Sada je: 26 stu 2020, 11:07.
Rasprave u vezi Linux aplikacija.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Lijep pozdrav! Molio bih savjet.
Tražim program kojim se pdf-format može prebaciti u ODF ili word. Zanam da za Wind ima raznih verzija, sve do onih punih virusa, a tobože besplatno. Događa mi se da kad kopiram tekst iz Adobe-a u Libre Ofice da mi izbaci samo neke čudne znakove.
Hvala !

Slučajno sam naišao na jednu vijest iz 2008. da MS prihvaća Open Doc Format. Od 2008. prošlo već 4 godine, a ja se ne sjećam se da sam primijetio da je to zaista zaživjelo. Je li netko zna ima li nešto od toga ili je to samo "patka".
http://www.linuxzasve.com/microsoft-prihvaca-odf
Hvala
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
Ovisi što želiš. Ako hoćeš samo tekst, ne bi trebao biti problem, no ako hoćeš izgled dokumenta (layout), onda već nije tako jednostavno. LibreOffice može otvoriti PDF, ali ne nadaj se savršenom rezultatu. PDF je format za prezentaciju završenog dokumenta, i nije baš zgodan za pretvaranje u nešto drugo.

Što se tiče "čudnih znakova", pokušaj s nekim drugim PDF preglednikom, ili potraži programčić koji se zove "pdftotext (na mom sustavu dolazi s poppler paketom, ne znam za Mint/Puppy).
jjj
Možeš probati online! Prilično dobro.... http://www.freefileconvert.com/ :)
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti.....
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Calibre ti odradi posao.
Pretvori ti u rtf.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Kao online konverter/downloader koristim zamzar.com koji je stvarno svemoćan (nije potrebna prijava). Odličan je i freefileconvert, kako reče stefo1.
Za konvertiranje pdf ili image fajlova (skenirani tekst) u odt/doc sam otkrio vrlo dobar OCRFeeder.
Ako već želiš nešto za vindovs, evo jedan jednostavan i besplatan programčić:
http://www.softpedia.com/get/Office-too ... rter.shtml

Što se tiče članka o implementaciji ODF standarda u MS Office, to sam vidio čim je postavljeno. Onda sam malo kopao pa našao ovaj plugin:
http://www.softpedia.com/get/Office-tools/Other-Office-Tools/Sun-ODF-Plugin-for-Microsoft-Office.shtml
U opisu piše da je za Office 2007, ali meni je uredno radio i na Office 2003.
Zaključak: otvori on .odt ekstenziju, nije da neće, ali prepoznavanje teksta, objekata i ukupno formatiranje je toliko traljavo izvedeno da nije vrijedno spomena. Koristi samo ako moraš! Zapravo, bolje bi bilo da si instaliraš cijeli LibreOffice, samo LibreOffice Writer ili AbiWord pa da radiš s tim fajlovima.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
stefo1 je napisao/la:Možeš probati online! Prilično dobro.... http://www.freefileconvert.com/ :)

isprobao sam. Pretvara PDF u "doc - Wordpad document" ( tako piše na njihovoj stranici) . Međutim kad sam na linuksu, koristim Libre Ofice a on ga nemože tako dobro otvoriti, tj otvori ga ali svaki odlomak treba biti dorađen i ispravljen " ručno". Srećom nemam jako puno stranica pa ide. A što će netko tko ima 50 ili 100 stranica?
Inače, imam LO i na XP-u i događa se ista priča - treba ručno popravit puno toga.
Inače stranica je jako dobra za convert bilo čega u bilo što.
Antipa je napisao/la:Međutim kad sam na linuksu, koristim Libre Ofice a on ga nemože tako dobro otvoriti, tj otvori ga ali svaki odlomak treba biti dorađen i ispravljen " ručno".

U čemu je točno problem? szbunjen
LibreOffice jako dobro otvara sve formate. Ako ti smeta doc, samo ga spremi u odt ili neki drugi. Niti jedan konverter nije savršeni i svaki tekst koji je prošao ocr treba popravljati, ispravljati i formatirati; to je normalno. Logično, problem je kad je veliki broj stranica. Jedini bolji ocr konverter koji sam koristio (na vindovsu) je ABBYY Fine Reader v7.0 s pluginom za hrvatski jezik. Bez obzira koliko je dobar, ipak nije savršen

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Moderator
Moderator
[
U čemu je točno problem? szbunjen
LibreOffice jako dobro otvara sve formate. Ako ti smeta doc, samo ga spremi u odt ili neki drugi. Niti jedan konverter nije savršeni i svaki tekst koji je prošao ocr treba popravljati, ispravljati i formatirati; to je normalno. Logično, problem je kad je veliki broj stranica. Jedini bolji ocr konverter koji sam koristio (na vindovsu) je ABBYY Fine Reader v7.0 s pluginom za hrvatski jezik. Bez obzira koliko je dobar, ipak nije savršen
[/quote]
OK . To je dakle to - Najbolje što se može. :) Puno hvala.
Na žalost, to je to.... Moja je preporuka da ne radiš s velikim brojem stranica da ih lakše urediš. Pdf nije pretjerano pogodan za uređuvanje, mijenjanje ili konvertiranje pa ne treba ni pretjerano očekivat. Izaberi najbolji konverter (OCRFeeder, Tesseract, nešto online ili na vindovsu) i naoružaj se strpljenjem. Bar ne moraš pretipkavat :thumbs

Moderator
Moderator
Što se tiče članka o implementaciji ODF standarda u MS Office, to sam vidio čim je postavljeno. Onda sam malo kopao pa našao ovaj plugin:
http://www.softpedia.com/get/Office-tools/Other-Office-Tools/Sun-ODF-Plugin-for-Microsoft-Office.shtml
U opisu piše da je za Office 2007, ali meni je uredno radio i na Office 2003.
Zaključak: otvori on .odt ekstenziju, nije da neće, ali prepoznavanje teksta, objekata i ukupno formatiranje je toliko traljavo izvedeno da nije vrijedno spomena. Koristi samo ako moraš! Zapravo, bolje bi bilo da si instaliraš cijeli LibreOffice, samo LibreOffice Writer ili AbiWord pa da radiš s tim fajlovima.
[/quote]

Ono što me zapravo zanima je ovo:
Nekome tko je na windowsima i koristi MS Office, ja pošaljem dokument u ODT formatu. Kako će ga on dobiti? Hoće li ga moći otvoriti onako kako sam mu ga ja poslao? Ako sam te dobro shvatio, on (ili oni) bi trebali imati instaliran taj dodatak-ekstenziju za MS- Office da bi mogli čitati moj dokument u ODT formatu? Ako je tako mislim da to neće ići. Nemogu druge nagovarati da instaliraju nešto samo radi mog e-maila. U nekim slučajevima DA ali većinom NE. Moja iskustva su različita: ima onih koji se smiju i kažu:"što si mi ono poslao?" A drugi su rekli da su bez problema otvorili moj fajl. - vjerojatno u osakaćenom obliku. AKo je istina ovo što kažeš: "
ali prepoznavanje teksta, objekata i ukupno formatiranje je toliko traljavo izvedeno
moram dobro paziti, naročito ako je u pitanju tablica ili ODS-fajl.
AKo prije nego pošaljem iz LO :napravim " export (ili izvoz) to xls ili xlsx - to su MS-formati pa bi svatko trebao moći to otvoriti.
Inače imam instaliran OpenOffice 3.2.1. na mintu 10 a LO 3.5 na XP-u, a MS Office upoće ne koristim.

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.