Sada je: 05 kol 2020, 22:33.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

sorry tek sad sam vidio da si i ti postao taj link vec prije :D
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Za hwclock da radi ispravno je potrebno u kernelu uključiti RTC
Lutherus
Lutherus
a dali je onda isto tako moguce npr. da namjestimo da se system clock sinkronizira sa nekim ntp serverom, pa da se system clock prebaci da umjesto defaultnog utc vremena koristi lokalno vrijeme i nakon toga da update-a rtc. Na taj nacin na raucnuali bi imali podesen prikazl lokalno vremena (ono sto vidimo na satu), system clock bi uvijek bio sinkorniziran s ntp serverom nekim sto znaci uvijek bi isao tocno, a posto bi se rtc update-ao preko system clocka, nakon restarta racunala ili nakon sto ga ugasimo, kada bi ga ponovo upalili opet bi imali tocan sat jer bi rtc bio tocan. Mozda malo komplicirano i glupo, ali nadam se da ste shvatili :)
možeš.
Lutherus
Lutherus
Ok! E sada necu te ni pitat kako jer to vjerovatno treba kompjalirat u kernelu,a pretpostavljam da ti se to bas i neda objasnjavat previse :-)
Da nejdemo ot budem preko pp
Lutherus
Lutherus
@tech_soul8
Ma dobro sad mi je uglavnom jasno, nego onaj prvi dan nisam bas najpazljivije cito stvari pa sam malo pobrko stvari...

Ajd ukljucite i mene u taj pp ako nije problem, bas me zanima kako bi ste vi to izveli... tj kako bi ste natjerali kernel da koristi localtime umjesto UTC-a?
Btw cisto jedna stvar sa http://tldp.org/HOWTO/Clock-2.html
2.2 Potential Conflicts

It might seem obvious that if you're using a program like ntpd, you would want to sync the RTC to the (corrected) system clock. But this turns out to be a bad idea if the system is going to stay shut down longer than a few minutes, because it interferes with the programs that apply the correction factor to the RTC at boot time.

Ovo jedino nema bas smisla ako pod "programs that apply correction factor to the RTC at boot time" misle na neke OS boot skripte...
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Netko je napisao/la:@tech_soul8
Ma dobro sad mi je uglavnom jasno, nego onaj prvi dan nisam bas najpazljivije cito stvari pa sam malo pobrko stvari...

Ajd ukljucite i mene u taj pp ako nije problem, bas me zanima kako bi ste vi to izveli... tj kako bi ste natjerali kernel da koristi localtime umjesto UTC-a?
Btw cisto jedna stvar sa http://tldp.org/HOWTO/Clock-2.html
2.2 Potential Conflicts

It might seem obvious that if you're using a program like ntpd, you would want to sync the RTC to the (corrected) system clock. But this turns out to be a bad idea if the system is going to stay shut down longer than a few minutes, because it interferes with the programs that apply the correction factor to the RTC at boot time.

Ovo jedino nema bas smisla ako pod "programs that apply correction factor to the RTC at boot time" misle na neke OS boot skripte...

Kaze da nije preporuceno da.... sbatine

Sto se tice ukljucivanja u pp, ako lutherus to zna neka to izvede, ja nemogu to nigdje nac :D
A sto je najgore ja nisam ni skuzio zasto tocno nije preporucljivo, tj spominje se nekakav drift i correction faktori ali ne i zasto se tocno to desava/sta ih tocno apply-a... I spominju ntpd i sync-anje RTC-a s ispravljenim system clockom(kernel time-om) koji je uvijek u UTC-u po manualima(i to bi bilo i logicno, da kernel-ov time ne zavisi o networku npr). Jedino ako ntpd ne postavlja system clock...ali onda je pitanje zasto iptables koristi UTC umjesto tog ntpd vremena... A netko ovdje je rekao da iptables koristi kernel time, znaci kernel time, ne converted kernel time u UTC nego kernel time...
E da i moze se dodat vise ljudi u "Za" polje na ppu, samo nisam bas siguran da to funkcionira onako kako ja mislim, no nvm, poslao mi je Lutherus zasebnu poruku...

I jos jedna stvar sto me zanima: zasto se preporuca postavljanje RTC-a na UTC tj u gore navedenim clancima se govori da tako kernel sam moze uzet u obzir daylight savings... e sad me zanima kako?

Btw ispricavam se na offtopicu...
Podijelio/la zahvalu: 0 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.