Sada je: 19 tra 2024, 06:52.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Problematika ukratko:
Do sada sam imao jedno računalo u garaži sa nekoliko virtualki na koje sam se mogao spajati dok nisam doma i raditi što je već bilo potrebno.
S obzirom da više nemam garažu na raspolaganju, morao sam računalo prebaciti u stan i sad se javlja problem što računalo buči.
Većina servisa mi više nije potrebna ali bi htio zadržati mogućnost remote spajanja pa sam razmišljao o tome da si na media center (u dnevnoj sobi) instaliram SUSE i da se na njega spajam. No s obzirom da će netko (a ja neću uvijek znati kada) nešto gledati na media centru (xbmc), htio bi se moć spojiti na stroj tako da mi se otvori drugi session.

Kao moguće rješenje, mislio sam koristiti vncserver, no kada ga pokrenem kao user, ne mogu upaliti gnome (a ne mislim raditi kao root)
Uz to, ne mogu ga niti pokrenuti automatski.

Ono što zapravo trebam je varijanta (ne mora nužno biti VNC) da se mogu spojiti remotely na to računalo (gdje je SUSE) i da mi se otvori novi session kako ne bi smetao korisnika koji nešto radi na konzoli.

Dakle, funkcionalnost kakvu ima terminal server.
Postovi: 11
Postovi: 11
Pridružen/a: 21 svi 2013, 07:25
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: SUSE
http://www.ltsp.org/
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
To nije to što se traži.
Ovo je korisno kada imaš gomilu klijenata bez OS-a pa preko tftp-a pokupiš image.

Tražim nešto na što se spaja sa klijentom sa računala na kojem već postoji os.
Postovi: 11
Postovi: 11
Pridružen/a: 21 svi 2013, 07:25
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: SUSE
Koliko kužim ti samo želiš ssh pristup? Pa instaliraj ssh server i to je to.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Trebam cijeli GUI.

Kada se spojiš na windows terminal server sa RDP klijentom, kreira se novi session i imaš svoj desktop u tom sessionu, dok administrator može normalno raditi za konzolom.
To ja želim postići:
da se ja mogu spojiti na računalo i odraditi što mi treba na svom desktopu, a da istovremeno ne smetam onoga tko koristi multimedijalne značajke na konzoli (dakle onoga tko je fizički za računalom)
Postovi: 11
Postovi: 11
Pridružen/a: 21 svi 2013, 07:25
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: SUSE
pa dobiješ novi session sa "ssh bla@bla.bla -X" ... pa onda start-kde ili što već imaš od gui-a, naravno prije toga si središ server da ti podržava X11 forwarding
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 30 kol 2012, 14:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Fedora 31
taj X11 forwarding...pojasni malo, pliz ;)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Može se i preko ssh -X username@ip-adresa ili možeš pogledati ovo: http://antoine.ginies.free.fr/xnest/
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Shicy je napisao/la:taj X11 forwarding...pojasni malo, pliz ;)


Osnovno, fali još nešto finijeg podešavanja, ali ovo bi trebalo raditi:

na serveru u /etc/ssh/sshd_config trebaš ovo:
Kod: Označi sve
X11Forwarding yes


ako trebaš za sve korisnike u /etc/ssh/ssh_config ili ako je samo za određenog korisnika onda u $HOME/.ssh/config trebaš ovo:
Kod: Označi sve
ForwardAgent yes
ForwardX11 yes
ForwardX11Trusted yes


Također moraš imati instaliran xauth
to provjeriš ovako:
Kod: Označi sve
which xauth


restartaš sshd servis:
Kod: Označi sve
/etc/init.d/sshd restart

i to je to....

prilikom spajanja moraš na ssh dodati -X (veliko X) i startaš bilo koju gui aplikaciju ili cijeli session ... ako si na sporoj vezi dodaš -C ... a ako je gore ForwardX11Trusted yes možeš umjesto -X staviti -Y (nešto brže ali potencijalni sigurnosni rizik).....
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 30 kol 2012, 14:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Fedora 31
probao sam iz zafrkancije samo sa ssh -X na bratov komp, logira me u konzolu i startam KDE sa "startkde" i radi :)
jako zanimljiva stvar ;)
hvala @kmihalj i @shrike na savjetima ;)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.