Sada je: 29 ožu 2024, 09:30.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Danas ujutro kod moje kcerke je u jednom trenutku prestao raditi Ubuntu 14.04 . Koliko mi je prenjela supruga u jednom trenutku izgubile su se ikone i pojavile su se nekakve obavjesti na crnom ekranu (neznam koje jer nisam osobno vidio) sa odbrojavanjem preostalog vremena .
Prilikom novog restarta kompa dolazi sivi ekran sa natpisom u vrhu GRUB Boot menu takodjer sa odbrojavanjem preostalog vremena u sekundama
a ispod pise Ubuntu
Kod: Označi sve
Advansed options for ubuntu
Memory test(memtest86+)
Memory test(memtest86+,serial console 115200)

na dnu stoje sljedece cetri opcije
Kod: Označi sve
strelica gore dolje :select     enter:boot         e:edit       c:commamd-line

Sto napraviti i kojim redosljedom da bi se vratio uburntu natrag u pogon ? Molim pomoc jer uistinu nemam blage sto se desilo i kako to vratiti natrag u rad? :hmm
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
Odaberi ubuntu i enter.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Ubuntu pa enter i treba li nesto dalje ili je to to da bi proradilo ?
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
Odabrao Ubuntu pa enter izbaci mi sljedece na crnom ekranu
Kod: Označi sve
mount:mounting/dev /disk/by-uuid/eca61604-e988-4857-95d2-f29b66c06c9aon/root
Failed: invalid argument
Mount:mounting/dev on/root/dev failed:no such file or directory
Mount:mounting/dev on/root/dev failed:no such file or directory
Pa onda,sljedeci red mount:mounting/proc on/root/proc failed:no such file or directory
Target filesistem doesn't have requested/sbin/init.
No init found. Try passing init=bootarg.

3usyBox V1.21.1 (ubuntu 1:1.21.0-1ubuntu1) built-in shell(ash)
Enter 'help' for a list of built -in commands.
(initramfs)

Kad upisem help onda mi izbaci neki cudni tekst da sad to ne prepisujem ako ovo gore moze ukazati na problem?
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
Izgleda da je nestalo struje ili slično pa je disk dobio po khm.

Ako imaš instalacijski dvd ili usb bilo kojeg linuxa (najbolje od tog ubuntua 14), bootaj sa njega, otvori terminal i pogledaj koja ti je oznaka diska.

Kod: Označi sve
sudo fdisk -l

Recimo da možda imaš i Windowse pa neka je oznaka Linux particije npr. /dev/sda2.

Za svaki slučaj pokušaj odmontirati particiju ako je možda montirana:
Kod: Označi sve
sudo umount /dev/sda2


Pokreni provjeru diska:
Kod: Označi sve
sudo fsck -y /dev/sda2


Izvadi dvd(usb) i restartaj.

Ako nemaš nikakav dvd ili usb sa linuxom, skini najbolje takav ubuntu sa njihove stranice i stavi na instalacijski medij pomoću pržilice ili usb image writera u windowsima ili linuxu (što već imaš).
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
probaj radije koristiti fsck.ext4 -p /dev/sdaN (svde particije ne samo 1, 2,3,... umjesto -y jer ako je y potreban to obično znači ozbiljnije probleme. Ako je komp regularno rebootan, ovakve greške često znače da je disk otišao ća (no ne nužno).

Pogledaj i ovo: sudo smartctl -a /dev/sda

Pogledaj da li ti u stupcu "WHEN_FAILED" ima vrijednost > 0 za Offline_Uncorrectable, Reallocated_Sector_Ct, Reallocated_Event_Count, UDMA_CRC_Error_Count

U slučaju Reallocated_Sector_Ct je velik možeš računati kao da je otišao ća ako nije SSD disk.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:probaj radije koristiti fsck.ext4 -p /dev/sdaN (svde particije ne samo 1, 2,3,... umjesto -y jer ako je y potreban to obično znači ozbiljnije probleme.

Moram reagirati.
sudo fsck -y radi baš lijepo, koristio sam ga par puta i nije bilo problema, jer i tako -y znači "potvrdi svaki popravak" .

problem kod e2fsck -p je umjesto da automatski popravi stvari, može se desiti ovo:
If e2fsck discovers a problem which may require the system administrator to take additional corrective action, e2fsck will print a
description of the problem and then exit with the value 4 logically or'ed into the exit code.

Što pogotovo početniku koji ne zna ni što je grub, ne znači baš ništa.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Izgleda da je nestalo struje ili slično pa je disk dobio po khm.

Ako imaš instalacijski dvd ili usb bilo kojeg linuxa (najbolje od tog ubuntua 14), bootaj sa njega, otvori terminal i pogledaj koja ti je oznaka diska.

Kod: Označi sve
sudo fdisk -l

Recimo da možda imaš i Windowse pa neka je oznaka Linux particije npr. /dev/sda2.

Za svaki slučaj pokušaj odmontirati particiju ako je možda montirana:
Kod: Označi sve
sudo umount /dev/sda2


Pokreni provjeru diska:
Kod: Označi sve
sudo fsck -y /dev/sda2


Izvadi dvd(usb) i restartaj.

Ako nemaš nikakav dvd ili usb sa linuxom, skini najbolje takav ubuntu sa njihove stranice i stavi na instalacijski medij pomoću pržilice ili usb image writera u windowsima ili linuxu (što već imaš).

Nema Windowsa unutra samo je taj Ubuntu 14.o4 . Ja sam popodne kad jos nije bilo odgovora pokusao staviti instalacijski disk i komp je uredno u probnoj verziji radio s njime nudi normalno novu instalaciju ako zelim ali reko necu nista instalirati na novo radije cu pricekati odgovore mozda se sve poslozi a i laicki mislim da bi izgubio sve datoteke od videa i slika kojke su trenutno bile na hardu ili se varam?
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
Ne nikakvu novu instalaciju. Samo pokreni LiveDVD i uđi normalno na radnu površinu. Mislim da se to zove "Try Ubuntu", "Isprobaj Ubuntu" ili sl. Tamo otvori terminal i radi dalje kako sam napisao.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Ne nikakvu novu instalaciju. Samo pokreni LiveDVD i uđi normalno na radnu površinu. Mislim da se to zove "Try Ubuntu", "Isprobaj Ubuntu" ili sl. Tamo otvori terminal i radi dalje kako sam napisao.

ok. javim razultate
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.