Sada je: 28 ožu 2024, 10:35.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ako se nekom korisniku pojavi ovaj problem, može ga riješiti na ovaj način. Pod pretpostavkom da se zbog učestalih neuspješnih pokušaja putem terminala, synaptica ili apdejt menađera pojavio problem tipa, druga aplikacija koristi apt, najprije to riješite ovako.
u terminalu
Kod: Označi sve
sudo rm /var/lib/dpkg/lock

Onda možete pristupiti rješavanju oštečenog paketa. Pretpostavka je da znate o kojem paketu je riječ, jer vam on izlazi kao greška u terminalu, ukoliko obavljate poslove tipa, intalacija ili nadogradnjie sistema. Također u terminalu vam može ispis biti nešto poput, određeni paket nije konfiguriran ili ga je potrebno reinstalirati.
Pokušali ste to napraviti u terminalu, nejde, pokušali ste sa synapticom, nejde. Onda možete pokušati ovo i uspjet ćete.
U fajlu /var/lib/dpkg/status su pohranjene sve informacije o trenutno instaliranim paketima. Ali baš sve. Ukoliko u tom fajlu obrišete podatke o tom paketu, apt ga više nevidi i vi slobodno možete nastaviti sa svim radnjama koje prije niste mogli.

Prije bilo kakvog brisanja spremite originalni file
u terminalu
Kod: Označi sve
sudo cp /var/lib/dpkg/status /var/lib/dpkg/status-backup

Ovako u terminalu
Kod: Označi sve
sudo gedit /var/lib/dpkg/status

ili neki drugi tekst editor koji vi koristite
Kada se fajl otvori, tražilicom pronađite problematičan paket, i uklonite sve što ide uz taj paket, pažljivo, ne brisati redove drugih paketa. Nakon toga
u terminalu
Kod: Označi sve
sudo apt-get update

onda možete dalje kako želite. Ako otvorite synaptic, primijetit ćete, da dosad oštečeni paket, uopće nije niti instaliran, pa možete normalno ponovno instalirati isti. Ako želite provesti nadogradnju, možete, jer oštečeni paket za apt i dpkg nepostoji, bez obzira na to, što je prije pojave problema bio instaliran.


Edit by nicky:
Dodala sam u tutorijal i backup filea iz drugog posta, da tutorijal bude potpun.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
prije ikakvih promjena uvijek je dobra ideja napraviti backup fajlova koje editirate za slučaj najgoreg.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:prije ikakvih promjena uvijek je dobra ideja napraviti backup fajlova koje editirate za slučaj najgoreg.


of corse. hvala na sugestiji. zaboravio sam
u terminalu
Kod: Označi sve
sudo cp /var/lib/dpkg/status /var/lib/dpkg/status-backup
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
I tek sad ovo postas?! Koliko mi se samo puta dogodio ovaj problem... Zahvaljujem!
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
calisto053 je napisao/la:I tek sad ovo postas?! Koliko mi se samo puta dogodio ovaj problem... Zahvaljujem!


i sam sam tek prije par dana ovo posložio. originalna ideja nije moja. stoga bi zahvala trebala iči u pravcu anonimnog tipa koji je stavio dvije rečenice o tom fajlu na nekom forumu među stotinu drugih več znanih rješenja, što je mene ponukalo da slijedim taj trag u debianovoj dokumentaciji, nakon čega sam desetak proba napravio kod sebe, i tek nakon toga sam to mogao podijeliti s vama. Još jedanput, originalna ideja nije moja.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
@teorijavelikogpraska editirala sam ti prvi post, stavila sam i liniju za bckp filea prije promjene. Da bude potpun tutorijal ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 2074
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 174 puta
Primio/la zahvalu: 278 puta
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.