Sada je: 29 ožu 2024, 09:17.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav!

Zainteresovan sam za pocetak ucenja o mrezama i administriranju istis na linuxu pa me interesuje odakle da pocnem...

Hvala...
Avatar
Postovi: 4
Postovi: 4
Pridružen/a: 14 tra 2012, 12:55
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
neupuceni je napisao/la:Pozdrav!

Zainteresovan sam za pocetak ucenja o mrezama i administriranju istis na linuxu pa me interesuje odakle da pocnem...

Hvala...

Ja sam npr. pročitao knjigu TCP/IP za 21 dan, a onda dalje najbolje ići sam jer ćeš najviše naučiti i razumjeti, ako samo ideš po nekim tutorijalima i to, ništa ne koristi ni počinjati. Znači kreneš sam, prvo sa alatima za skeniranje mreža i tako pa na dalje.


*Opaska adminima: prijedlog za skeniranje mreža ne krši pravila pošto ni samo skeniranje nije ilegalno
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Postovi: 1975
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Lokacija: wonderland
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
pod uvjetom da imas ideju kako IP radi low level, mozes krenuti sa http://linux-ip.net/.

ukoliko to ne znas, za pocetak mozes krenuti sa ovim; https://learningportal.juniper.net/juni ... spx?id=769
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Hvala... Krenucu sa https://learningportal.juniper.net/juni ... x?id=769... :)
Avatar
Postovi: 4
Postovi: 4
Pridružen/a: 14 tra 2012, 12:55
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
U zadnje vrijeme postajem IT nazi; to vam je bliski rođak grammar nazija koji korigira netočne i krivo korištene IT termine. Primarna razlika je da ja to većinom radim za velike stvari i ignoriram sitne greške. Uglavnom, TCP/IP stack je samo dio mreža. Što se poslodavaca tiče, kada kažeš da znaš administrirati mreže, očekivat će se da češ znat baratati ruterima i switchevima, kao i da razumiješ njihove protokole i mehanizme (vlan, STP, rip, ospf, subnetting...). Znat to raditi na linuxu je isto aspekt tako nećega, ali nećeš apsolutno ništa naučiti kao se zaustavi na čistom teoretskom čitanju stvari. Poanta? Nemoj se zavarati da je TCP/IP stack jedino što se mreža tiče. To je samo jedan, jako bitan, ali ipak jedan aspekt. Mreže nisu isto tako "internet" i korištenje ssh/ftp :D Pišem ovo sve jer sam skužio da je dosta ludi uspjelo nekako zamijeniti mreže sa internetom i web programiranem + bazično razumijevanje TCP/IP stacka.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
TCP/IP je netocan termin.. :)
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Ne trolaj.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
ti trolas sa netocnim terminima obzirom da covjek nije to uopce pitao, ja samo pregledavam zaostatke po forumu. :)

a da je netocan, netocan je i nemoj ga ni ti korisiti, pogotovo ne u recenicama gdje se nameces kao IT nazzi.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
25 lip 2013, 21:30
Ok, iskreno nisam nikada čuo da je tcp/ip krivi izraz. Koriste ga svi u industriji. Dakle, trolaš ili elaboriraj što si mislio.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
pa nije krivi-krivi, ali je u startu netocno iskovana kovanica obzirom da je TCP jedan od protokola u grupi IP protokola, skovana uglavnom zato jer je TCP kao takav bio prvi, ostatak je naknadno smisljen.
iz tog razloga dosta starije literature zbilja to i dalje koristi, ali vecina novije koristi samo IP sto je tocno.

daklem ne postoji tehnologija koja se naziva TCP/IP-over-DWDM nego postoji IP-over-DWDM (sto je recimo relativno nova tehnologija), isto tako vise nitko u razgovoru ne prica o TCP/IP-u jer stvar zvuci cudno, otprilike kao da kazes cokoladna krema/eurokrem.

mislim nije toliko vazno (osim ako budes na razgovoru sa mrezasima koji imaju vise od 10 switcheva i Ciscovog CPE-a, zvucat ces im cudno :) ), ali kad si vec okrenuo temu na natjeravanje maka na konac, a meni je dosadno... :)
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.