Sada je: 19 tra 2024, 04:08.
Vijesti, rasprave, pitanja i savjeti o grafičkim okruženjima te upraviteljima prozora.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Kao što ti je NoMaam rekao Ubuntu MATE je lagan i izgleda dovoljno dobro, neki desktopi kao XFCE su također lagani ali prilično ružni. Ako ti je do izgleda instaliraj Kubuntu sa KDEom jer KDE ima ogroman izbor tema i mnoge grafičke efekte, a i laganiji je nego što bi se reklo, ako imaš 6 GB RAMa i SSD ne bi trebao imati problema sa nijednim desktop environmentom.

http://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-mate/r ... -amd64.iso

@NoMaam dao si mu link na 16.04.1 LTS, a izašao je već 16.04.2 LTS.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:@NoMaam dao si mu link na 16.04.1 LTS, a izašao je već 16.04.2 LTS.


Na 16.04.1 je sve dobro ispeglano :-D . Naravno da neće pogrešiti ako ode odmah na 16.04.2(kernel 4.8...)

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1025
Postovi: 1025
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04
Slažem se sa @NoMaam... isprobao sam kratko (dva dana) 16.04.2 i bolja je opcija 16.04.1 jer sam u x.2 imao nekoliko rušenja/smrzavanja sistema tijekom rada, potom problemi sa izlaskom iz spavanja, pa problemi sa nestankom 3G modema iz popisa uređaja za pristup internetu nakon spavanja... i najgore što se 3G modem nakon xy vremena sam ugasi :sokiran ... jbg, noviji kernel nije uvijek i korak naprijed :kava
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
JH-IM je napisao/la:...Ubuntu MATE je lagan i izgleda dovoljno dobro, neki desktopi kao XFCE su također lagani ali prilično ružni.

Reći za Ubuntu MATE da izgleda "dovoljno dobro", a da je Xfce ružan može samo netko tko ili nikad nije probao instalirati ikakvu distru s tim DE-ima ili baljezga. MATE na Ubuntuu izgleda očajno, baš kao što je izgledao i sam Ubuntu s Gnomom 2 (i baš kad sam promislio da ne može biti ružniji, smislili su Unity :hihi). Srećom, uz malo truda, nekoć Gnome 2 pa tako i Matan se daju lijepo urediti.
Xfce je jedan od najboljih, a samim time i jedan od najpopularnijih DE-ova. Razlog? Vrlo jednostavan. Izgleda fenomenalno (vrlo je prilagodljiv), lagan je, brz, drži se svojih standarda čak i kad dodaju novitete, ima genijalnih dodataka.. ukratko, sve ono što, primijerice, Unity nije. Zaključak? :zvizdi
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6758
Moderator
Postovi: 6758
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Iako nemam dovoljno kilometara u Linux cipelama, da bih sudio, dajem glas za običan Ubuntu 16.04. nekako je originalan, ima čari (barem meni). Probao sam Mate Mint i blago sam razočaran, krcat je funkcijama podešavanja svaka čast, ali većina nepotrebnih stvari (barem meni), a meni bitnih osnovnih podešavanja nema (ili su tako skrivene da ih nisam našao).
Prvo što sam na Mati napravio to je prebacivanje zatvori-smanji prozor na lijevu stranu kao što Ubuntu ima, nekako mi prirodnije leži nego klasika na desnoj.
Tako da bih savjetovao kolegi za početak da izabere osnovni DE, tj. obični ili Mint ili Ubuntu, ili nešto drugo. Zašto, zato da ne bi naletio na razočaranje na samom početku.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
JH-IM je napisao/la:Kao što ti je NoMaam rekao Ubuntu MATE je lagan i izgleda dovoljno dobro, neki desktopi kao XFCE su također lagani ali prilično ružni. Ako ti je do izgleda instaliraj Kubuntu sa KDEom jer KDE ima ogroman izbor tema i mnoge grafičke efekte, a i laganiji je nego što bi se reklo, ako imaš 6 GB RAMa i SSD ne bi trebao imati problema sa nijednim desktop environmentom.

http://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-mate/r ... -amd64.iso

@NoMaam dao si mu link na 16.04.1 LTS, a izašao je već 16.04.2 LTS.

E ovo je laprdanje u pravom smislu riječi @JH-IM! :nee pface
Šta kao XFCE nema ogroman izbor tema? Ili možda nije dovoljno prilagodljiv? pface Ovakav bi komentar očekivao samo od manje iskusnih linuxaša...
XFCE je najbolji DE, svakako se ne može uspoređivati s naprimjer isprdkom poput Unity-a, koji je više-manje smeće (i namjerno neću elaborirati tvrdnju, svatko tko ima pristup Google-u može to potvrditi). Je..š DE koji ti "povuče" brdo RAM memorije i drugih resursa a na kraju neke jednostavne stvari ne možeš prilagoditi. DE bi trebao biti light aplikacija koja ne stoji na putu da se stroj iskoristi za stvari za koje namjenjen a ne za "DE efekte i efektiće" i gumbiće koji su nepopravljivo zabetonirani na lijevoj strani prozora. A i u XFCE se mogu dodati efekti ako je netko baš ovisan o njima - instalira se Compiz (kao što je instaliran i u Unity DE-u) ili Compton koji je lagan za resurse a vrlo efikasan.

