Switch to full style
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.
Odgovori

[RIJEŠENO] Libreoffice Calc potrebna pomoć oko formule

27 srp 2016, 13:20

Da vas malo zagnjavim i zabavim te vam dam razmisljati posto meni ne ide. :D Dakle vec se 2 dana patim kako izvesti formulu, ali mi nikako ne uspijeva :place Isprobao sam sve zive moguce kombinacije IF, OR, AND, ISBLANK, NOT(ISBLANK) i da ne nabrajam sad dalje, neznam kako vise probati.. :D

Ajmo ovako za primjer:

Imamo 5 celija u igri, tj. 4 koje moraju dat rezultat u 5. Ajmo reci imamo A1, A2, A3, A4, A5..

E sad mene zanima kako izvesti situaciju ako su A1 ili A3 (svejedno koji ili oba) popunjeni onda izracunaj A2+A4 i upisi u A5, a ako nijedan nije popunjen onda ostavi prazno u A5.

Dakle imamo 2 bunara, svaki ima svoje brojilo koje svakodnevno upisujemo i to su celije A1 i A3, znaci ponekad ne ide voda na oba pa ponekad upisujemo jedno brojilo te svakako zelim taj podatak u A5 iako nema sto zbrajati vec samo upisati stanje potrosenih kubika vode koje se nalazi u celijama A2 i A4 koji su dobiveni razlikom brojila od prethodnog dana...

Ako je nesto nejasno pitajte, ako je sve jasno onda pomoc molim! :D

Re: Libreoffice Calc potrebna pomoc oko formule

27 srp 2016, 14:30

Sram te bilo!
Samo u A5 stavi:
=IF ((A1+A3)>0; A2+A4)

i ako ne želiš nulu u A5 kad je prazno, desni klik na A5 -> Oblikovanje ćelija -> Format General, i stavi dolje kod "Početne nule" na 0 - to ti je ako želiš samo da ne pokazuje 0 u toj ćeliji,
edit:
Ako želiš da nijedna formula u dokumentu ne pokazuje 0, to složi u glavnom meniju u postavkama za sve ćelije (Alati>Mogućnosti>Libreoffice Calc>Pogled>makni "Nulte vrijednosti).
Igralo bi i =IF ((A1+A3)>0; A2+A4;"") bez skrivanja nule, u slučaju da A5 više nigdje dalje ne koristiš kao faktor u formulama. To je svakako puno lošije rješenje nego skrivena nula, ali po izboru.

Re: Libreoffice Calc potrebna pomoc oko formule

27 srp 2016, 16:00

Koje sam ja dijete kreten to svijet nije vidio! pface Ispisivao sam i isprobavao svasta, po 10-20 cm kobasice i nikako :hihi Nisam ni sumnjao da ce biti nesto banalno jednostavno, al uopce mi nije palo na pamet da stavim ako je >0.. :zvizdi

Radi naravno :D

=IF((A1+A3)>0;SUM(A2+A4);"")

Sto se tice nula znam kako ih sakriti tj. staviti "" da mi ostavlja prazno, ne smijem ih imati jer mi onda kvari prosjek na kraju mjeseca, za mjesecni zbroj mi ne smetaju, al prosjek ne stima...

Hvala @jurastublic, i da znas da me sram! :D

Re: Libreoffice Calc potrebna pomoc oko formule

27 srp 2016, 16:34

Sram je i mene jer sam zaboravio baš sve Calc/Excel funkcije pface
Za kažnu ću označiti temu riješenom i dodati na popis - sigurno će nekome dobro doći
Odgovori