Sada je: 28 ožu 2024, 11:34.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav!

Imao sam čudan problem u lan mreži s debian serverom samba i windows clientima,
problem se desio kada sam zbog promjene adsl operatera isključio t-com-ov adsl modem router,
jednostavno pristup podacima na serveru je bio spor ili nije bio moguć.
Konfiguracija je sljedeća, imamo debian na serveru koje nam služi kao file server (samba),
na windows clijentima (xp i 7 ) su ti sherovi mapirani kao diskovi i to sve ljepo radi vec cca 2 godine,
sve dok nisam istekao adsl modem/router jer nam je adsl liniju t-com isključio dan ranije.
Jedina funkcija koju ima adsl router je pristup internetu i dhcp za win klijente, server ima fiksni ip.
Nakon što sam maknuo adsl modem/router win klijentima sam dodljelio iste statičke ip adrese,
tak da bi sve trebalo radili i ping je uredno prolazio ali pristup debianu/samba sharu na serveru je dugo trajao ili nije bio moguć.
Čudno je mi je i to da sam resetirao winxp mašine i podizanje windowsa je trajalo cca 30 min,
na kraju sam uspio natjerati da sve to nekako radi promjenom naziva workgrupe, tak da je to "nekeko" radilo, ali opet jako sporo sa zastojima..
Sve dok nije došao iskonov tehničar i donio nam novi adsl modem/router i internet proradio,
i od onda opet radi sve normalno ko i prije.

Nije mi baš jasno kakve veze ima (adsl modem/router) internet s lokalnom mrežm,
dal mi može neko objasniti kaj je to krivo naravljeno u lan mreži?!

Jedino na serveru je postavljen još vpn, ali ona se koristi rijetko samo za konekciju od kuće i tu mogučnost ima samo jedan korisnik.

Hvala unaprijed...
Postovi: 15
Postovi: 15
Pridružen/a: 03 pro 2007, 21:39
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Ti ruteri također imaju uključen lokalni DNS server, pa ako ti nešto ovisi o lokalnim imenima računala na LANu, možda je to problem.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.