Cooleech je napisao/la:
JH-IM je napisao/la:...Ubuntu MATE je lagan i izgleda dovoljno dobro, neki desktopi kao XFCE su također lagani ali prilično ružni.

Reći za Ubuntu MATE da izgleda "dovoljno dobro", a da je Xfce ružan može samo netko tko ili nikad nije probao instalirati ikakvu distru s tim DE-ima ili baljezga. MATE na Ubuntuu izgleda očajno, baš kao što je izgledao i sam Ubuntu s Gnomom 2 (i baš kad sam promislio da ne može biti ružniji, smislili su Unity :hihi). Srećom, uz malo truda, nekoć Gnome 2 pa tako i Matan se daju lijepo urediti.
Xfce je jedan od najboljih, a samim time i jedan od najpopularnijih DE-ova. Razlog? Vrlo jednostavan. Izgleda fenomenalno (vrlo je prilagodljiv), lagan je, brz, drži se svojih standarda čak i kad dodaju novitete, ima genijalnih dodataka.. ukratko, sve ono što, primijerice, Unity nije. Zaključak? :zvizdi

Upravo tako! :thmb-up
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
Bojim se da ovakvim raspravama kome se što sviđa a kome je što "ružno" nimalo ne pomažete čovjeku :D osim što pokazujete da je izbor DE-a vrlo subjektivna stvar. Već je rekao da mu se ne sviđa Cinnamon...i to mu je zadnji post u ovoj temi. :zabrinut

Evo što može napraviti:
+ pogledati screenshote raznih DE-a, s tim da ovo može biti varljivo: svaki se DE može naštimati da izgleda predivno i kul, razlika je samo što je u nekima to super jednostavno, a u drugima zahtijeva više truda

+ skinuti pa isprobati Live distre s različitim DE-ima. Ovo zahtijeva malo više vremena i truda, ali je vjerojatno i najbolje, jer može odmah iz prve ruke vidjeti što mu odgovara a što ne

+ napisati nam što mu se točno ne sviđa u Cinnamonu - malo preciznije od "kao da je osakaćen i grafika je bedna" - pa se onda vi svi ostali u temi možete sabrati :D i prestati mu preporučivati stvari koje ne odgovaraju tim kriterijima

Eto, to su moja genijalna rješenja i prijedlozi rofl nadam se da će nam se autor teme uskoro javiti s nekim dobrim vijestima :D
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Cooleech je napisao/la:Reći za Ubuntu MATE da izgleda "dovoljno dobro", a da je Xfce ružan može samo netko tko ili nikad nije probao instalirati ikakvu distru s tim DE-ima ili baljezga. MATE na Ubuntuu izgleda očajno, baš kao što je izgledao i sam Ubuntu s Gnomom 2 (i baš kad sam promislio da ne može biti ružniji, smislili su Unity :hihi). Srećom, uz malo truda, nekoć Gnome 2 pa tako i Matan se daju lijepo urediti.
Xfce je jedan od najboljih, a samim time i jedan od najpopularnijih DE-ova. Razlog? Vrlo jednostavan. Izgleda fenomenalno (vrlo je prilagodljiv), lagan je, brz, drži se svojih standarda čak i kad dodaju novitete, ima genijalnih dodataka.. ukratko, sve ono što, primijerice, Unity nije. Zaključak? :zvizdi


Napopularnijih? Imaš za to dokaze ili je to samo osobno mišljenje? XFCE je ružan, ne pomaže mu nijedna tema, nije zaokružen vizualno ni konzistentan dizajnerski, Aston Martin je ljepši od Ferrarija, izgled nečega je osobni ukus, tebi je Unity ružan, meni nije, meni je XFCE ružan tebi nije i? Point je? Ja sam iznio osobno mišljenje o izgledu XFCE, a zašto su se neki ovdje našli toliko prozvani to neka sami zaključe. Dakle baljezganje je osobna kategorizacija, za mene je tvoj post čisto baljezganje i jednako opravdano mišljenje kao i tvoje, jer su oboje vidi čuda mišljenje, a ona su kao šupak, svatko ga ima.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
trzalica je napisao/la:E ovo je laprdanje u pravom smislu riječi @JH-IM! :nee pface
Šta kao XFCE nema ogroman izbor tema? Ili možda nije dovoljno prilagodljiv? pface Ovakav bi komentar očekivao samo od manje iskusnih linuxaša...
XFCE je najbolji DE, svakako se ne može uspoređivati s naprimjer isprdkom poput Unity-a, koji je više-manje smeće (i namjerno neću elaborirati tvrdnju, svatko tko ima pristup Google-u može to potvrditi). Je..š DE koji ti "povuče" brdo RAM memorije i drugih resursa a na kraju neke jednostavne stvari ne možeš prilagoditi. DE bi trebao biti light aplikacija koja ne stoji na putu da se stroj iskoristi za stvari za koje namjenjen a ne za "DE efekte i efektiće" i gumbiće koji su nepopravljivo zabetonirani na lijevoj strani prozora. A i u XFCE se mogu dodati efekti ako je netko baš ovisan o njima - instalira se Compiz (kao što je instaliran i u Unity DE-u) ili Compton koji je lagan za resurse a vrlo efikasan.


