Sada je: 18 tra 2024, 03:42.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Za korisnika "LINUX", i naravno za one koji imaju sličnih problema. Inicijalno tako nešto uopće nebi trebao biti problem, jer prilikom instalacije, svakom korisniku se pruža mogučnost da kod upisivanja korisničkog imena i lozinke, izabere i mogučnost automatskog logiranja. Ako je netko to propustio učiniti prilikom instalacije, postoji mogučnost to srediti i nakon što je Lubuntu instaliran.( vjerojatno se radi o minimal.iso instalaciji ).
U fajl sistemu postoji fajl koji se zove: lightdm.conf i nalazi se u folderu /etc/lightdm
Potrebno je napraviti slijedeće: otvoriti taj fajl, /etc/lightdm/lightdm.conf i promijeniti njegov sadržaj da izgleda ovako i samo ovako, ništa drugo netreba dirati bez obzira što se može pročitati na askubuntu:

[SeatDefaults]
autologin-guest=false
autologin-user=********* (umjesto zvjezdica tvoje korisničko ime)
autologin-user-timeout=0
autologin-session=lightdm-autologin
greeter-session=lightdm-gtk-greeter
user-session=Lubuntu

Ovo je ispravna metoda i provjereno radi. ( za potrebe korisnika LINUX, instalirao sam ga na manju particiju i provjerio)

Ukoliko neradi kako se očekuje, molim korisnika LINUX, da napiše ovdje na forumu a ne u komentarima na linuxzasve ( jer će se moderatori ljutiti na nas ), koja točno verzija LUBUNTU, i kako je instalirana.
A posle možemo i o gašenju ekrana za vrijeme gledanja filmova....pozdrav svim forumašima i korisnicima linuxoidnih sistema.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
Mali dodatak, to vrijedi za Lubuntu od 12.04 na dalje. Starije verzije koriste default.conf ili lxdm.conf u folderima /etc/lxdm ili /etc/xdg/lxdm. Mint LXDE ima jedno 3-4 verzije tog fajla istovremeno i nije mi bilo jasno koji je pravi za normalni session pa sam naslijepo pikao dok ga nisam upiknuo.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Da. Slažem se. Nisam sasvim siguran od koje verzije je ova šema. Relativno dosta dugo. Zato i napisah ukoliko korisniku *LINUX* ne radi, da napiše koja je njegova verzija, da mu pokušam pomoći za konkretnu verziju ( distribuciju).
Zanimalo ga je još nešto u vezi gašenja monitora, kako se to podešava. napisaću i to, iako nije u vezi autologina, samo iz razloga da nemora tražiti po cijelom forumu:
Dakle, monitor se gasi zato jer LXDE grafičko sučelje prilikom pokretanja sistema inicijalno ne koristi power manager ( mislim, naravno da koristi ali na panelu nema kao u drugim grafičkim okruženjima ikonica baterije, pomoću koje u postavkama podešavaš postavke ).
Napravi slijedeće:
Meni->Postavke->Upravitelj energijom
tako češ dobiti ikonicu na panelu. desni klik miša na ikonicu i odaberi osobitosti. ima raznih postavki, a ti pod sekcijom MONITOR na klizaču odredi interval koji ti treba.
to je pola posla, jer za sada ostaje sve po starom. da bi promjene bile prihvačene napravi slijedeće:
Meni->Postavke->Deffault applications for LXsession
Otvorit će se aplikacija sa puno postavki, ti u odjeljku POWER MANAGER napravi slijedeće:
command iz AUTO promijeni u OTHER ( kad to napraviš otvara se polje u koji upiši ) xfce4-power-manager, i potvrdi sa apply.
to je to. ne samo da češ moći mijenjati intervale gašenja ekrana, nego češ i ikonicu baterije na panelu dobiti pri podizanju sistema...
Ako zapne, traži pojašnjenje.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
teorijavelikogpraska je napisao/la:Inicijalno tako nešto uopće nebi trebao biti problem, jer prilikom instalacije, svakom korisniku se pruža mogučnost da kod upisivanja korisničkog imena i lozinke, izabere i mogučnost automatskog logiranja.


Pa i ne baš, Debian je primjer za i ne baš.

teorijavelikogpraska je napisao/la:[...]
/etc/lightdm/lightdm.conf
[...]

[SeatDefaults]
autologin-guest=false
autologin-user=********* (umjesto zvjezdica tvoje korisničko ime)
autologin-user-timeout=0
autologin-session=lightdm-autologin
greeter-session=lightdm-gtk-greeter
user-session=Lubuntu


Mislim da bi trebalo moći i nešto jednostavnije (nije baš automatsko logiranje, ali kompenzira jednostavnošću)

Kod: Označi sve
passwd -d korisnikčko_ime


Klikom na sličicu prilikom logina - u sustavu ste bez upisivanja lozinke.Doduše nisam siguran kako se to odnosi na keyring.
Avatar
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 16 srp 2013, 13:03
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
Krunoslav je napisao/la:Mislim da bi trebalo moći i nešto jednostavnije (nije baš automatsko logiranje, ali kompenzira jednostavnošću)
Kod: Označi sve
passwd -d korisnikčko_ime

Klikom na sličicu prilikom logina - u sustavu ste bez upisivanja lozinke.Doduše nisam siguran kako se to odnosi na keyring.


:nee Ovo gore je komanda za brisanje korisničke šifre, što je jako jako loša ideja. Pogotovo ako to napraviš na admin accountu ubuntua koji nema dostupan root account. Nešto kao mlađi brat rm -rf /.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Krunoslav je napisao/la:Mislim da bi trebalo moći i nešto jednostavnije (nije baš automatsko logiranje, ali kompenzira jednostavnošću)
Kod: Označi sve
passwd -d korisnikčko_ime

Klikom na sličicu prilikom logina - u sustavu ste bez upisivanja lozinke.Doduše nisam siguran kako se to odnosi na keyring.


jurastublic je napisao/la: :nee


Razumijem.
Avatar
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 16 srp 2013, 13:03
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.