Sada je: 16 tra 2024, 07:14.
Rasprave u vezi Linux aplikacija.

Moderator/ica: Moderatori/ce

WINE
02 sij 2008, 17:38
Imam jednu Windows aplikaciju koja bez problema radi preko WINE-a.
Zanima me da li netko zna način kako da napravim paket za instalaciju (DEB, RPM) koji u sebi nosi neku verziju WINE-a, i dotičnu Windows aplikaciju. Naravno, da se naprave i svi potrebni shortcutovi...
Ovakav sistem distribucije aplikacija koristi Google, tako da u linuxu bez problema možemo koristiti recimo Picassu ili GoogleEarth, iako one nisu native linux aplikacije već Windows verzije koje će raditi iako nemate WINE instaliran.

Vjerujem da je ovo najlakši način portanja Win aplikacija na linux.
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
Re: WINE
12 sij 2008, 14:08
Gle, ti bi htio dviej aplikacije u jednoj *.deb datoteci. To nejde. Sam wine je u više Deb-a, a aplikcij uza windwos češ sigurno morati instalirati preku setup.exe
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Re: WINE
12 sij 2008, 16:09
Nisi shvatio što je pjesnik htio reći. :roll:
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
Re: WINE
12 sij 2008, 20:39
Pa, kužim što on oče, ali sumnjam da se to može bez jaaaako puno problema. Tehnički, prvo bi trebao spojiti sve *.debove za wine u jednu golemu *.deb datoteku sa korigiranim ovisnostima, pa onda u tu *.deb datoteku stavbiti sve ovisnosti za sve te wine i wine vezane fajlove, te na kraju napraviti ekstra zajebanciju za ubacivanje win aplikacije. Ha. Sad. To bi vjerjatno bilo mjeec dana posla i puno počupane kose jer bi morao sve ručno raditit. Ja osobno bi malo pročačkao kako se točno radi *.deb i kako se konfigurira. Normalno se kompajlira iz sourca i napravi taj deb sa dpkg, ali neznam kako bi riješio problem win aplikacije osim umjetnim umetanjem u jednu veliku datotekčinu.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Re: WINE
12 sij 2008, 22:19
Da, i koja korist na kraju od sve toga? Meni su i tako draže native linux aplikacije nego da moram paliti wine.

Wine mi dođe kao poraz pred samim sobom što nisam bio dovoljno uporan utraženju native linux aplikacije :)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Re: WINE
12 sij 2008, 22:39
Korist je u tome što ne moraš pisati aplikaciju from scratch, već gotovi kôd radi bez problema i istom brzinom u linuxu.
Imam nekih programčića što sam pisao prije za Win platformu, i rade jednako dobro i u linuxu preko WINE-a.
Pa sam mislio napraviti paket za instalaciju za linux, koji bi nosio WINE sa sobom, tako da se krajnji korisnik ni bi morao brinuti ima li instaliran WINE, ima li pravu verziju i sl. Dapače, vjerovatno ne bi ni primjetio da su to Windows programi.

Google koristi ovaj način. Picassa i Google Earth nisu linux aplikacije, već Windows verzije, samo što paketi za instalaciju donose WINE sa sobom, bez potrebe da ga korisnik instalira.

Tražio sam malo po netu riješenje za ovo, ali bez uspijeha.
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
Re: WINE
12 sij 2008, 22:51
Baš gledam Google Earth u svom /opt/google-earth direktoriju i nekako mi se baš ne čini a je google-earth wine aplikacija.

Više mi nalikuje na Linux... (npr, nema niti jednog .exe-a, dll-a ili bilo čega što bi me podsjetilo na windoze, ali .so, shell skripti i sličnih koliko hočeš...)

e da, i kad startam google-erath, i pogledam u procese, wineserver ne radi, a kad dignem neku windoze aplikaciju onda radi uredno!

Stoga zaključujem da je google-Earth linuxova aplikacija.
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Re: WINE
12 sij 2008, 22:56
http://code.google.com/opensource/wine.html
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
Re: WINE
12 sij 2008, 23:08
adminivan je napisao/la:http://code.google.com/opensource/wine.html


Da, Picassa, ali ne i Google Earth! No, nije ni bitno. Znači Picassa je to smotala u jedan DEB
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.