Kakve veze ima iskustvo sa osobnim ukusom? Nikakve. To vrijedi za bilo što u životu, ukus je jednostavno ukus, nekome nešto odgovara, nekome ne i to se neće promijeniti, zato i imamo izbor.

Što se resursa tiče dolazimo do točke kada i najjeftinije računalo ima hardver da vrti bilo koji desktop environment sa bilo kojim efektima, hoćemo li i za 10 godina kada 8+ core procesori, 64 GB RAMa i grafičke kartice sa 16 GB VRAMa budu standard na prosječnom računalu i dalje govoriti o "laganim desktopima"? Nedavno sam vidio laptop od 2300 kn sa 8 GB RAMa i SSDom, da li takvom laptopu je zaista potreban lagani desktop? Nije. Hardver postaje sve jeftiniji i sve jači pa je pitanje skorije budućnosti kada odabir desktop environmenta će biti baziran isključivo na ukusu jer će računalo moći vrtiti bilo koji jednako velikom brzinom, jednostavno će hardver pregaziti "mane" zahtjevnijih desktop environmenta.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Abzeenth je napisao/la:Bojim se da ovakvim raspravama kome se što sviđa a kome je što "ružno" nimalo ne pomažete čovjeku :D osim što pokazujete da je izbor DE-a vrlo subjektivna stvar. Već je rekao da mu se ne sviđa Cinnamon...i to mu je zadnji post u ovoj temi. :zabrinut

Evo što može napraviti:
+ pogledati screenshote raznih DE-a, s tim da ovo može biti varljivo: svaki se DE može naštimati da izgleda predivno i kul, razlika je samo što je u nekima to super jednostavno, a u drugima zahtijeva više truda

+ skinuti pa isprobati Live distre s različitim DE-ima. Ovo zahtijeva malo više vremena i truda, ali je vjerojatno i najbolje, jer može odmah iz prve ruke vidjeti što mu odgovara a što ne

+ napisati nam što mu se točno ne sviđa u Cinnamonu - malo preciznije od "kao da je osakaćen i grafika je bedna" - pa se onda vi svi ostali u temi možete sabrati :D i prestati mu preporučivati stvari koje ne odgovaraju tim kriterijima

Eto, to su moja genijalna rješenja i prijedlozi rofl nadam se da će nam se autor teme uskoro javiti s nekim dobrim vijestima :D


Malo sam gledao kako su ljudi uredjivali desktop-e i ima lepih kreacija... :D Kada kazem da mi se Cinnamon ne svidja, to ne znaci da on radi lose, vec da mi je izgled ikonica i svega siromasan... Jednostavno, kao da nije linux, vec neki drugi sistem. To meni tako izgleda, a drugima ne mora... Ja sam se nesto zagrejao za fedoru i suse, ali mi je Debian na prvom mestu... pa me zanima sta mi predlazete sto se Debiana tice? Nije mi prvi put da radim u linux okruzenju i da nesto stelujem i cackam, tako da pored toga, ima foruma i tutorijala uz koje cu se lako snaci. Naravno, ako nesto krene bas po zlu, najlakse je zameniti distro... Ne vidim vise sebe uz win sistem, jer me nervira sto u win 10 hdd stalno nesto radi, vrti, usporava, updatetuje... Sto je nagore od svega, posle duzeg vremena uspori i vise to nije to... Do skoro sam imao puppy na usb fleshu i radi malecki kao sat. :D

Definitivno Debian i kakva su vasa iskustva sa njim? Ide na download sada. :D
It is easy to go down into hell; Night and day the gates of dark death stand wide; But to climb back up again, to retrace one's steps to the open air, there lies the problem, the difficult task.
Avatar
Postovi: 12
Postovi: 12
Pridružen/a: 25 kol 2014, 05:31
Lokacija: Cacak
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Windows 7 64Bit i Ubuntu

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.