub.configa. Nije uopće tako teško kako se čini.

Edit (dan kasnije): Ispričavam se, sad vidim da si napisao "Pokreni LiveCD SuperGrub2 i iz njega pokreni grub customizer.
Ali taj customizer možeš pokrenuti iz svakog Live linuxa, jer ga u Live također možeš instalirati, ne treba skidati SuperGrub ako već imaš Live.

Hvala JuraStublić, naveo sam u prvi post da se može i kroz Live Linux :thmb-up
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.